stosowanie środków ochrony roślin

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
terkoz45
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2021-04-23, 11:17

stosowanie środków ochrony roślin

Post autor: terkoz45 »

Witam ekspertów
Jako początkująca ogrodniczka mam zasadniczy problem ze stosowaniem środków ochrony roślin. Nie chodzi mi o odstęp czasowy między kolejnymi opryskami tym samym preparatem, bo ta informacja jest na etykiecie produktu. Mój problem jest inny np. muszę opryskać rododendrony fungicydem (pojawiły się brązowe plamki na liściach, chore liście wycięłam i spaliłam) i czymś na robale, które wyżarły brzegi niektórych listków. Inny przykład - róże mogą cierpieć na plamistość liści i być atakowane przez np. mszyce.
Moje pytanie brzmi: jaki odstęp czasowy zachować między opryskiem preparatami o różnym działaniu ( jeden na robale, drugi na grzyby lub bakcyle)?
pozdrawiam wszystkich
terkoz45
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: stosowanie środków ochrony roślin

Post autor: rafaloku »

Nie ma jednej zasady dla wszystkich oprysków. Dla wielu środków wystarczy odczekać jeden dzień, a wiele można ze sobą nawet mieszać. Niestety informacji co można mieszać lub ile trzeba odczekać nie znajdziesz na etykiecie.

Osobiście staram się tak zaplanować opryski w ogrodzie, żeby mieć między nimi co najmniej 7 dni przerwy. Tak na wszelki wypadek :-)

Poniżej artykuły, w których prezentujemy zestawienia jakie środki można ze sobą mieszać (niestety trochę nieaktualne, niektórych środków już nie ma, ale może trochę pomogą)

1. Tabela mieszania środków ochrony roślin

2. Tabela mieszania środków owadobójczych i grzybobójczych
Rafał
terkoz45
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2021-04-23, 11:17

Re: stosowanie środków ochrony roślin

Post autor: terkoz45 »

Dzięki za podpowiedź i za tabele. A tak przy okazji - dlaczego listki mojego wiciokrzewu robią się granatowe? Krzew rośnie jak szalony, listki już są, nic się im nie dzieje oprócz tego, że zmieniają kolor (pozostałe wiciokrzewy, ale w innym miejscu są normalne). Może to ph gleby?
Jeszcze raz dziękuję za opryski i pozdrawiam
terkoz45
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: stosowanie środków ochrony roślin

Post autor: Petrus »

Ja robię odstęp np. 1-2 dni od oprysku na szkodniki a potem na choroby jeżeli na roślinie są oby dwa problemu- szkodnik i choroba. Chyba że mam akurat takie które można łączyć tak jak wspomniał wyżej Rafał to opryskuje 2w1.
Jeżeli liście roślin drastycznie zmieniają kolor z zielonego na fioletowy to objaw niedoboru fosforu. Czasem jest to również fizjologiczna zmiana spowodowana nagłymi spadkami temperatury miedzy dniem a nocą. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ