Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
Osek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2023-09-07, 19:09

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: Osek »

Cześć,
Podłącze się do tematu. Mam w ogrodzie Jodłę górska compacte. Od mniej więcej miesiąc coś się z nią dzieje, zdjęcie w załączniku. Posiada czarne odnogi i gubi igły. Oprócz tego nowe przyrosty zaczynają żółknąć. Czy to też może być grzyb?
Załączniki
20230907_172844.jpg
Osek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2023-09-07, 19:09

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: Osek »

Dodam jeszcze kilka zdjęć, wszystko co jest pod tym brązowym ogniskiem zaczyna usychać i igły odpadają. Jest tego już dość sporo i boję się że Jodła cała padnie. W środku drzewa znalazłem jeszcze takie robaki robaczki.
Załączniki
20230908_073353.jpg
20230908_073333.jpg
20230908_073328.jpg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: rafaloku »

Na ostatnim zdjęciu widać mrówki i mszyce. Mszyce to szkodniki, a mrówki gustują w produkowanej przez mszyce lepkiej wydzielinie, dlatego kręcą się obok nich.

Trzeba wykonać oprysk na mszyce. Z naturalnych preparatów do oprysku można wykorzystać np. Deltam Natura Spray, Emulpar 940 EC, Agricolle. Z silniejszych środków chemicznych: Karate Zeon, Deltam, Mospilan 20 SP. Ogólnie wybór preparatów na mszyce jest bardzo duży :-)

Chemicznymi wystarczy jeden oprysk, naturalnymi 2-3 opryski co 7 dni. Potem po kolejnych 7 dniach dniach proszę opryskać preparatem Biosept Active, który uodparnia rośliny na choroby i przyspieszy regenerację uszkodzeń spowodowanych przez mszyce.

Powodzenia!
Rafał
Osek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2023-09-07, 19:09

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: Osek »

rafaloku pisze: 2023-09-08, 22:19 Na ostatnim zdjęciu widać mrówki i mszyce. Mszyce to szkodniki, a mrówki gustują w produkowanej przez mszyce lepkiej wydzielinie, dlatego kręcą się obok nich.

Trzeba wykonać oprysk na mszyce. Z naturalnych preparatów do oprysku można wykorzystać np. Deltam Natura Spray, Emulpar 940 EC, Agricolle. Z silniejszych środków chemicznych: Karate Zeon, Deltam, Mospilan 20 SP. Ogólnie wybór preparatów na mszyce jest bardzo duży :-)

Chemicznymi wystarczy jeden oprysk, naturalnymi 2-3 opryski co 7 dni. Potem po kolejnych 7 dniach dniach proszę opryskać preparatem Biosept Active, który uodparnia rośliny na choroby i przyspieszy regenerację uszkodzeń spowodowanych przez mszyce.

Powodzenia!
Bardzo dziękuję :) zaraz ruszam do ogrodniczego i działam. Kolega mi wcześniej mówił ze te czarne plamy to moze byc tez grzyb. Czy możliwe że dwie choroby na raz ? Czy to skutek mszyc?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: rafaloku »

Mogą być dwie różne przyczyny jednocześnie. Dlatego zasugerowałem dodatkowo wykonać oprysk Biosept Active, który ogólnie wzmocni roślinę i podziała przeciw ewentualnej chorobie.
Rafał
Osek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2023-09-07, 19:09

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: Osek »

rafaloku pisze: 2023-09-11, 09:53 Mogą być dwie różne przyczyny jednocześnie. Dlatego zasugerowałem dodatkowo wykonać oprysk Biosept Active, który ogólnie wzmocni roślinę i podziała przeciw ewentualnej chorobie.
Jestem po oprysku, teraz czekam jeszcze parę dni i zacznę pryskać Biosep active. Narazie wygląda to słabo, żółknie i pada z każdej strony, czy jest szansa że jeszcze to siw uratuje ? Jak często stosować biosept active?
Załączniki
20230924_151033.jpg
20230924_151021.jpg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: rafaloku »

Czym opryskałeś na mszyce?

Biosept stosować najlepiej co 7-10 di.
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: Petrus »

Jodły lubią zaciszne, słoneczne miejsca. Do tego dużo wilgoci w powietrzu i dobre gleby. U Ciebie widać że chyba rośnie w małym ogródku w szeregówce. W takich warunkach długo jodła Ci nie pociągnie. W takich miejscach silnie nagrzewa się otoczenie, jest zbyt sucho. Będzie ci też co chwilę atakował przędziorek. Na ten czas rób opryski tak jak pisał Rafał na szkodniki i profilaktycznie na choroby. Regularnie podlewaj i stosuj nawozy. Powinna jakoś się trzymać.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Osek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2023-09-07, 19:09

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: Osek »

Wybrałem opcję chemiczną. Mam nadzieję że nie przesadziłem z ilością.

Jeśli chodzi o miejsce zasadzenia to faktycznie jest to w szeregówce ale mamy większy ogródek. Zasadziłem 2szt obie w ziemi do iglaków. Jedna i druga jest tak samo nasłoneczniona bo słońce akurat tak pada że raz jest z jednej strony budynku a raz z drugiej - wschód zachód. Ta druga ma się bardzo dobrze, a wydaje się że w tej pierwszej są lepsze warunki bo za ogrodzeniem są pola - nie ma samochodów itp.

Co do wilgotnością nie powinno być problemu choć zastanawiam się czy nie przesadziłem. Bo nie ukrywam że tą podlewałem więcej dodatkowo okazało się że sąsiedzi okazjonalnie tez ją podlewali i dlatego tak pytałem o ten grzyb. Bo może poprostu miała za wilgotno? Jutro ruszam z Biosep activ, mam nadzieje ze wstanie. Na początku po zasadzeniu(w październiku 2022)do lipca było wszystko bardzo ładnie (ladny 10cm przyrost) potem jak były te upały to mocno podlewałem trawnik i mam nadzieję że to nie było powodem tego problemu.
Osek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2023-09-07, 19:09

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: Osek »

Dziś zacząłem oprysk biosept active. Niestety co raz bardziej się martwię o tą jedną jodłę. Zauważyłem ta chora przy większości odrostów ma bardzo czarną obwódkę i tam zaczyna się wypadanie i żółknięcie igieł. Tam gdzie jest ładny brąz. Nic nie odpada - ale jest tego co raz mniej. Dla porównania druga jodla zdrowa posiada ładne brązowe obwódki. Czy to wina mszyc? Grzyba? Czy coś innego?
Załączniki
20230928_180026.jpg
20230928_180042.jpg
20230928_180217.jpg
Osek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2023-09-07, 19:09

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: Osek »

Wiem że trochę truje dupe, ale jak myślicie jest jeszcze sens ją ratować? Czy już umarła?
Załączniki
20231008_104934.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Świerk - brązowienie i opadanie igieł

Post autor: Petrus »

Cześć. Widać że młode szczytowe przyrosty obumierają, igły brązowieją więc niedługo zakończy żywot. Ja bym już ją wykopał i wyrzucił.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ