Storczyk nie kwitnie od 2 lat, rosną tylko liście

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
malina244
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 38
Rejestracja: 2014-08-12, 13:20

Storczyk nie kwitnie od 2 lat, rosną tylko liście

Post autor: malina244 »

Storczyka dostałam dwa lata temu. Nie było z nim żadnych problemów, nie był przesadzany. Wiosną tego roku zmieniła mu podłoże i ucięłam obie łodygi, gdyż zaczęły usychać. Kwiat wypuszczał nowe korzenie, rosną mu nowe liście, a łodyżka urosła tylko jedna, w dodatku bez kwiatków :( Zauważyłam, że ostatnio storczyk "przebił" od spodu plastikową doniczkę swymi korzeniami. Powinnam go przesadzić teraz, czy poczekać? Czy mój kwiat jeszcze zakwitnie?
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Storczyk nie kwitnie od 2 lat, rosną tylko liście

Post autor: Merghen »

Nic nie piszesz o nawożeniu, o wystawie itp. Brak pąków na pędzie może być wynikiem małej ilości nawozu ale to tylko takie moje gdybanie... Zdjęcia też ułatwiłyby ocenę czy trzeba przesadzać.

Możesz też poczytać tutaj: dlaczego storczyk nie kwitnie
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
malina244
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 38
Rejestracja: 2014-08-12, 13:20

Re: Storczyk nie kwitnie od 2 lat, rosną tylko liście

Post autor: malina244 »

Jedyny "nawóz", jaki otrzymywał storczyk, to fusy z kawy. Słyszałam, że dobrze działają na podłoże. Stoi na południowym oknie, ale słońce nie pada na niego bezpośrednio.
Załączniki
WP_20140812_005.jpg
Nowy listek
Nowy listek
WP_20140812_008.jpg
Korzenie przebijające doniczkę
Korzenie przebijające doniczkę
WP_20140812_010.jpg
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Storczyk nie kwitnie od 2 lat, rosną tylko liście

Post autor: Merghen »

Wygląda na to, że był podlewany twardą wodą a fusy do kawy są dobre do lekkiego zakwaszenia podłoża i można je używać w niewielkiej ilości by dostarczyć roślinie pewnych składników (tylko, że teraz nie pamiętam jakich). Stosuje się je bardzo rzadko, raz, może dwa razy w sezonie i na pewno bym nie użyła ich do Phalaenopsisa. Potrzebuje on specjalnego nawozu, u mnie się sprawdza Biohumus do storczyków lub Biohumus uniwersalny - tego nie można przedawkować. Stosuje też od czasu do czasu Peter's Profesional Strarter Plant ale przede wszystkim do storczyków typu Paphiopedilum czy innych ziemnych odmian. Do Palaenopsisów już mniej bo można przenawozić i zasolić podłoże a to dla rośliny często oznacza śmierć.

Myślę, że powinnaś go delikatnie przesadzić do nowego, grubego podłoża lub keramzytu (jeśli chcesz uprawiać go w hydroponice). O tym jak przesadzać, kiedy zacząć podlewać i nawozić powinno być w "ABC uprawy"
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
malina244
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 38
Rejestracja: 2014-08-12, 13:20

Re: Storczyk nie kwitnie od 2 lat, rosną tylko liście

Post autor: malina244 »

Dziękuję :) Często powinnam stosować ten nawóz? Mam nadzieję, że po przesadzeniu i nawożeniu wybaczy mi moje błędy..
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Storczyk nie kwitnie od 2 lat, rosną tylko liście

Post autor: Merghen »

Ten naturalny Biohumus możesz stosować nawet do każdego podlewania choć ja stosuje wtedy jak sobie przypomnę. Jest szczególnie dobry zimą.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
malina244
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 38
Rejestracja: 2014-08-12, 13:20

Re: Storczyk nie kwitnie od 2 lat, rosną tylko liście

Post autor: malina244 »

Jesteśmy już po przesadzeniu i nawożeniu ;-) Zobaczymy teraz co z tego wyniknie :->
WP_20140827_001.jpg
WP_20140827_002.jpg
WP_20140827_004.jpg
WP_20140827_003.jpg
Bern0987
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2014-08-13, 11:31

Re: Storczyk nie kwitnie od 2 lat, rosną tylko liście

Post autor: Bern0987 »

Powinnaś uciąć łodygę która jest bez kwiatów powyżej pierwszego zgrubienia na łodydze (licząc od dołu). Storczyk wtedy powinie puścić nowy pęd, który zakwitnie. Jako odżywianie mogę polecić pałeczki nawozowe do storczyków Zielony Dom, które zapewnią pięknie kwitnienie, mgiełkę do storczyków, która zawiera, submikroelementy i aminokwasy jak w naturze oraz szczepionkę Ekto-mikoryzowa dla storczyków, która powoduje odpowiedni wzrost i rozwój roślin.

Warto przeczytać: dlaczego storczyk nie kwitnie
malina244
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 38
Rejestracja: 2014-08-12, 13:20

Re: Storczyk nie kwitnie od 2 lat, rosną tylko liście

Post autor: malina244 »

Nie wiem, czy powinnam uciąć mu łodygę po raz drugi w tym roku. Gdy wiosną ucięłam obydwie łodygi, które uschnęły storczyk wypuścił tylko jedną i to mizerą..
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Storczyk nie kwitnie od 2 lat, rosną tylko liście

Post autor: Danka »

Ja czytałam, że falkom ucina się łodygę dopiero gdy sama zasycha ;-)
malina244
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 38
Rejestracja: 2014-08-12, 13:20

Re: Storczyk nie kwitnie od 2 lat, rosną tylko liście

Post autor: malina244 »

W stercie ksiąg, które przeczytałam po tym, gdy nie chciał zakwitnąć też jest tak napisane :mrgreen:
ODPOWIEDZ