Strelicja

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
grasza84
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-03-28, 15:00

Re: Strelicja

Post autor: grasza84 »

Tak, roślina stoi od strony południowej, jak ją dostałem miała za małą doniczkę, przesadzając roślinę zauważyłem gnijące korzenie,które obciąłem i zasypałem węglem drzewnym. Tylko ziemię mam do pikowania bo innej nie miałem. Stwierdzając, że roślina może być zagrzybiona, teraz, w niedzielę, opryskałem i podlałem opryskiem Topsin 500SC. Nie wiem ja jej mogę pomóc ale liście są dość mocno zwinięte.
Ostatnio zmieniony 2012-03-28, 21:41 przez Merghen, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Bardzo proszę o zastosowanie się do Regulaminu Forum &2 pkt.6,7
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Strelicja

Post autor: Merghen »

Myślę, że pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić to znaleźć jej troszkę zacienione miejsce. Tym bardziej teraz, po przesadzeniu i obcięciu korzeni, roślina nie powinna być wystawiana na duże nasłonecznienie. Nawet jeśli okno cieniujesz żaluzją to na parapecie panuje zbyt wysoka temperatura i roślina broni się przez zwijanie liści. Poza tym wydaje mi się, że strelicja należy do roślin tropikalnych lubiących dużą wilgotność powietrza ale nie za bardzo pełne nasłonecznienie tylko półcień.

Jeśli podlałeś preparatem przeciwgrzybowym to na efekty tego będziesz musiał poczekać, aż zaczną wyrastać nowe liście. Na starych plamy nie znikną, jedynie nie powinny się pojawiać nowe lub powiększać stare.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
grasza84
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-03-28, 15:00

Re: Strelicja

Post autor: grasza84 »

Właśnie tylko nic się nie dzieję, boję się ze nadal gniją korzenie może trzeba wymoczyć je w oprysku albo spryskać nie wiem jak postępowasć
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Strelicja

Post autor: Merghen »

Na razie nic nie rób, rośliny nie lubią jak się im przeszkadza w aklimatyzacji, zwłaszcza jak muszą odbudować system korzeniowy. Trzeba troszkę cierpliwości a tydzień to za mało na właściwą ocenę. Jedynie co warto zmienić to miejsce. Tutaj napisano jakie warunki świetlne lubi.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
grasza84
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-03-28, 15:00

Re: Strelicja

Post autor: grasza84 »

Dziękuję poczekam! Roślinkę postawię z dala od palącego słońca, tylko jeszcze potrzebował bym sprawdzony środek grzybobójczy do podlewania i dawkę jaką trzeba zastosować interwencyjnie :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Strelicja

Post autor: Merghen »

Możesz zastosować jeszcze raz Topsin a potem kupić naturalny preparat Biosept Active. Jest na bazie wyciągu z pestek grejfruta i jednocześnie oprócz działania antygrzybowego wzmacnia roślinę.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Re: Strelicja

Post autor: talibankaa »

Moja strelicja kiedy stała na południowo-zachodnim oknie przez rok czasu wypuściła tylko 1 listka i ogólnie kiepsko wyglądała, więc dostała eksmisję na okno o wystawie całkowicie południowej i stała bezpośrednio na parapecie. Tak jej tam pod pasowało że w ciągu pól roku wypuściła aż 3 listki. Teraz stoi na balkonie od strony południowej pod gołym niebem bo balkon nie ma zadaszenia i widzę że dalej jej to służy. Sporo podrosła, wypuszcza kolejnego listka i nabrała ciemniejszego koloru. Na kwiaty nie liczę bo mam sklerozę z nawożeniem.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
key86
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 69
Rejestracja: 2010-06-30, 12:52

Re: Strelicja

Post autor: key86 »

Moja strelicja praktycznie od kiedy ją wyjąłem z pudełka jako niewielką sadzonkę stoi w pokoju z oknem na południe lecz w pewnej odległości od tego okna. Regularnie co jakiś czas wypuszcza dużego liścia. Nie podoba mi się tylko to że ma dość twarde te liście i łatwo je złamać. Nie żeby odpadały, ale mogą pęknąć.

Jak często swoje podlewacie i czym?
ALICJA.PS
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2018-04-29, 22:22

Re: Strelicja

Post autor: ALICJA.PS »

Wyhodowałam moją strylicje z nasionka. Jest już dość duża, ma ponad 3 lata ale jeszcze jeszcze nigdy nie zakwitła. Wydaje mi się, że zapewniam jej dobre warunki. Ziemię ma lekko kwaśną, podłoże zdrenowane, odzywkę stosuję do storczyków 1 raz na tydzień, ma dużo światła. Martwi mnie zasychanie końcówek liści i to, że od jakiegoś czasu te liście są kleiste. Ostatnio liście przemyłam alkoholem, nie wiem czy to dobrze. Proszę o poradę aby kwiat zakwitł. Z góry dziękuję :)

Poniżej zdjęcia rośliny:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Strelicja

Post autor: Krysia »

Strelicja kwitnie po trzech latach, możesz się spodziewać kwiatów. To roślina, która osiąga wysokość powyżej jednego metra. Mnie niepokoi doniczka. Jest stanowczo za mała do tej roślinki. Pozdrawiam serdecznie.
Załączniki
P1050280.JPG
kwitnące strelicje w maju w Portugalii, to jest duża roślina
kwitnące strelicje w maju w Portugalii, to jest duża roślina
ALICJA.PS
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2018-04-29, 22:22

Re: Strelicja

Post autor: ALICJA.PS »

Dziękuje przesadzę ją, a jeśli chodzi o te klejące liście to czy to normalne?
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Strelicja

Post autor: Agnieszka Lach »

Na pierwszy rzut oka, roślina wygląda dobrze. Proszę o opis plam na liściach i krótki opis jej codziennej pielęgnacji.
mgr inż. Agnieszka Lach
Zychu02
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2021-03-24, 13:02

Re: Strelicja

Post autor: Zychu02 »

Pozwolę napisać tutaj, aby nie zakładać nowego tematu.

Potrzebuje porady osób znających się na roślinach, jako że ja jestem kompletnym amatorem a zależy mi aby rośliny były zdrowe. Pare miesięcy temu kupiłem Strelicje w castoramie. Jeden z liśći posiada ciemne plamy, jakby uschnięte miejsca (grzyb?), niektóre liście śą popękane. Od dołu cześć liści jest jakby uschnięta. Miesiać temu podlałem ją wodą wraz z odżywką biopon "juka dracena, palma". Wszędzie gdzie czytałem jakiś poradników, zawsze było info zeby nie podlewać za często, bo mogą przegnić korzenie. Ale mam wrazenie ze raz w tygodniu, obficie + zraszanie co 2 dni to jakby za mało.

Prosiłbym o oględziny zdjęc i porady.

Z góry dziękuje ! Miłego dnia
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Strelicja

Post autor: Krysia »

Strelicja ma za małą doniczkę, to trzeba zmienić bezapelacyjnie, tym bardziej, że teraz jest czas na przesadzanie roślin .
Podłoże dla strelicji powinno być żyzne i gliniaste (ziemia urodzajna, piasek i glina w proporcjach 1:1:1). Na dnie pojemnika należy umieścić kilkucentymetrową warstwę drenażu (np. keramzyt), bo roślina nie lubi stagnującej wody. Doniczka powinna być dużo większa od tej obecnej. Co do liści, to nie wygląda to źle, teraz nie jest najlepszy okres dla roślin i nie wszystkie wyglądają pięknie, taka ich uroda. Nie widzę szkodników. Na to brązowienie można zastosować preparat grzybobójczy przy podlewaniu rośliny. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Strelicja

Post autor: Petrus »

Reszta liści jest ok, może ten dostał jakiejś wirozy. Możesz go wyciąć i powinno być po problemie. Reszta tak jak napisała Krysia.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ