Sosna wejmutka - choroby

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
atropina
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-04-04, 23:05

Sosna wejmutka - choroby

Post autor: atropina »

Witam,
Moje sosny wejmutki zaatakowała prawdopodobnie rdza wejmutkowo-porzeczkowa. Objawia się ona pomarańczowo-żółtym nalotem w dolnej części pnia drzewa i powoduje jego zgąbczenie. Czy ktoś by mi mógł pomóc i powiedzieć jakie są sposoby zwalczania tego grzyba? Czy ktoś z was już zmagał się z tym problemem i udało mu się go rozwiązać. Bardzo dziękuję za każdą wskazówkę i poradę. Pozdrawiam.
Załączniki
sosna1.jpg
rdza1.jpg
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Po pierwsze należy uniknać sadzenia porzeczek w pobliżu sosen. Trzeba wycinać i palić chore pędy. Na starszych roślinach chore miejsca należy oczyścić nożem, a ranę zasmarować białą farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu. Więcej: Rdza wejmutkowo-porzeczkowa. Objawy i zwalczanie
atropina
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-04-04, 23:05

Post autor: atropina »

Dziekuję za odpowiedź tylko nurtuje mnie pytanie, czy jeżeli oczyszczając korę z tych ran, nie spowoduję okorowania wokół całego pnia, co z kolei będzie prowadzić do uschnięcia drzewa.
Pozdrawiam
kondziu622
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2009-05-13, 19:32

Problem z sosną

Post autor: kondziu622 »

Mam problem z sosną, a mianowicie pojawiają się na niej pomarańczowe pęcherzyki z których wysypuje się pyłek. Co to może być za choroba i czym ją zwalczać? Pozdrawiam ;-)
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Jeżeli Twoja sosna jest sosną 5-igielną (sosna oścista, s. himalajska, s. drobnokwiatowa, s. wejmutka lub s. limba), a te zgrubienia są na pędach (na korze) to najprawdopodobniej jest to rdza wejmutkowo-porzeczkowa.

Objawy to zółto-pomarańczowe, pęcherzykowate skupienia zarodników grzyba. Choroba jest szczególnie groźna, jeśli zaatakuje pęd główny, gdyż zwykle rozszerzająca się nekroza prowadzi do obumierania rośliny.

Ze zgrubień wydostają się zarodniki grzyba. Uwalniane zarodniki nie mają zdolności ponownego zainfekowania sosny. Przenoszone są przez wiatr i dokonują zakażenia drugiego gospodarza, którym jest porzeczka. Z kolei tworzące się na porzeczce zarodniki dokonują zakażenia igieł sosny, a następnie grzybnia przerasta do pędów.

Przede wszystkim należy unikać uprawiania sosny w towarzystwie porzeczek. U chorych roślin trzeba wycinać i palić porażone pędy. Jeśli objawy wystąpią na pędzie głównym, chore miejsce należy wyciąć ostrym nożem aż do białej, zdrowej tkanki drewna, a ranę posmarować białą farbą emulsyjną z dodatkiem Score 250 EC. Do wyboru było więcej środków ale zostały wycofane ze sprzedaży. Jakie są nowe w zastępstwie nie wiem. Jeżeli nie będzie Score, to zapytaj w sklepie co doradzą.

Po więcej informacji zapraszam do naszego poradnika: choroby i szkodniki sosny

Życzę powodzenia w ratowaniu sosenki!
Rafał
Sfinks29
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-04-13, 20:40

rdza wejmutkowo-porzeczkowa na sośnie

Post autor: Sfinks29 »

Witam wszystkich.
Mam sosnę wejmutkę, którą zaatakowała rdza. Występuje u niej na pniu. W zeszłym roku próbowałam wyciąć zarażone miejsca, a potem smarowałam farbą emulsyjną z dodatkiem Score 250 EC. Niestety już teraz widzę, że z powrotem wychodzi. Co jeszcze można zrobić. Żal mi jej, bo jest bardzo duża.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej :-D
Objawy
Grzybnia rdzy jest delikatna i przerasta międzykomórkowe przestrzenie żywicielskiej rośliny. Rdze na powierzchni skórki żywiciela mogą tworzyć kilka rodzajów zarodników np. w kształcie czarek lub kubeczków o kolorze jasnożółtym. Zarodniki letnie niekiedy o bardzo intensywnie pomarańczowym kolorze występują w skupieniach w kształcie poduszek. Ostatnią formą zarodnikowania grzyba są zarodniki przetrwalnikowe o podobnym kształcie, co zarodniki letnie jednak o zdecydowanie ciemniejszym kolorze (brunatne lub czarne). Specyfiką rozwoju zarodników rdzy jest to, iż może ona rozwijać się na dwóch żywicielach (np. rdza wejmutkowo – porzeczkowa rozwija się na sosnach pięcioigłowych a następnie na liściach czarnej porzeczki).Przy sosnach 5 igłowych musimy być szczególnie czujni ze względu na możliwość porażenia przez rdze wejmutkowo porzeczkową. Szczególnie tam gdzie rosną porzeczki które są po średnimi żywicielami tej rdzy. Przy takich objawach możemy w celach profilaktycznych zastosować na drzewach preparat ANTIFUNG.

Rośliny żywicielskie
Rośliny motylkowe, zboża, drzewa i krzewy liściaste, iglaste, rośliny ozdobne i warzywa.

Skuteczne środki
- Dithane NeoTec 75 WG
- Amistar 250 SC
- Score 250 EC
- Topsin M 500 SC
- Discus 500 WG

Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Sfinks29
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-04-13, 20:40

Post autor: Sfinks29 »

Dzięki za pomoc.
Czy należy opryskać całe drzewo jednym z tych środków, czy tylko pień, na którym ta rdza występuje. I jeszcze jedno pytanie, czy zastosować jeden, czy zrobić jakąś mieszankę z tych środków.
Pozdrawiam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Drzewo trzeba opryskać najlepiej całe a środków nie mieszać ale można zastosować krzyżowo, jeden oprysk wykonać jednym środkiem a po jakimś czasie innym środkiem wykonać drugi oprysk dla lepszego efektu.
ODPOWIEDZ