Storczyki Jolanty

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Trzymam kciuki !

Właśnie też pomyślałam, że na wiosnę to by było dobre posunięcie. Teraz obawiam się trochę domowego ogrzewania, dla mnie to pierwszy sezon grzewczy u storczyków. Od powodzenia mojej opieki pewnie będzie wiele zależało.

:-)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jolu super zakupy, jedyne czego Ci zazdroszczę to tego że masz łatwy dostęp do takich cudów, u nas w Polsce to jeszcze marzenie "ściętej głowy".
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Jolu, super kolekcja!
Takich okazów jeszcze u nikogo nie spotkałem...
Te storczyki z nagimi korzeniami w szklanych naczyniach są niesamowicie ozdobne, nie muszą nawet kwitnąć ;-)
Awatar użytkownika
Jolanta
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2008-08-27, 16:56

Post autor: Jolanta »

Dziekuje wam za mile slowa.

Gosiu to prawda ze u mnie latwiej dostac takie storczyki i naprawde za niewielkie pieniadze. Jezeli by ktos chcial moge nawet cos polecic, poniewaz kobieta od ktörej kupuje wysyla tez do Polski.

Mysle ze to niedlugo potrwa i w Polsce bedzie mozna kupic tez takie storczyki.

Emilu te storczyki z golymi korzeniami to Vandy i ich pochodne. Uwielbiam je. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Padawan
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 406
Rejestracja: 2008-10-30, 20:40

Post autor: Padawan »

Jolu, piękną masz kolekcję!
A czy masz może wanilię? Od niedawna wiem, że wanilia to rodzaj stroczyka.. Ktoś obdarowując mnie "wirtualnie" kwiatkiem zadedykował mi ..kwiat wanilii. Z ciekawoości sprawdziłam co to jest i ku mojemu zdziwieniu okazało się, ze...orchidea!
Szukam teraz tej odmiany po hipermarketach, kwiaciarniach - bezskutecznie! (ale o Vandy tez tu trudno...)
Pozdrowienia - Padawan
Awatar użytkownika
Jolanta
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2008-08-27, 16:56

Post autor: Jolanta »

Dziekuje Padawan. Vanilia jest storczykiem. Zeby zakwitla musi osiagnac ogromne rozmiary. Wiec w warunkach domowych nie jest to mozliwe, przynajmniej tak o niej czytalam.

Wiem ze o Vandy jest w Polsce trudno, ale napewno i to sie zmieni. :-)
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Chciałbym spytać czy Vandy sprawiają dużo kłopotów - słyszałem kiedyś, że to straszliwie kapryśne orchidee...
Padawan, sadzonki wanilii można spróbować zdobyć w punktach sprzedaży przy ogrodach botanicznych lub popytać wśród pracowników - oni co jakiś czas korygują rozmiary tego storczyka i często wyrzucają na kompost :shock: odcięte pędy...
Awatar użytkownika
Padawan
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 406
Rejestracja: 2008-10-30, 20:40

Post autor: Padawan »

Jola, Emil - dziekuję!
najbliższy kawałek ogrodu botanicznego mam w Oliwie. niestety, nie sprzedają tam sadzonek (a przecież to kapitalny pomysł na zdobycie funduszy!), ale czy oni mają tam wanilię....?? :)
Pozdrowienia - Padawan
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Padawan, nie widziałam wanilii w Ogrodzie Botanicznym w Oliwie.
Z wystawionych w temacie o ogrodzie pokazałam tylko dwa kwitnące w tym czasie. Nie widziałam tam innych storczyków.
Awatar użytkownika
Jolanta
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2008-08-27, 16:56

Post autor: Jolanta »

Emil, Vanda nie jest trudna w uprawie. Trzeba kilka rzeczy przestrzegac i to juz cala filozofia. Falki sa latwe w uprawie a Vandy jeszcze latwiejsze.
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

Vanda i Vanilia.

Post autor: sąsiad »

Jolu łatwo jest napisać , ale nowicjuszom (jak ja) w uprawie Vandy trudniej jest zastosować, ponieważ mnie zdarzyła się wpadka. Zdjęcie już było, a następne będzie . Ale muszę przyznać , że mojej Vandzi przybyły 4 liście tylko, że po wcześniejszym sparzeniu liści nie ma zamiaru następny raz zakwitnąć. Korzenie są białe, nie mają zielonych końcówek, czy Vandy też przechodzą stan spoczynku :?: .

Dla Padwanny - Niedawno dostałem Vanilię od studenta praktykującego w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie (można było) , ale kupić nie można było :?: :?: :?: .
Jeżeli masz aż taką potrzebę :shock: to informuję, że zawartość doniczki rozsadziłem i 1 sztukę Vanilii mogę zamienić na inną też ciekawą odmianę storczyka . Ale ta odległość :?: :!: :arrow: :?:
______________________________
pozdrawiam Staszek
Awatar użytkownika
Padawan
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 406
Rejestracja: 2008-10-30, 20:40

Post autor: Padawan »

Staszku!!!! hoduj dzielnie tą wanilię, może kiedyś jeszcze będziesz mógł uszczknąć kawałeczek, na wypadek gdybym miała być w pobliżu!
Ja mam jedynie 5 pospolitych phalenopsisków, na dodatek rozmnażanie storczyków jest mi jeszcze zupełnie obce... Więc bieda z tą wymiana!
Ale teraz czuje się podwójną wirtualną właścicielką vanilii :) no i jednak jest światło w tunelu - vanilia BYWA dostępna i u nas! :)
Pozdrowienia - Padawan
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

No , to ja do Joli ..na wiosnę uśmiechnę się o wanilie
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Jolanta
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2008-08-27, 16:56

Post autor: Jolanta »

A tutaj zakwitlo to cos, ale nie wiem jak sie nazywa bo karteczke zgubilam. Pachnie vanilia i miodem, bardzo intensywnie. Takie male a tyle sily w sobie.

:-D

Obrazek
Awatar użytkownika
Jolanta
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2008-08-27, 16:56

Post autor: Jolanta »

Sasiad Vandy nie przechodza spoczynku. Moja rözowa kwitnie juz 3 raz w tym roku. Piszesz korzonki biale bez zielonego konca, to nic, u mnie wygladaj tez niektöre tak.

Widzisz ale listki wychodza, tzn: ze zycie w niej jest. Poczekaj cierpliwie to i ona ci zakwitnie. :-)
ODPOWIEDZ