"Słowiański ogródek"

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Adżacha
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 2010-08-27, 22:03

Post autor: Adżacha »

marcy pisze:Fajowe początki :-)
a reszta ogrodu? Zostaje nie-słowiańska, czy zamierzasz ją wcielić do swojego "boskiego" planu?
Podejrzewam , że "matka bogów" nie zgodzi się na wywalenie większości krzaków , aby nasadzić nowych . Ale może najbliższy placyk -obecnie zasadzony cebulkami- w przyszłym roku dołączy do mojego "boskiego " plany :mrgreen:

Łoj , ale to zawiła sprawa :mrgreen:
marcy pisze:A gdzie te domki? Pomiędzy kwiatami?
Na razie jeden próbny suszy się na stoliku , gdzie wcześniej stały doniczki z bratkami [tymi co już wysadziłem] ;-)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Adżacha pisze: Na razie jeden próbny suszy się na stoliku , gdzie wcześniej stały doniczki z bratkami [tymi co już wysadziłem] ;-)
Jeśli to glina niewypalana, to pierwsze deszcze niestety rozmyją taki domek.
Awatar użytkownika
Adżacha
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 2010-08-27, 22:03

Post autor: Adżacha »

Jak kiedyś byłem w ...ni to skansenie , ni to muzeum - miejsce , gdzie główną atrakcją było lepienie z gliny figurek i robienie cegieł-to tam mówili , że wpierw musi wyschnąć , potem się wypala ;-)

Ale dzięki za przypomnienie :->
Awatar użytkownika
Adżacha
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 2010-08-27, 22:03

zasieki i "totem"

Post autor: Adżacha »

Zabrałem się dziś do roboty -nie będzie małych chatek i malutkiego oczka - będzie Światowid.
Muszę jeszcze znaleźć cement i zrobić rzadki beton i ten "totem " pomalować tą breją kilka razy - będzie się trzymać , bo kiedyś tą techniką robiłem mały wodospad ;)
Obrazek

Obecnie przerwałem pracę nad zasiekami - deszcz zaczął tak siekać , że zwiałem do domu :lol:
Obrazek *
Robię osłonę przed Cytrusem - wykopał mi już kilka nieśmiertelników , bratki połamał(?-w każdym bądź razie powyginał) ...DOŚĆ TEGO!
Na razie to nie wygląd taj jak bym chciał ...
Ale plan jest taki , by zrobić płotek pleciony z brzozowych i wierzbowych witek -tylko taki rzadki , aby światło przez niego mogło się przedostać .
Na razie myślę , jak zrobić bramkę -ale mam już pewien pomysł ;-)


* zdjęcie robione przez okno , więc ...
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Na wierzbę uważaj,bo puści korzonki.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Jakiś czas temu stwierdziłem na forum, że na razie nie ma naszego, polskiego stylu ogrodowego.
A tu proszę nie angielskie, nie kreolskie ale nasze, nasze polskie,
nie amerykańskie nie jakieś inne ale rodzinne ale rodzinne...
powstaje ogródkowe założenie :-D
Powodzenia

A przy okazji warto obejrzeć wiklinowe rzeźby w arboretum w Bolestraszycach

Mamy tam swojego człowieka :-) Mariusz jak sezon się skończy pewnie częściej będzie na forum zaglądał.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
yen22
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 307
Rejestracja: 2010-06-20, 15:48

Post autor: yen22 »

Brawo, fajny pomysł z tym Światowidem - rozumiem , że to co już wyrzeźbiłeś jest ze styropianu ? A może się mylę?
błogie lenistwo w ogrodzie.. to jest to!

Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Adżacha
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 2010-08-27, 22:03

Post autor: Adżacha »

Tak , jest ze styropiany .
Ale babcia użyczy mi trochę cementu :)


A co robiłem dzisiaj?
Na początku nic . Ale jakoś koło 6-7 po południu deszcz właściwie już nie padał , to zabrałem się za ogrodzenie .
Nie do końca o to mi chodziło , ale nie jest źle .
Jak jutro pogoda pozwoli , to poszukam czegoś wyższego , bo brak wyższego drewna :-/

Całość-widać koszyk osłaniający większość bratków przed psem:
Obrazek
I zbliżenie:
Obrazek

Myślałem , aby na wiosnę puścić jakieś pnącze . Myślałem o takiej róży , co rośnie pod balkonem - ma takie ładne , małe różowiutkie kwiatki :->
Ale mama nie pozwala mi jej podkraść.
Będe musiał zagadać do cioci , bo wiem , że kiedyś taką miałem -ale czy dalej ją ma :?:
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Ale masz zapał do pracy :lol: Godne pochwały :-D
Wierzba, tak jak pisze Danka, puści korzonki i to nie małe, i będzie zabierała masę wody z gleby. Może lepiej zastosować coś "suchego", aby nie było tego problemu. Wiklina jest dobrym pomysłem i wygląda bardzo estetycznie i swojsko :lol: Możesz na niej puścić też pnącze. Ooo, i rzeźbić potrafisz. Ciekawa jestem efektu końcowego. Będę zaglądać do ciebie :-D
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Adżacha
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 2010-08-27, 22:03

Post autor: Adżacha »

Tam akurat wierzby nie ma -te grube to jakieś liściaste drewno z wiązek , a te wyglądające na żywe -to lipa (ale już jakiś tydzień te gałązki leżą , liście już suche , a po deszczach już zaczynają gnić ) ;-)


~~~~~~~~~~~~
Skończyłem dzisiaj ogrodzenie . Jeszcze tylko bramkę zmajstrować -ale to już jutro .
Na noc- coby pies nie rozgrzebywał-zasłoniłem wejście blachą :
Obrazek
Zasadziłem też róże pnącą , z kwiatów przypomina "Lowery fairy" , z tym , że pędy są o wiele dłuższe niż u tej odmiany ...A na wiosnę w przyszłym roku załatwiłem sobie dziką różę -ale ona już będzie rosłą za płotkiem , bo mało miejsca wewnątrz ;-)
Obrazek
Wiem , zdjęcie do bani , ale różę widać : jest zasadzona w środku , a pędy puściłem raczej na zewnątrz , poprzeplatałem ją trochę

Do tego pomiędzy pniakami a płotkiem przekopałem ziemię - zostanie użyta , jako miejsce dla ziół (widziałem w sklepie zestaw 4 gatunków , jutro się po niego wybiorę , ale już raczej nie zasieję teraz :lol: )
A na koniec aksamitki:
Obrazek
Awatar użytkownika
Adżacha
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 2010-08-27, 22:03

Post autor: Adżacha »

Praktycznie sam do siebie (bo niewiele osób zajrzało-sprawdzałem licznik) , ale się pochwalę:
zrobiłem bramkę . Znalazłem u babci zbite listewki i pomalowałem je farbą -miał być świeży orzech , ale to było surowe drewno od środka :lol:

Zrobiłem też grządki - nie będę ,jak było w planie, 2 siać i sadzić papryk , truskawek ,ziół czy innych jadalnych rzeczy booo....mama odstąpiła mi trochę swojego ogródka :mrgreen:
Z prawej strony tak to wygląda
Obrazek
Z lewej zdjęcie nie wyszło , bo było już ciemnawo i zimno-a ja tak nieubrany :-P
Przesadziłem tez bratki ogrodowe , które zasadziłem jako pierwsze koło oczka -i różnica jest niesamowita . W porównaniu do tych które rosły do stworzenia rabatki w doniczkach mają większe kwiaty , nie są tak wybujałe [w znaczeniu , że takie rozciągnięte] i mają gęstsze i ciemniejsze liście :
Obrazek

Nasionek ziół nie kupiłem - babci mnie przekonała .

Edit: A i się pochwalę , bratek już wysiewa się sam . Jednak trochę nasionek trzeba będzie zebrać -tak na wypadek gdyby zima wymroziła bratki ...
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Nie przejmuj się tym,że nie zawsze dużo osób odwiedzi twój ogródek. Zawsze jednak ktoś wpadnie w odwiedziny :lol: . Nie zawsze będą wpisy ale ważne,że Ty jesteś zadowolony i robisz postępy w urządzaniu ogrodu. Bo tak naprawdę, to ogród jest dla nas. A my się nim chwalimy jacy jesteśmy zdolni i pomysłowi. A Tobie tego nie brakuje. I postępy są widoczne i ciekawe realizacje. Niby z niczego a interesująco.
Awatar użytkownika
Adżacha
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 2010-08-27, 22:03

Post autor: Adżacha »

Zawsze jednak ktoś wpadnie w odwiedziny :lol:
Tu masz rację - z czego się cieszę ;-)
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Danka pisze:I postępy są widoczne i ciekawe realizacje. Niby z niczego a interesująco.
Tez jestem tego zdania :-D
Tomku, a co jeszcze zamierzasz zasadzić w swoim ogródku :?: Czy myślisz o roślinach wieloletnich (bylinach), czy też jednorocznych, a może posadziłbyś trochę kwiatków cebulkowych, może tulipanki, szafirki, narcyze itp. :?: Teraz, we wrześniu jest odpowiednia pora na sadzenie cebul, fajnie by wyglądały wiosną :-D
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Adżacha
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 2010-08-27, 22:03

Post autor: Adżacha »

Przypadkiem jest najmniej jedna cebulka tulipana .
Przybyła z ziemi którą podkradłem z rabatki mamy :lol:

Co zamierzam tam jeszcze umieścić?
Na pewno malwy , bratki , melisę i szałwię (ostatnie po bokach).
Dalej inwencja twórcza się wyczerpała .

Ale wspomniałaś o szafirkach - jutro jak nie będzie padało to pogrzebie tam , gdzie mama je sadziła :mrgreen: A że wyglądają słowiańsko ....
O jakiejś bylinie myślałem , ale nie mam zupełnie pomysłu jakiej ...


A , i Światowid w tym roku raczej nie zagości .
Ten co czeka na szafie trafi do szkoły .
Pokryję go gipsem i dostanę szóstkę z hiry :-D
A później zrobię sobie nowego - wyższego i nie będzie "splaszczony" - bo ten taki jest , a do tego węższe boki są trochę obszarpane [już sam klocek styropianowy był taki ]
ODPOWIEDZ