Strelicja - czerniejące liście

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
ODPOWIEDZ
rb
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2008-07-16, 19:23

Strelicja - czerniejące liście

Post autor: rb »

Jak w temacie. Od paru dni 2 rośliny mają te same objawy, różnica tylko w postępie zniszczeń. Przeniosłem do innego pokoju i mam nadzieję, że 2 pozostałe obędą się bez strat. Wie ktoś co z tym fantem robić?

Pozdrawiam
Załączniki
strelicja-1.jpg
strelicja-2.jpg
strelicja-3.jpg
Awatar użytkownika
Ewaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 335
Rejestracja: 2008-06-28, 00:04

Post autor: Ewaa »

Witam...napisz może jeszcze w jakich warunkach ją uprawiasz ,,,światło, woda,czy ma świeże
powietrze itp..mam podejrzenie ze jest przelana , ale mogę się mylić,,,,dobrze by było sprawdziś , stan
zdrowotny korzeni.
AgnieszkaP

Post autor: AgnieszkaP »

Może nie jestem fachowcem, ale dla mnie to wygląda na jakiegoś grzyba.. Usunęłabym te chore liście i roślinę opryskała grzybobójczym środkiem.
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

strerlicja z nasion

Post autor: haliso »

Pokusiło mnie- kupiłam nasionka strelicji i po prawdzie nie wiem :roll: :roll: jak się zabrać do siewu, może ktoś z Was ma jakąś wiedzę na ten temat...będę wdzięczna :mrgreen: za każdą podpowiedź.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Tutaj jest mała instrukcja jak postępować z nasionami tej rośliny: Strelicja królewska, rajski ptak - uprawa, pielęgnacja, choroby
Sama nie miałam do czynienia z tą roślinką. Życzę wspaniałych okazów :lol:
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Piniu dzięki za podpowiedź, sprawdziłam- nasionka namoczone, jutro pójdą do doniczki, ciekawa jestem co z tego wyniknie (ale metodą prób i błędów trzeba czasem spróbować czegoś innego- a nuż się uda)
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

No jasne! Oj ile ja tę metodę już stosowałam :hyhy:
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej :-D Każda roślinka pragnie rosnąc, a nasionka kiełkować...tak więc trzeba siać, bo inaczej się nie przekonamy czy coś z tego będzie... :hyhy:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Petrus masz rację :-D trzeba próbować,zasieję nasionka i będę cierpliwie czekać
co z tego wyniknie{a czekać można dość długo}..jeżeli się uda to się pochwalę na forum.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

W linku od pini01 piszę jak przygotować nasionka do siewu, więc wszystko powinno pójść jak po maśle. Fakt faktem, że okres kiełkowania jest długi, ale cierpliwość daje efekty... :-D Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Natalka2022!
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2022-02-25, 22:53

Strelicja - opadające liście

Post autor: Natalka2022! »

Witam. Mam obecnie 5 strelicji … tak się nimi zauroczyłam ze pomyślałam … a co … kupuje . No i zaczęły się schody . Welnowiec wdał się w roślinę która jest u mnie najdłużej . Dzisiaj zmylam woda z mydłem szarym - tak wyczytałam w internecie . Jutro będę uderzać w korzeń . Mam drugi problem z jedna roślinka i tu nie wiem czemu tak się dzieje : liście - nie wszystkie ale większość opadają w dół :( cześć się połamała . Stoją w oknach południowych / południowo zach , maja full słońca . Mój błąd nie przesadziłam od razu w większe donice z tych produkcyjnych .. dopiero teraz czyli po 2 miesiącach , korzenie miałam właśnie w tej co opada delikatnie przelane . Wsadzilam do ziemi wymieszanej z perlitem 3:1 i keramzyt na spod. Raz podlalam nawozem do pomidorów , tak mi poleciła pani od której kupowałam rośliny . Nie wiem co powinnam jeszcze zrobić żeby lalunia poszła w górę . Ona puściła dwa nowe liście czyli chce żyć , tak myśle ,- jest nadzieja ale skąd to opadanie liści
Załączniki
3BC2F7A2-9D8E-4FA7-BF6E-5840180FC922.jpeg
67ABCF9F-82DD-46AA-9A1F-36EF19481B91.jpeg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Strelicja - czerniejące liście

Post autor: Petrus »

Cześć. Duże okazy masz i ładny widok z okien. Więc tak, strelicje pomimo swego mocarnego wyglądu są wrażliwe na przelanie w donicach. Mają bardzo kruche korzenie, które wystarczy że raz podgniją i mamy po roślinie. Strelicje nawozimy głównie nawozami dla roślin kwitnących. Nadmiar azotu oraz niedostateczne słońce powoduje wydłużone ogonki liściowe, które pod naporem wielkiej blaszki liściowej odginają się na zewnątrz. W naszym kraju zimą rośliny cierpią z braku światła. Nawozimy takim nawozem roślinę przez cały rok. Teraz już nic z tym nie zrobisz. Musisz je podwiązać. Odnośnie donic to strelicje lubią ciasnotę. W zbyt dużych musisz ostrożnie podlewać, aż górna warstwa przeschnie na około 10 cm. Ziemia najlepiej gliniasta z dodatkiem żwiru, włókna kokosowego i tylko trochę torfu odkwaszonego. Korzenie posadzone w samym torfie przy nadmiernym nawilgoceniu mogą gnić, bo mokry torf mocno obkleja korzenie i utrudnia oddychanie włośników. ;)

Więcej: Strelicja królewska - uprawa, pielęgnacja, choroby
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ