Śliwa wiśniowa Nigra - cięcie

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Śliwa wiśniowa Nigra - cięcie

Post autor: Alexa »

Witam :-)
Mam w ogrodzie szczepioną śliwę wiśniową. Skróciłam niegdyś mocno wybujałe pędy, a one zaczęły się intensywnie rozrastać. Z jednego miejsca cięcia - po kilka nowych pędów, zupełnie inaczej niż dzieje się to u drzew owocowych. Zaniechałam cięcia w kolejnym roku, poza tym czytałam, że właściwie to ona nie wymaga cięcia.
Liczyłam na zgrabne, niewysokie drzewko o kulistej gęstej koronie. Ale ono rośnie raczej na wysokość i boję się, że niedługo nad nim nie zapanuję. Ciąć? - jeśli tak, to kiedy i jak?
Pozdrawiam :-)
Załączniki
39AFC947-D724-435F-A2B8-FFF3C7D3047C.jpeg
EACE964D-B7FD-4D04-9B9B-B7CB0C17E60D.jpeg
9CDA0B29-7B89-403D-BB41-5490889AB421.jpeg
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Śliwa wiśniowa Nigra - cięcie

Post autor: Petrus »

Cześć, odmiana 'Nigra' to typowe drzewo ozdobne nie jest to drzewo sadownicze. Można jej wcale nie ciąć ale im będzie starsza tym od dołu będzie się ogołacać z gałęzi i pędów i będzie nieatrakcyjna. Najlepiej co 2-3 lata trzeba ją ciąć nadając odpowiedni kształt. Wtedy ładnie się zagęszcza. Wszystko zależy od Ciebie czy chcesz by miała jajowaty kształt korony, kulisty, luźny, kolumnowy itd. Twoja ma teraz typowy kształt odwróconego trójkąta czyli była zbyt mało cięta. Teraz by stworzyć równomierną koronę trzeba byłoby ją w połowie korony przyciąć. Wtedy od dołu puści sporo nowych pędów.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Śliwa wiśniowa Nigra - cięcie

Post autor: Alexa »

Dzięki, Piotrze😀
Powiedz jeszcze, proszę, jaki termin cięcia byś zalecił?
Na portalu naszego poradnika ogrodniczego czytam o cięciu wszystkich śliw:

Ogólna zasada mówi, że cięcie śliw po zbiorach owoców wpływa na ograniczenie wigoru drzewa i zmniejszenie tempa wzrostu, zaś przycinanie śliw na przedwiośniu sprzyja zwiększaniu tempa wzrostu. Jeżeli zatem posiadamy np. śliwkę zaszczepioną na silnie rosnącej ałyczy, a nie chcemy aby drzewo rosło zbyt duże, lepiej przycinać je po zbiorach.

Ponieważ moja rośnie bardzo intensywnie, to znaczy, że powinnam ją przyciąć jeszcze teraz?

Gdzie indziej czytałam, że Nigrę powinno się przycinać w czerwcu.
Jakiego terminu w/g Ciebie powinnam się trzymać?
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Śliwa wiśniowa Nigra - cięcie

Post autor: Petrus »

Cześć, jeżeli miałbym jej ograniczyć wzrost to przyciąłbym już teraz. U Ciebie myślę, że lepiej zrobić to na wiosnę. Wtedy mocno przytnij koronę o połowę. Szybko wypuści nowe pędy i potem pod koniec lata będzie można wykonać drugie lekkie cięcie korygujące kształt. :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Śliwa wiśniowa Nigra - cięcie

Post autor: Alexa »

Dziękuję za poradę :-)
Mam jeszcze jedną Nigrę, młodszą. Była raz przycinana po sadzeniu. Więc ją obetnę zaraz po weekendzie.
Pozdrawiam :-)
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Muwo87@gmail.com
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2023-06-16, 20:55

Re: Śliwa wiśniowa Nigra - cięcie

Post autor: Muwo87@gmail.com »

Witajcie.
Chciałbym odświeżyć temat cięci śliwy wiśniowej. Kilka lat temu zasadziłem kilka sztuk wzdłuż ogrodzenia. Drzewa pięknie rosną ale mimo corocznego przycinania trochę "zaszalały"

Generalnie problem w tym że gałęzie zrobiły się nieco długie przez co drzewo narażone jest na złamanie podczas silnego wiatru lub mocnych opadów(gałęzie wiszą jak w przypadku wierzby :-( ). Na zdjęciach tegoroczne przyrosty mimo cięcia zaraz po przekwitnięciu mają ok 20 cm aktualnie to już 50cm! Na ostatnim zdjęciu czerwonymi liniami oznaczyłem wysokość ciecia którą biorę pod uwagę.

Powiedzcie mi proszę...
Czy ciąć teraz latem delikatnie połowę tegorocznych przyrostów aby uniknąć połamania a następnie w przyszłym roku skrócić mocno gałęzie aby odmłodzić drzewo i zagęścić koronę?
Jeśli tak to kiedy wykonać przyszłoroczne cięcie(w którym miesiącu)? W sieci piszą, że najlepiej po wypuszczeniu liści ale zdania są podzielone kogo nie zapytać to inną wersję można usłyszeć. Obawiam się aby tak mocne skrócenie nie zaszkodziło... Oczywiście kolejne istotne pytanie ile takiej korony mogę przyciąć. Jak widać na zdjęciach liście są tylko na końcach... w zasadzie od pnia do początków liści w przypadku najdłuższych gałęzi jest ok 1.6m a sama korona od pnia to tak na oko 2m w pionie, po bokach trochę mniej.

Będę wdzięczny za każdą opinię. Pozdrawiam.
Załączniki
20230625_100356.jpg
20230625_100339.jpg
20230625_100304.jpg
20230625_100239.jpg
20230625_100323.jpg
test cut.jpg
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Śliwa wiśniowa Nigra - cięcie

Post autor: Alexa »

Ja zauważyłam, że drzewa owocowe (a Nigrę chyba można do nich zaliczyć) cięte wiosną rosną intensywniej. Ponadto czytałam, że Nigra cięta w okresie bezlistnym płacze, jak klony, czy brzoza, Wiosenne cięcie mocno osłabia drzewo i lepiej robić to w okresie wegetacyjnym.
Więc wg mnie, żeby ograniczyć jej wysokość, to lepiej wyłamać latem wilki. A wnętrze z czasem się zagęści, albo ograniczyć zbyt wybujałe pędy, które wychodzą poza żądany kontur.
To jest moje zdanie, a nie eksperckie.

U swojej Nigry wycięłam pędy rosnące do środka i krzyżujące się.
Twoje drzewa mają piękne😀 korony.
Miłego dnia😀
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Muwo87@gmail.com
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2023-06-16, 20:55

Re: Śliwa wiśniowa Nigra - cięcie

Post autor: Muwo87@gmail.com »

Faktycznie, może coś jest w tym, że po wiosennym cięciu drzewo rośnie intensywniej. W tym roku nieco spóźniłem się z cięciem wiśni kazan odkładając to na czerwiec. Minął ponad miesiąc a ta ledwo co zaczęła wypuszczać odrosty. W przypadku wiosennego cięcia nigry odrosty pojawiały się raptem po dwóch tygodniach.

Dzięki za podzielenie się swoim doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Śliwa wiśniowa Nigra - cięcie

Post autor: Petrus »

Witajcie. Śliwa wiśniowa naturalnie wykształca takie z czasem przerzedzone korony. Co kilka lat wymaga mocniejszego cięcia by nadać koronie zagęszczony kształt. Ogólnie drzewa u Ciebie mają ładną sylwetkę tylko z czasem zewnętrzna cześć będzie lekko obwisać tak jak piszesz. Ja często wykonując pielęgnacje u tych wiśni mocno je przycinam w lipcu-sierpniu- dotyczy to cięcia grubych konarów. Drzewo wtedy lekko zwalnia, wiosną puszcza dużo młodych pędów które solidnie zagęszczają koronę i od tego momentu trzeba już regularnie sprawdzać lub korygować korony. Wiśnie wtedy ładnie wyglądają.

Twoje bym mocno przyciął teraz. Tak jak zaznaczyłem. Będzie to drastyczne cięcie ale drzewo puści jeszcze dużo pędów do jesieni i będziesz mógł je nawet formować w luźną kule.

Możesz też lekko przyciąć o 1/3 tak jak Ty zaznaczyłeś na czerwono, wiśnia zagęści się w środku. Na spokojnie wtedy będziesz kontrolował wielkość korony. ;)
Załączniki
20230625_100239.jpg
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Muwo87@gmail.com
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2023-06-16, 20:55

Re: Śliwa wiśniowa Nigra - cięcie

Post autor: Muwo87@gmail.com »

Dziękuję Piotrze za cenne rady super że w jednym miejscu udało się zebrać wartościowe informację dot cięcia tego drzewka.

Trochę w innym temacie. Zastanawiam się nad wsadzeniem przy pniach tych drzewek hortensji bukietowych, widziałem gdzieś odmiany rosnące do 1.6m (pień ma 1.8m) ewentualnie innevrośliny cieniolubne. Zastanawiam się czy nie uszkodzę korzeni wkopukac blisko kolejne rośliny oraz ile nasadzeń zrobić pod jednym drzewem aby miało to wygląd...

Zakładam, że drzewo trzeba będzie mocniej podlewac w okresie letnim... aktualnie pod pniem wysypane mam kamyki-pewnie trzeba będzie je wymienić na korę ale czy ta nie zakwasi gleby...

Podzielicie sie swoimi sprawdzinymi realizacjami, które się sprawdziły?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Śliwa wiśniowa Nigra - cięcie

Post autor: Petrus »

Witaj. Bez problemu pod drzewami możesz wykonać prostokątną rabatę. Możesz do tego wykorzystać np. hortensje drzewiastą Anabelle, lub inne hortensje bukietowe np. Magical Candle, Pinky Winky itd. Bardzo ładnie wyglądają również rozplenice albo turzyce. Rabatę możesz wysypać tym samym grysem co masz, tylko będzie trudniejsze zbieranie liści z grysu. Chyba, że wydmuchasz dmuchawa wszystko na trawnik i zgrabisz. Kora też może być, tylko co jakiś czas trzeba ją uzupełniać i 'wysysa' azot z gleby czyli trzeba regularnie roślinom dostarczać azotu. Przesyłam parę zdjęć- inspiracji.
Załączniki
turzyce.jpg
rozplenica.jpg
anabel.jpg
anabelka.jpg
bukietowe.jpg
anabelle.jpg
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Śliwa wiśniowa Nigra - cięcie

Post autor: Alexa »

Petrus pisze: 2023-07-16, 18:47
Możesz też lekko przyciąć o 1/3 tak jak Ty zaznaczyłeś na czerwono, wiśnia zagęści się w środku. Na spokojnie wtedy będziesz kontrolował wielkość korony. ;)
Piotrze, polecasz bardzo odważne cięcie. Chyba bym się nie odważyła (bo bym się mogła nie doczekać nowej, dużej korony😉

Ja nie mam tylu śliw, tylko dwie.
Pod jedną z nich mam posadzone dwie hortensje bukietowe. Na załączonych zdjęciach Anabelle wygląda cudnie, ale jej bym nie polecała, bo bardzo się rozrasta. Czasem trzeba zrobić z nimi porządek, wtedy istniałoby ryzyko uszkodzenia korzeni śliwy.
Moje wyglądają tak:
Załączniki
IMG_9569.jpeg
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Śliwa wiśniowa Nigra - cięcie

Post autor: Petrus »

Niestety stare zaniedbane śliwy (nie mówię o waszych) potrzebują radykalnego mocnego cięcia by wróciła witalność drzewa :hyhy: Wtedy trzeba ciąć mocno, takie cykanie po troszku nic nie daje- w przypadku starych zaniedbanych drzew.
Annabell mocno się rozrasta ale jej różowa odmiana już rośnie mniejsza. Z powodzeniem może posadzić bukietowe. Tutaj jest sporo niskich odmian, średnich po giganty. Do wyboru do koloru ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ