Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
krzysiekm46
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2022-02-11, 14:28

Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: krzysiekm46 »

Witam, mam na imię Krzysiek, to mój pierwszy post na tym forum. Szczerze mówiąc zarejestrowałem się tutaj gdyż nie mam wystarczającej wiedzy w pielęgnacji iglaków.
Potrzebuję pomocy w rozpoznaniu choroby moich świerków. Wygląda to tak jak na poniższym zdjęciu:
Załączniki
1.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: Petrus »

Cześć. Często brązowienie igieł u świerka powodują uszkodzenia mrozowe. Dzieje się to wtedy gdy utrzymuje się mróz i świeci słońce. Brunatnienie-rdzawienie igieł wierzchołkowych to efekt zanieczyszczonego powietrza np. dwutlenkiem siarki itd. U Ciebie jednak brązowieją igły na przyrostach jednorocznych i świerk może być porażony przez chorobę grzybową. Brązowe fragmenty występują na całym świerku czy tylko na tym jednym przyroście?
Być może wystarczy tylko oprysk przeciwko chorobom grzybowym.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
krzysiekm46
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2022-02-11, 14:28

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: krzysiekm46 »

Petrus pisze: 2022-02-13, 19:48 Cześć. Często brązowienie igieł u świerka powodują uszkodzenia mrozowe. Dzieje się to wtedy gdy utrzymuje się mróz i świeci słońce. Brunatnienie-rdzawienie igieł wierzchołkowych to efekt zanieczyszczonego powietrza np. dwutlenkiem siarki itd. U Ciebie jednak brązowieją igły na przyrostach jednorocznych i świerk może być porażony przez chorobę grzybową. Brązowe fragmenty występują na całym świerku czy tylko na tym jednym przyroście?
Być może wystarczy tylko oprysk przeciwko chorobom grzybowym.
Pierwsze symptomy choroby zauważyłem pod koniec lata. Zmiany są praktycznie na całym świerku, ale najwięcej na jednej z gałęzi.
Bardzo możliwe że tak jak piszesz to jakiś grzyb gdyż świerk był bardzo osłabiony. Rok temu w zimie przesadziłem go praktycznie bez żadnej bryły (same korzenie). Miał wtedy ponad metr wysokości.
Załączniki
2.jpg
3.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: Petrus »

Czyli to był świerk wykorzystany jako drzewko świąteczne? Ta dolna gałąź mogła być cały czas wilgotna od rosy utrzymującej się na trawie po deszczowych dniach dlatego mógł ją złapać grzyb. Wytnij wszystko co brązowe i gdy temperatura wzrośnie do 10-15 stopni opryskaj świerka preparatem grzybobójczym ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
krzysiekm46
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2022-02-11, 14:28

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: krzysiekm46 »

Petrus pisze: 2022-02-17, 13:07 Czyli to był świerk wykorzystany jako drzewko świąteczne? Ta dolna gałąź mogła być cały czas wilgotna od rosy utrzymującej się na trawie po deszczowych dniach dlatego mógł ją złapać grzyb. Wytnij wszystko co brązowe i gdy temperatura wzrośnie do 10-15 stopni opryskaj świerka preparatem grzybobójczym ;)
Dziękuję za odpowiedź, to moim zdaniem trafiona diagnoza. Tam gdzie jest ta najbardziej chora gałąź rosła wysoka trawa (chyba zasadziłem ją przypadkiem razem ze świerkiem, pewnie w korzeniach zaplątało się kłącze). Nie wyrywałem jej gdyż nawet mi się podobała... Wyrwałem ją dopiero podczas ostatniego koszenia trawnika przed zimą. Trawa przebijała się przez tą gałąź i na 100% musiała być tam wilgoć. Często podlewałem te zasadzone świerki zraszając przy okazji igły (to chyba nie był dobry pomysł). Oprócz tego średnio raz na 2 tygodnie opryskiwałem odżywką asahi. Tak więc wszystko na to wskazuje że tak jak piszesz zafundowałem moim świerkom jakiegoś grzyba. Kupię jakiś preparat grzybobójczy i opryskam. Zastanawiam się tylko czy pryskać wszystkie nasadzone świerki (w sumie kilkanaście) czy tylko tego zainfekowanego... :roll:
Jeszcze raz dziękuję za podpowiedź!
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: Petrus »

Witaj ponownie. Jeżeli zdecydujesz się wykonać oprysk opryskaj wszystkie świerki. Uchroni to inne okazy przez zarodnikami chorobotwórczymi.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 799
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: Alexa »

Świerki serbskie - dlaczego żółkną igły? Czy to jakaś choroba grzybowa, osutka może?
Czy niedobór mikroelementów? Co robić?
Pozdrawiam:)
Niektóre zdjęcia robione przed chwilą w deszczu.
Załączniki
119C76FA-A43C-4E74-819D-CB4D9FCA773E.jpeg
47036EF0-EABF-4D76-9F3F-0AD826381C69.jpeg
76ECC950-F31F-42F7-B065-E39EF90A5F8A.jpeg
A1653605-BBA5-4338-A4B3-299833319AED.jpeg
A1BC97CD-918E-4C71-980B-E5BA18CC45CB.jpeg
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: Petrus »

Hej. Ciężko obecnie mi stwierdzić czego objawem mogą być te żółte igły- jest ich zbyt mało aby dopasować konkretnie do choroby czy niedoboru. Ja bym profilaktycznie opryskał preparatem na choroby grzybowe- Scorpion jest dobry na różnego typu choroby.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 799
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: Alexa »

Dziękuję Piotrze😀
Czy możesz wykluczyć osutkę?
A może to być brak żelaza, magnezu?
Rosną na glebie dość ciężkiej, miejscami gliniastej.
Przepraszam, że tak Ciebie męczę 😀, ale czy może zadziałać w innym jeszcze kierunku?

Przy okazji jeszcze zapytam o to, czym zasilać świerki serbskie? Skoro nie wymagają takiego kwaśnego podłoża, jak inne iglaki? Z tym mam problem.
Pozdrawiam
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: Petrus »

Hej. Osutka to nie jest. Rozsypanie nawozu wokół świerka to proces długotrwały. Trochę czasu minie aż świerk pobierze korzeniami składniki odżywcze. Lepiej będzie mu zrobić oprysk nawozem dolistnym. Od razu wchłonie potrzebne makro i mikro elementy.
Możesz też nakłuć palikiem glebę na głębokości ok. 20 cm dookoła świerka i wsypać tam trochę nawozu. Szybciej dotrze do korzeni. ;) Nawóz najlepiej wieloskładnikowy.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 799
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: Alexa »

Uff… to dobrze, że to nie osutka.
Podkarmię go (już to robiłam, ale na długo nie wystarczyło)
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 799
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: Alexa »

Powracam jeszcze raz do powyższego świerka. Na górnych gałęziach dalej widoczne są brązowiejące igły. Dziwne są malutkie przyrosty w szczytowej części. Wygląda na to, że wierzchołek ugina się od ich nadmiaru, a w rzeczywistości nie zwiększa swojej wysokości.
Co zrobić? Odciążyć obcinając cześć krótkich bocznych przyrostów ze szczytu?
Nawoziłam go zgodnie z zaleceniami, może za mało?
Tak wygląda w tym roku:
Załączniki
IMG_9853.jpeg
IMG_9838.jpeg
IMG_9837.jpeg
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: Petrus »

Może przybiera płaczącą formę dlatego zanika wierzchołek i się kładzie. Ewentualnie jak chcesz by był wyższy wbij palik i wyprostuj przewodnik i ciągnij go do góry by świerk był wyższy. ;) Te żółknące igły wyglądają mi na niedobór składników.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 799
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: Alexa »

Miał palik, ale go usunęłam. Będzie musiał wrócić i podpierać dziada😀
Miałam w narożniku ogrodu posadzone trzy świerki serbskie i okazało się, że każdy jest inny. Akurat w tym miejscu forma płacząca mi najmniej odpowiada, ale musi już zostać. Dwa razy go podkarmiłam w tym sezonie, teraz dokarmię go jeszcze żelazem, magnezem i potasem - czy nie za późno?
Dziękuję Piotrze i pozdrawiam😀
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: Petrus »

Możesz dokarmić.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ