Strelicja

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Mefisto
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2009-02-26, 21:45

Strelicja

Post autor: Mefisto »

Witam. Mam problem z rośliną kupioną w sklepie. Roślinka ma coś na liściach. Czy dało by radę pomóc i określić co to jest i jak z tym walczyć?? Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Czy to nie przypomina kłaczków waty? Wygląda mi to na wełnowce. Należą one do większej grupy szkodników, zwanej czerwcami. Opis tych szkodników w naszym poradniku znajdziesz tutaj: szkodniki roślin doniczkowych

Dobry przepis na walkę z wełnowcami podała w zeszłym roku na naszym forum Botanka. Oto cytat:
Botanka pisze:Jedną z metod zwalczania wełnowców jest zastosowanie pałeczek Provado Combi Pin lub też preparatu w aerozolu Provado Plus AE. Inną,prostszą metodą jest przecieranie liści i łodyg watą nasączoną roztworem wody i 50% alkoholu, w stosunku 10:1, z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń np. Ludwika. Ta metoda jest skuteczna jedynie przy niewielkich rozmiarach kolonii szkodników. Zmieniać wacik każdorazowo po przemyciu. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się patyczki, bądź waciki kosmetyczne. Zabieg przemywania warto powtórzyć.
Mam nadzieję, że szybko pozbędziesz się tych wstręciuchów ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
kati-1976
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2009-02-26, 22:45

Post autor: kati-1976 »

Oprysk i jednocześnie podlanie preparatwem p wełnowcom. Bo korzenie też mogą już wełnowce wcinać. Poza tym wymienionym przez Rafala możesz zastosować też Mospilan 20 SP lub Actellic 50 EC
Zamiast spirytusu możesz użyć roztworu denaturatu
[/code]
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

:roll: :roll: :roll: ........ a nie ziemiórki :?: :?: w powitaniu , wkleiłam link , do diagnozowania
Pozdrawiam!
Mefisto2600
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-05-26, 21:23

Strelicja

Post autor: Mefisto2600 »

Mam już rok strelicję, wszystko dobrze było aż do momentu kiedy liść który wypuściła w ogóle się nie rozwinął. Już wypuszcza drugiego i boję się że się to powtórzy. Pomóżcie, co z tym można zrobić i co się dzieje? ( ten listek z lewej strony)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... d1763.html
Awatar użytkownika
Fox.
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 300
Rejestracja: 2010-05-21, 14:16

Post autor: Fox. »

Musze powiedzieć że dolne liście /żółte/ bardziej mnie niepokoją :(
Jacuś ;) Pozdrawia.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Wstaw zdjęcie całego kwiatka i napisz jak z nim postępujesz, jak często go podlewasz, nawozisz.
Mefisto2600
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-05-26, 21:23

Post autor: Mefisto2600 »

Kwiatek był często (mógł być za często bo ziemia zawsze była dość wilgotna) podlewany i z nawozem substrat do kwiatów doniczkowych. Stał w domu od wschodu, nie wiem czy czasami nie miał za mało światła (ale pewnie to od braku światła bo było tak: do 12, może 13 słonko świeciło na niego), tak mi się wydaje, bo już jeden liść co tak wisi to na pewno przez to. Powiedzcie ile powinien stać na słońcu, czy czym je podlewacie, jaką wodą odstaną i nawożenie może nie takie. Teraz obecnie popryskałem środkiem grzybobójczym i popryskałem na szkodniki. Pomóżcie coś
Obrazek
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Czego wymaga strelicja królewska: Duży pojemnik. Strelicja tworzy długie, grube korzenie, które mogą zagniwać, więc potrzebuje obszernych, głębokich pojemników o dużych otworach odpływowych. Słoneczne miejsce. Powinna stać jak najbliżej okna, najlepiej o południowo-zachodniej wystawie. Niedobór światła jest przyczyną słabego wybarwienia a nawet braku kwiatów. Ciepło. Przez cały rok dobrze rośnie w temperaturze 18-22°. Gdy w marcu i w kwietniu ma za chłodno - nie tworzy zawiązków kwiatowych. Sporo wilgoci latem, mniej zimą. Od kwietnia do sierpnia, kiedy strelicja intensywnie rośnie, powinna mieć stale umiarkowanie wilgotne podłoże. W miesiącach jesienno-zimowych potrzebuje mało wody, ale ziemia w doniczce nie powinna przesychać. Gdy wilgoci brakuje - w podłożu lub w powietrzu - jej liście zwijają się do środka. Wtedy warto roślinę spryskiwać. Dużo pokarmu. Roślinę systematycznie dokarmiamy nawozami płynnymi dla roślin kwitnących: wiosną i latem co 5 dni, a jesienią i zimą co 2-3 tygodnie. Żyzne podłoże. Strelicji odpowiada średnio ciężka ziemia o dużej zawartości próchnicy i o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Może to być ziemia inspektowa, na zmieszane w proporcji 3:2:1. Na dnie naczynia umieszczamy 2-5-centymetrową warstwę drenażu. Po przesadzeniu roślinę przez 2-3 tygodnie troskliwie podlewamy i często zraszamy. Dokarmianie rozpoczynamy po upływie 2 miesięcy.
Mefisto2600
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-05-26, 21:23

Post autor: Mefisto2600 »

Rozumiem a jeżeli ma słońce do po 14 starczy czy bym musiał ją przenieść pytam dlatego, że nie za bardzo mam możliwość.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Może ją za mało nawozisz, jest to roślina bardzo żarłoczna. A światła ma dosyć jeśli do 14 jest w pełnym słońcu,a później też ma widno, okien przecież nie zasłaniasz, kto by latał po całym domu z kwiatkami i szukał im bezpośredniego słońca.
key86
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 69
Rejestracja: 2010-06-30, 12:52

Post autor: key86 »

Ja mam strelicję od niecałych 4 tygodni. Kupiłem dość sporą sadzonkę, a teraz już nowy liść rośnie. :) Ta roślinka chyba nie należy do tych co szybko rosną...
grasza84
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-03-28, 15:00

STRELICJA

Post autor: grasza84 »

Witam,

Dostałem strelicję,która ma plamy i zwinięte liście a jestem amatorem w hodowli tego typu kwiatów.
W załączniku przesyłam zdjęcia. Proszę o pomoc, z góry dziękuję i pozdrawiam.
Załączniki
P1060739.JPG
P1060740.JPG
P1060742.JPG
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: STRELICJA

Post autor: Petrus »

Witaj. Strelicje często zwijają liście. Zależy też jak mocno są zwinięte. Taki efekt może być przyczyną choroby fizjologicznej (błędami w uprawie), przesuszeniem, szkodnikami, przelaniem lub przesuszeniem. Opiszesz dokładniej te czarne plamki? Z jednego zdjęcia widzę rónież, że nie najlepiej wyglądają też spody liści :-?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: STRELICJA

Post autor: Merghen »

Nie wiem czy mi się wydaje ale czy roślina nie stoi przypadkiem na parapecie okna o wystawie południowej?
Może więc próbuje przez to zmniejszyć parowanie?
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
ODPOWIEDZ