Storczyki Jolanty

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jolanta
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2008-08-27, 16:56

Storczyki Jolanty

Post autor: Jolanta »

Moja pasja storczykowa zaczela sie jak przyjechalam do Niemiec czyli przed 7 latami. Pierwszym nabytkiem bylo Dendrobium Nobile ktöre kupilam kwitnace, pieknosc. Dendrobiumprzekwitlo i sie pieknosc skonczyla. Stawialam sobie pytanie co ja musze zrobic aby ono znöw zaczelo kwitnac?, jakie sa jeszcze inne gatunki storczyköw?Tak sie zaczela moja pasja. Dzisiaj moja kolekcja wynosi okolo 60 storczyköw.
A to kilka z nich.

Zygopetalum Luisendorf

Obrazek

Nazwy nie znam

Obrazek

Vanda Mikasa Blau podczas kapieli

Obrazek

Dendrobium Emma Green

Obrazek

Cymbidium

Obrazek

Phalaenopsis nazwy nie znam

Obrazek

Dendrobium nobile

Obrazek

Phalaenopsis nazwy nie znam

Obrazek

Miltonia Jan Red Tide

Obrazek

Phalaenopsis

Obrazek

Phalaenopsis

Obrazek

Burr.Nelly Isler " Swiss Beauty "

Obrazek

Promenea limeligt

Obrazek

Phalaenopsis Mini Mark

Obrazek

Dendrobium farmeri

Obrazek

Phalaenopsis

Obrazek

Phalaenppsis dalmatynczyk

Obrazek

Vanda Mikasa Rosa

Obrazek

Phalaenopsisy po kapieli

Obrazek

Phalaenopsis lobbii

Obrazek

Phalaenopsis venosa

Obrazek

Jeszcze kilka dendrobi phalaenopsisöw w röznych kolorach, Catleye, kilka pokrewnionych z Vanda, kilka falköw ktöre biora sie do kwitniecia, Cycnoche Wine Deligt, Dendrobium Berry Oda, Gomesa crispa.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jolu storczyki prześliczne. Vanda zachwycająca, cieszę się że dzięki Tobie będę niebawem mogła cieszyć się swoją ;-) :lol: Dendrobium nobile i Dendrobium farmeri wspaniałe. Już nie mogę się doczekać na dalszy pokaz kolekcji. :-D
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Cześć Jolu! Ile Ty tego masz :shock: Co za kolekcja i do tego takie rarytasiki :mrgreen:

Oj, mam nadzieję, że będziesz pokazywać następne i dzielić się z nami wiedzą o ich uprawie ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

uuuu :shock: Ale śliczności. ojojojoj czuje jak mnie chyba dopada jakaś zaraza storczykowa :lol:

Przepiękne. Imponująca kolekcja.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Fantastyczne :-D , co jeden to piękniejszy. Niektóre z nich widzę poraz pierwszy, nawet nie jestem w stanie powiedzieć, który najbardziej mi się podoba :-D. Ale chyba Dendrobium farmeri bo taki zupłnie niespotykany :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jolu, przepiękne masz okazy i jaka ich liczba... :shock: :-)

Przy okazji mam pytanie. Piszesz o kąpielach storczyków, czy możesz opisać na czym one polegają?

Pisałaś też o dendrobium, w moim temacie o storczykach Staszek zamieścił zdjęcie swojego dendrobium z bezlistnymi już łodygami, może wiesz czy to naturalne zachowanie tych roślin i wtedy trzeba czekać jak urosną nowe (czy inna przyczyna)? Jakie masz doświadczenie z nimi?
AgnieszkaP

Post autor: AgnieszkaP »

Wiem, że się powtarzam i powtarzam za innymi: Twoja kolekcja cudna!
Chyba cichutko można dodać, że Jola to świetny ekspert storczykowy :)
Awatar użytkownika
Jolanta
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2008-08-27, 16:56

Post autor: Jolanta »

Dziekuje wam bardzo za wiele milych slöw. Storczyki to piekne i wdzieczne rosliny.
Na poczatku podlewalam moje storczyki tak samo jak sie inne kwiaty podlewa. Czesc korzeni byla mokra czesc korzeni byla sucha. Postanowilam spröbowac inaczej. Storczyki kapie tylko i wylacznie w przegotowanej wodzie. Wode wlewam do naczynia, miseczki i wsadzam do niej cala doniczke storczyka na 5 minut az sie wszystkie korzenie wystarczajaco napija.

Jesli chodzi o dendrobium to normalne jest ze pseudobulwy starsze niz 2 lata traca liscie ale i niemusza. Nie röbcie tylko tak jak moja mama ktöra stwierdzila ze trzeba je obciac bo nieladnie wygladaja. Pseudobulwy bezlistne moga jeszcze raz kwitnac i co wazne wychodza z nich odnözki.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Bardzo dziękuję za odpowiedź i rady dla dendrobium. Spróbuję skorzystać. Wydaje się, że ta kąpiel jest dobrą receptą. Zresztą Twoje okazy świadczą o tym najlepiej.
:-)
AgnieszkaP

Post autor: AgnieszkaP »

Jola masz rację :) U mnie coś puszcza korzonek :-)
Awatar użytkownika
Jolanta
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2008-08-27, 16:56

Post autor: Jolanta »

Dendrobium nobile zbiera sie do kwitniecia

A to najlepszy dowöd na to ze i na starych pseudobulwach zycie jest i mozliwe kwitniecie

Pozdrawiam Jolanta
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ależ całe mnóstwo tych chęci do kwitnięcia!! ;-)
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

Post autor: sąsiad »

Jolu zaszachowałaś mnie ilością storczyków i stażem uprawy (mam 21 i i 3-ci rok zabawy).
Phalaenopsisy (falneopsisy) niby mam opanowane ale,ale, zdarzają się wpadki . Kąpiele roślin stosuję wiosną i jesienią (latem nie mam czasu, wolę podlewać i Vandę spryskiwać).
Cenię Twoje doświadczenia w uprawie dendrobium (mam od niedawna). Mam nadzieję, ze będziesz nam filarem :idea: .
____________________________________
pozdrawiam Staszek
Awatar użytkownika
Jolanta
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2008-08-27, 16:56

Post autor: Jolanta »

Musze powiedziec ze choroba storczykowa jest bardzo uzalezniajaca. Czlowiek nie moze sie opanowac i musi miec niektöre okazy. Czasami ma sie wrazenie ze one do nas möwia: kup mnie, kup mnie ;-) , no i co!!!! nie mozna sie powstrzymac. Bardzo chetnie wam pomoge w problemach i bede sie bardzo cieszyla z waszych sukcesöw.

Sasiad a opowiedz jak radzisz sobie z Vanda, bo to moja najwieksza pasja i specjalnosc.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Patrzeć aż nie można! Ciułam kasę na kolejnego storczyka. ;-)
O! Albo na imieniny sobie "zamówię". :mrgreen:
ODPOWIEDZ