Storczyki Jolanty

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

Vandy i inne.

Post autor: sąsiad »

Jolu odnośnie Vandy - to czekam niecierpliwie.
A na twoim zdjęciu :?: widzę dwa plany : pierwszy to kwiat storczyka ale nie poznaję jakiego. Plan 2-gi - liść podobny do falka :?: .

Ale czy to nie jest fotomontaż ??? Jeśli nie to znaczy, że muszę jeszcze dużo się uczyć o storczykach .
Pomogłaś mi dużo w uprawie storczyków i chciałbym przyznać Ci punkt :idea: .
A odnośnie kwiatka to - na pewno nie jest to Vanilia - mam i rośnie zupełnie inaczej.

Pozdrawiam i zapraszam na http://forum.poradnikogrodniczy.pl/moje ... 405,60.htm
Awatar użytkownika
Jolanta
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2008-08-27, 16:56

Post autor: Jolanta »

sasiad dziekuje za punkt.
Moje zdjecie nie jest fotomontazem. Liscie nie sa jak u falka. To dlugie i chudziutkie listki. Jeden z forumowiczöw pomögl mi odnalezc nazwe, to Holcoglossum pumilum . :lol:
Awatar użytkownika
Grzes
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 188
Rejestracja: 2008-10-14, 18:55

Post autor: Grzes »

Witam
A ja proszę o informacje na temat kwitnienia vanilii,słyszałem że kwitnie dopiero po kilku latach,jeśli w ogóle zakwita
Moja ma dopiero 3 miesiące i rośnie jak szalona
Pozdrawiam
Miłego dnia Wszystkim!!!
Awatar użytkownika
Jolanta
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2008-08-27, 16:56

Post autor: Jolanta »

Witam

Nie mam Vanili i wlasciwie mi na niej tak nie zalezy. Czytalam na temat jej kwitnienia : musi byc bardzo duza i musi miec kilkanascie lat. Wymaga bardzo duzo cierpliwosci. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

O tak, wanilia wymaga duuużo czasu żeby pokazać swoje piękno ;-)
Wielkie wanilie porastają całą ścianę w " Wiktorii" - jednej ze szklarni Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie. Kwitną obficie, chociaż ich kwiaty rozwijają się na krótko i są dość skromne w porównaniu z innymi storczykami...
A czy wiecie jak pozyskuje się wanilię dla przemysłu spożywczego ? Otóż na plantacjach pod chmurką, zajmujących często wielkie powierzchnie, rosną niepozorne pnącza wanilii prowadzone przy drewnianych słupkach. Po kwitnieniu, kiedy torebki nasienne osiągną odpowiednią wielkość, ale są jeszcze zielone, plantator odcina je i poddaje krótkiej fermentacji. Właśnie dzięki temu zabiegowi z tkanek owocostanu zostają uwolnione substancje nadające przyprawie ten charakterystyczny zapach.
Na koniec dobra rada : kiedy przyprawiacie potrawy laskami wanilii, pamietajcie proszę, żeby rozkroić "strąki" i wydobyć z nich nasiona - to właśnie one są źródłem tego przyjemnego aromatu...
Awatar użytkownika
Jolanta
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2008-08-27, 16:56

Post autor: Jolanta »

Bardzo interesujace. Napewno rozwinieta wanilla wyglada przepieknie....... i ten zapach :mrgreen:
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Jolu,jesteś rzeczywiście storczykową czarodziejką. Ja jestem dopiero w zerówce i jako grzeczna uczennica przeglądnęłam co napisałaś o storczykach. No i wiem już trochę więcej o storczykach. I chyba znalazłam u Ciebie falka podobnego do mojego.
Awatar użytkownika
Jolanta
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2008-08-27, 16:56

Post autor: Jolanta »

Dziekuje za mile slowa Danko. Ja sie tez caly czas ucze i zdobywam doswadczenie jak kazdy z nas. Czasami sa te doswiadczenia bardzo bolesne a czasami przepiekne. Tak to juz jest :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jolanta
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2008-08-27, 16:56

Post autor: Jolanta »

Kilka nowinek z mojego storczykowego swiata.

Rossioglossum juz na dniach powinno otworzyc paczki. Co ciekawe juz jego paseczki sa widoczne.

Obrazek

Obrazek

Dwa Dendrobia nobile biora sie do kwitniecia. Zaznaczam ze kwitniecie nie jest moja zasluga. Przyszly juz w paczkach.

Obrazek

Obrazek

Oncidium tez juz na dniach powinno sie rozwinac. Bardzo dlugo potrzebuje czasu na rozwiniecie.

Obrazek

Kilka przedszkolaköw

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Spathoglottis tez wypuszcza nowa pseudobulwe

Obrazek

Cattleyka w sloncu z nowa pseudobulwa

Obrazek

Pozatym wszystkie Cambrie wypuszczaja nowe pseudobulwy.

Juz niedlugo zdjecia rozwinietych falköw. :mrgreen:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ale cuda :shock: :shock: Ciekawa jestem kwiatu rossioglossum.
Awatar użytkownika
Jolanta
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2008-08-27, 16:56

Post autor: Jolanta »

Malgosiu ja tez i to bardzo. Chodze i podgladam i sie doczekac nie moge :mrgreen:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja też czekam niecierpliwie - ale się tu uczę dużo!!! :-)
Awatar użytkownika
Grzes
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 188
Rejestracja: 2008-10-14, 18:55

Post autor: Grzes »

Piękne-ja też jestem ciekaw jak się rozwinie,
no i przedszkolaki wyglądają obiecująco:)))
Miłego dnia Wszystkim!!!
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Jolu z niecierpliwością czekam na rozwinięcie kwiatów.
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

Post autor: sąsiad »

A ja nie chcę się powtarzać :-/ . Ale ""PASKUDY"" tfu tfu tfu przez lewe ramię, aby nie zabrakło im wilgoci :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol:

I oczekuję widoku Dendrobium nobile bo moje mają być podobne, ale jeszcze nie pączkują.
______________________________
pozdrawiam Orchi de Owo Staszek
ODPOWIEDZ