Sumak octowiec - czy jest trujący, właściwości, sadzenie

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Sumak octowiec - czy jest trujący, właściwości, sadzenie

Post autor: harwi »

Mam pytanko odnośnie sumaka. Sumak octowiec jest bardzo wytrzymały na mrozy i suszę a to mi odpowiada. Czy ktoś ma go na swoim ogrodzie podoba mi się to drzewko też bym chciała ale słyszałam, że jest trujący? Co w nim jest trującego kwiaty liście kora czy co? Na co uważać.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Co ma trujące to nie wiem, ale chciałam Cię ostrzec, że sumaka należy traktować jak uciążliwy chwast, pomieważ w szalonym tempie się rozrasta, więc jeżeli chcesz mieć sumakowy las musisz przeznaczyć mu sporo miejsca, lub regularnie wycinać wszystkie jego odrosty ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Nie lasu nie chcę mieć tylko jednego osobnika :mrgreen: Wiem że się rozrasta posadzę go na trawniku a skutecznie odrostami zajmie się kosiara :mrgreen: Tak myślę. Chyba sobie z nim poradzę jest śliczniutki tylko martwię się bardziej o jego właściwości trujace.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

No to po prostu nie rób z niego sałatki ;-)
Załączniki
pysio16.gif
pysio16.gif (29.27 KiB) Przejrzano 33688 razy
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

harwi pisze:Nie lasu nie chcę mieć tylko jednego osobnika :mrgreen: Wiem że się rozrasta posadzę go na trawniku a skutecznie odrostami zajmie się kosiara :mrgreen:
Kosiara nie da rady - miałem sumaka. Chwast potrafił wyrosnąć kilka metrów od pnia :evil: Do dziś usuwam odrosty.
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Awatar użytkownika
beann
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2008-03-26, 19:17

Post autor: beann »

Obawiam się, że cała roślina jest trująca. Głównie z tego względu nie zdecydowałam się na jego posadzenie parę lat temu (mam 6-letnią córkę). Ale teraz też go nie chcę, a mam :cry: Sąsiadka posadziła dwa krzaki tuż przy ogrodzeniu (beton 70 cm pod ziemią) i - oczywiście - dały odrosty i po jej, i po naszej stronie. Środki chemiczne nie dają mu rady, kosiarki też nie. Śliczny jest, ale nieokiełznany.
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

Mam u siebie 6 + 1 sumaka (ten ostatni ma pierzaste liście i rośnie jako soliter na trawniku, 6 w szpalerze przy płocie, bo po drugiej stronie płotu sumaki rosły już u sąsiada).
To prawda, że wydaje dużo odrostów, ale nie zauważyłam u siebie, żeby wyrastały w jakichś zabójczych odległościach. Odrosty na trawniku kosiarka ścina bez problemu.
Nieprawdą jest, że cała roślina jest trująca. Egzemplarze wydające bordowe kwiatostany (nie pamiętam czy to męskie, czy żeńskie) używane są w kuchni hinduskiej do sporządzania przyprawy, którą można przgotowac również w domu, ale jest nietrwała. Było o tym w programie telewizyjnym Maja w ogrodzie - TVN Meteo.
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Czy ten strzępiasty to Rhus Typhina dissecta ?? Ten mi się bardziej podoba ze względu na liście (gdyby nie te sumakowe dzieciaki ;) )
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Moniko właśnie widziałam sumaki u ciebie i super to wygląda.

No to już teraz sama nie wiem, takie ładne a zarazem takie niebezpieczne. Ale chyba ze względu na dzieci go sobie na razie nie zafunduje :-/ Tylko ile tego w parkach jest i ludzie tam chodzą dzieci psy koty itp itd i co tak się trują. Czym liśćmi, włoskami, korzeniami :roll:
Awatar użytkownika
duende
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2008-03-26, 14:43

Post autor: duende »

Posadziłam sumaka w ubiegłym roku, urósł od tamtej pory jakieś pół metra, teraz widzę, że wypuszcza pierwsze pąki. Odrosty zamierzam kosić, ale ten egzemplarz ma mi pomóc odgrodzić się od sąsiadów. Szczerze powiem, większy problem na razie z odrostami mam przy bzie. Wycinam, wykopuję, wycinam, wykopuję i tak w kółko...
pozdrowienia,
duende
Awatar użytkownika
nagietek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 34
Rejestracja: 2008-04-06, 16:42

Post autor: nagietek »

Dziś najczęściej jako przyprawę używa się Sumak garbarski (Rhus coriaria), który uprawia się dla kwaśnych owoców, którymi zastępuje się cytrynę, a także suszy się owoce i meli na proszek, który np. można używać zamiast soli.
Używa się go w kuchni arabskiej. Sokiem przyprawia się sałatki, puder do aromatyzowania różnych potraw zwłaszcza ryb. Pasuje do duszonego drobiu, warzyw, do pieczonego mięsa. Jest doskonały do potraw tłustych, ponieważ ze względu na dużą zawartość garbników wzmaga trawienie i przeciwdziała biegunkom.

Więcej o uprawie sumaka zaś w poradniku forum: Sumak octowiec - odmiany, uprawa, rozmnażanie, jak się pozbyć
"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami."

Paracelsus
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Oj jakbym chciała tak na jakiś czas z Indianami pożyć. Tyle cennych informacji mają. :mrgreen:
ODPOWIEDZ