Sosna pinia

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ogrodniczka11
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2018-11-18, 13:30

Sosna pinia

Post autor: ogrodniczka11 »

Witam, chciałam się poradzić, zapytać, czy ktoś z Was miał jakiś doświadczenia z uprawą sosny pinii.
Zwykle rośliny do swojego ogrodu kupuję na szkółkach, część też sama sobie rozmnażam- wysiewam nasiona, albo stosuję proste metody rozmnażania, przez odkłady, albo sadzonki.
Czasem w pobliskim markecie pojawiają się w sprzedaży jakieś podsuszone biedaki- i czasem z litości je kupuję- i o dziwo całkiem dobrze rosną, pewnie z wdzięczności za uratowane życie. Do czego zmierzam- wczoraj zobaczyłam w markecie jakieś iglaki. Po polsku nie pisało, tylko po łacinie- Pinus pinea. Nie znałam tej nazwy, wiedziałam tylko że Pinus to sosna- a to stworzenie wyglądało jak skrzyżowanie świerka z sosną. No więc zakupiłam, no i okazało się że stałam się szczęśliwą (czy na pewno??? :niepewny: ) posiadaczką Sosny pinii, odmiana Silver Crest. Zbyt wiele w internecie nie pisze na temat tej odmiany, więc moje pytanie, czy ktoś ma może jakieś doświadczenie z tą rośliną?
Pozdrawiam Urszula
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Sosna pinia

Post autor: Petrus »

Witaj, w Hiszpanii rośnie w lasach razem z dębem, jesionem i innymi znanymi przez nasz klimat drzewami.
Z reguły ten gatunek sosny lubi łagodne zimy i suche lata. U nas powinna sobie poradzić w osłoniętym zacisznym miejscu. Ewentualnie okrywać ją agrowłókniną w mroźniejsze dni. Lub hodować w donicy i na mrozy przenosić ją do pomieszczenia.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
ogrodniczka11
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2018-11-18, 13:30

Re: Sosna pinia

Post autor: ogrodniczka11 »

Witam, dziękuję za odpowiedź, posadziłam już drzewka- mam 3 sztuki, więc na zimę nie będę mogła ich zabrać, ale będę okrywać na zimę słomą- bo akurat mam sprasowane snopki. Mam nadzieję, że przetrwają zimę, na wiosnę dam znać jak się mają. Już je bardzo polubiłam.... Pozdrawiam Urszula :-)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Sosna pinia

Post autor: Elzbieta M »

Ulka , to ja jeszcze proszę o ich wiosenne zdjęcie. Ciekawe , jak te igiełki wyglądaja i jaki pokrój drzewek
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Sosna pinia

Post autor: Petrus »

Możesz też podesłać zdjęcie jak wyglądają teraz :hyhy:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
ogrodniczka11
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2018-11-18, 13:30

Re: Sosna pinia

Post autor: ogrodniczka11 »

Pewnie, chętnie pokażę zdjęcia, ale dopiero w przyszłym tygodniu, bo teraz wyjechałam, pozdrawiam :-)
Awatar użytkownika
ogrodniczka11
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2018-11-18, 13:30

Re: Sosna pinia

Post autor: ogrodniczka11 »

Witam ponownie, właśnie wróciłam na łono rodziny i ziemi- i śpieszę pokazać te cudaki, które od niedawna przybyły do ogrodu.
100_5579.JPG
100_5581.JPG
Tak, jak pisałam wcześniej, są jak skrzyżowanie sosny i świerka, a tak najbardziej to przypominają młody modrzew.
Posadziliśmy je w mało zacisznym miejscu- raczej powiedziałabym, że na wygwizdowiu....
Tych zacisznych miejsc nie ma za wiele, a to kiedyś (mam nadzieję) będą duże drzewa- i chciałabym, żeby właśnie były wyeksponowane, być może ujawni się ich ciekawy pokrój. (tylko kiedy??? :oczami: )
Są posadzone na wale, który usypaliśmy 3 lata temu. Mimo, że nie za bardzo przypominają sosny, to mam nadzieję, że wytworzą solidny korzeń palowy i będą się trzymać.
Na zimę przykryłam je belkami prasowanej słomy- wyciągnęłam słomę ze środka i tam je "wpasowałam", luźna słoma szybko by przeminęła z wiatrem. Mam nadzieję, że im to się spodoba, jak będzie śnieg i niezbyt duży mróz, to być może ziemia wokół nich nie zmarznie. Zobaczymy na wiosnę, jestem ciekawa co z nich wyrośnie.
100_5582.JPG
100_5586.JPG
Pozdrawiam serdecznie i już też świątecznie- Urszula
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Sosna pinia

Post autor: Petrus »

Witaj, fajnie wyglądają. To dopiero młode drzewka, za parę lat nabiorą odpowiedniego kształtu.
Rośliny iglaste żyją cały rok, jedyną obawą może być brak światła w środku tej belki słomy...sośnie może to wpłynąć na wygląd...lub może obumrzeć całkowicie.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
ogrodniczka11
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2018-11-18, 13:30

Re: Sosna pinia

Post autor: ogrodniczka11 »

Witaj, przyznam, że trochę się zafrasowałam, nie wiem teraz czy mam je odkrywać, czy zostawić. Może na zdjęciu tak nie widać, ale dość sporo mają miejsca w tej belce, nie są ściśnięte, więc powietrze na pewno do nich dochodzi, światła mniej, ale w zimie to one wszystkie procesy mają bardzo zwolnione, więc może wytrzymają.... :?: Te belki słomy były prasowane bardzo starą prasą "Welger-ką" (chyba z lat 60-tych)- ona dość lekko prasuje słomę, więc nie jest to jakiś straszny zgniot. Bardziej mi chodziło o to, żeby miały wokół korzeni grubą warstwę ściółki, żeby grunt nie zamarzł zbyt głęboko, a cienka warstwa tego nie zrobi...
Pozdrawiam serdecznie i dam znać co będzie z nimi dalej. Urszula
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Sosna pinia

Post autor: Petrus »

Ok. Możesz je tylko trochę odkryć z góry, żeby miały dostęp światła a boki mogą zostać obłożone słomą.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
ogrodniczka11
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2018-11-18, 13:30

Re: Sosna pinia

Post autor: ogrodniczka11 »

Dzięki serdeczne, oby do wiosny :-) pozdrawiam wraz ze świątecznymi i noworocznymi życzeniami
Fanpalm
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2021-12-19, 21:17

Re: Sosna pinia

Post autor: Fanpalm »

Dzień dobry
Trochę czasu minęło, czy eksperyment się powiódł ? Sam nabyłem Pinię w Biedronce , są obecnie w sprzedaży, Czytałem że Pinia wytrzymuje -15* C.
ODPOWIEDZ