Suche bukiety z hortensji - kwiaty na suche bukiety

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Suche bukiety z hortensji - kwiaty na suche bukiety

Post autor: pinia01 »

Ostatnio wpadłam na pomysł stworzenia w ogrodzie małego kącika dla roślin przeznaczonych na suche bukiety. Odpowiednie gatunki wspaniale wyglądają w wazonie przez długie lata. Kupiłam kilka mieszanek nasion roślin na suche bukiety, w tym też trawy ozdobne przeznaczone do tego celu.
Dla tych, którzy też chcą zrobić coś podobnego podaję kilka gatunków roślin nadających się na suszone kwiaty i sposoby suszenia.
ROŚLINY WIELOLETNIE: Anafalis, Lebiodka pospolita, Lawenda wąskolistna, Łyszczec wiechowaty (gipsówka), Miechunka ogrodowa, miesiącznica roczna (jest dwuletnia), Krwawnik wiązówkowaty
ROŚLINY JEDNOROCZNE: Czarnuszka damasceńska, Nieśmiertelnik (Kocanka), Dmuszek jajowaty, Drakiew gwiaździsta, Gomfrena kulista, Lonas, Zatrwian wrębny, Suchokwiat roczny, Złociszek oskrzydlony
SUSZENIE
Łodygi kwiatów trzeba ciąć po skosie, tylko suche (wiec nie po deszczu czy rosie), kwiatki nie moga być całkiem rozwinięte. Większość roślin zbiera się w środku lata ale niektóre gatunki można już w czerwcu (zależy od kwitnienia), inne dopiero jesienią (np. krwawnik czy
dziurawiec).
Rośliny pozbawione dolnych liści trzeba związać w pęczek i powiesić główkami do dołu - trzeba je chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem i zapewnić miejsce przewiewne.
Rośliny, które maja dekoracyjne owoce również nadające się do kompozycji bukietowych: Lulek czarny, Wyżlin, Nasturcja, Łopian, Dziurawiec, Tasznik pospolity, Tojeść bukietowa
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Gwoli sprostowania to miesiącznica roczna jest rośliną dwuletnią chodziło ci raczej o Miesiącznicę trwałą (Lunaria rediviva L.), która jest byliną.

A co do roślin na suche bukiety to jest ich jeszcze kilka.
Z bylin - przegorzan, gipsówka trwała, len trwały, jeżówka purpurowa (przekwitłe kwiatostany) i kwiatostany wyższych traw wieloletnich - drżączka średnia, kosmatka śnieżna, miskant cukrowy, rozplennica japońska.
Z jednorocznych - mak, len, sorgo cukrowe, włośnica ber (proso czerwone), włośnica mohair, dzwonki irlandzkie, mozga kanaryjska, kwiatostany rącznika.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Dziękuję za podanie kilku innych roślin.
Jeśli chodzi o miesiącznice to nie miałam na myśli trwałej. Nie znam się za bardzo ale sprawdzałam w kilku źródłach: Nazwa łac. Lunaria (miesiącznica) annua (roczna) ale jest to roślina dwuletnia (gdzieś widziałam już poprawioną nazwę na lunaria biennis). W pierwszym roku mamy łodygę z liśćmi a w drugim kwitnie od maja do czerwca.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

A ja chciałabym jeszcze dorzucić coś z bylin :-D: Chaber wielkogłówkowy (Centaurea macrocephala), Słoneczniczek szorstki ssp. scabra (Heliopsis helianthoides)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Jeszcze słynny mikołajek - pięknie wygląda zasuszony.
domeniko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2010-02-17, 19:24

Post autor: domeniko »

Krokosz Barwierski też ładnie wygląda zasuszony ;-)
Pozdrawiam .
doniczka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-11-16, 19:32

Post autor: doniczka »

Witam, jeszcze czyściec wełnisty pięknie wygląda zasuszony, a w dodatku jest roślina wieloletnią. U mnie rośnie między różami i wypełnia przestrzenie między nagimi łodygami róż. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Post autor: Lol@ »

A mnie się podobają ususzone Dalie :) Do suszenia jeszcze jest gipsówka...
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Ciekawy temat. Kiedyś trochę suszyłem kwiaty z ogrodu.

Wpisując hasło suche bukiety czy suchych bukietów wyskoczyły jeszcze hortensje często stosowane w bukietach czy jarzmianka (rzadziej). A gipsówka to inaczej łyszczec czyli już było ;-)
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Tak bardzo chciałam Wam pokazać swój suchy bukiet z odpowiednich gatunków roślin i nic z tego :-( Większość posianych roślinek nie wzeszła, niektóre zmarniały podczas mojej długiej nieobecności na działce i zmiennych warunków pogodowych (pamiętacie jakie były ulewy w tym roku). I tak to ten ciekawy temat uleciał. A już taki ładny wazon kupiłam :/ Nie miałam też okazji nazbierać ładnych traw. Ale w przyszłym roku bukiet będzie na 100%. Kiedyś suszyłam pojedyncze rośliny ot tak sobie, co się znalazło, no i oczywiście róże. Z róż miałam już kiedyś wielkie 3 suche bukiety i miały ok. 4 lat.
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Post autor: Lol@ »

Wychodzi na to, że nie umiem czytać...

Nie martw się, jeszcze pokażesz suchy bukiet.
A co się stało z tymi czteroletnimi bukietami? Piszesz "miałam" i "miały". Nie masz ich już?
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

No niestety po dwóch przeprowadzkach za bardzo się uszkodziły. Tak to bywa :-(
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Masz rację! Ostatnia fotka przedstawia Pałkę szerokolistną :-)
Awatar użytkownika
halszka31
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2010-09-23, 13:44

Re: Kwiaty na suszone bukiety

Post autor: halszka31 »

tutaj za szkłem..
tutaj za szkłem..
Pozwolę sobie dodać jeszcze akant Liście i kwiat mają piękny wykrój i strukturę.
Halszka i jej nowy ogród

Jeśli o czymś marzysz to na pewno tego dokonasz
Awatar użytkownika
Calpurnia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2012-07-21, 20:26

Re: Kwiaty na suszone bukiety

Post autor: Calpurnia »

Ja w tym roku zasiałam suchołuski i są bezkonkurencyjne :). Piękne kolory, mnóstwo kwiatów, łatwe w uprawie. Tylko trzeba uważać na mszyce.
Żołtodziób.
ODPOWIEDZ