Śliwa renkloda

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Śliwa renkloda

Post autor: Merghen »

Pozwoliłam sobie zaczerpnąć wypowiedź z tematu poświęconego brzoskwini
Sadowniczy.pl pisze:Jako ciekawostkę dla wszystkich ogrodników amatorów powiem Wam, że ostatnimi czasy w produkcji przemysłowej testujemy techniki stresowania roślin pobudzające je do większego kwitnienia.

Często zdarza się, że mamy w sadzie piękne wielkie drzewo. Roślina jest silna, ma ciemne dobrze odżywione liście, ale za skarby świata nie chce kwitnąć, albo kwitnie bardzo mizernie.
Co to znaczy?
Znaczy to tyle, że jest jej ZA DOBRZE. Kwitnienie i owocowanie to rozmnażanie, rozmnażanie to wbudowany mechanizm samoobronny zachowania gatunku, przetrwania. Skoro jednak warunki zewnętrzne są tak rewelacyjne, to roślina nie dostaje sygnału przypominającego jej o instynkcie.
Czasami taki sygnał daje sama natura:
- susza
- susza fizjologiczna
- gradobicia
- uszkodzenia przez zwierzęta
- itp.
Jeśli ich nie ma to zawiązywanie pąków kwiatowych może być ograniczone. Oczywiście susza nie może trwać 6 m-cy ponieważ wtedy zawiązane pąki nie dadzą się rady utrzymać, ale krótki sygnał jest wskazany, a nawet niezbędny.

Pozdrawiam

Tylko jak zrobić suszę w ogrodzie?...

Mam jedno drzewo (uparcich ogromny) - śliwę renklodę. Zakwitła w sezonie 2014 4 kwiatami i tyleż było owoców. w sezonie 2015 - zero kwiatów. Teraz mam nadzieję, że coś będzie... jeśli nie to chyba pójdzie siekiera w ruch :evil: Kiedyś, w innym ogrodzie mieliśmy podobną renklodę i z tego co pamiętam to owocowała co drugi rok. Mam nadzieję, że ta ma tylko taki cykl a nie zacięła się przed owocowaniem :niepewny:

Staram się ją przycinać bo mam niewielki ogród. Czyżby to był powód braku kwitnienia? Poza tym uwielbia ją mszyca. Zaczynam być nią zmęczona, tym bardziej, że rośnie już u mnie chyba 10 lat... Dalej jeszcze nie została wycięta tylko dlatego, że uwielbiam owoce tej śliwy i co roku mam nadzieję, że jednak zaowocuje...

Liczę na jakąś podpowiedź :-D
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Śliwa renkloda

Post autor: Petrus »

Małgosiu nie wszystkie gatunki roślin reagują kwitnieniem przy stresach związanych ze złym uprawianiem, czy zabiegami powodującymi stres, tak jak napisał Mariusz.
Może Twoja śliwa nie ma w pobliżu odpowiedniego zapylacza ? :-/ więcej tutaj: dlaczego śliwa nie owocuje
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Śliwa renkloda

Post autor: Merghen »

Piotrze, tu raczej nie chodzi o zapylacza bo jak miała kwiaty to i miała owoce. Zastanawia mnie jej niechęć do jakiegokolwiek kwitnienia :(
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Sadowniczy.pl
Ekspert
Posty: 43
Rejestracja: 2008-06-21, 21:47

Re: Śliwa renkloda

Post autor: Sadowniczy.pl »

Nie wiemy jaką masz odmianę tej śliwy, ale jak sama zauważyłaś jest wysoce prawdopodobne, że będzie owocowała co drugi rok. Są odmiany śliw i jabłoni, które owocują przemiennie.
Moja propozycja jest taka żebyś przez najbliższe 2 lata nic przy tej śliwie nie robiła. Zostaw ją w spokoju i poczekaj 2 lata na efekt. Jeśli będzie kwitła tzn. że Ty popełniasz jakiś błąd, jeśli nie no to faktycznie siekiera:)

Pozdrawiam

PS: Z czystej ciekawości jeśli masz czas i możliwość to wrzuć na forum zdjęcie drzewa i koniecznie sprawdź jeszcze czy na pniu i grubszych gałęziach nie ma obfitych wycieków takiej galaretkowatej mazi.
Mariusz Kwiatkowski
www.Sadowniczy.pl
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Śliwa renkloda

Post autor: Merghen »

Oczywiście, że chętnie zaspokoję ciekawość. Wydaje mi się, że pień drzewa jest zdrowy
Obrazek

A tak wygląda w całości
Obrazek

Ze względu na niewielki areał ogrodu i niechęć do skakania po wysokich drabinach nie jest prowadzona wysoko.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Śliwa renkloda

Post autor: tadek »

.
Małgosiu, czy Twoja ulena jest szczepiona na podkładce?
Czy nie była szczepiona?
Bo jeżeli nie jest szczepionym drzewem, to może być czasem nieokreślonym mieszkańcem, który nie jest chętny rodzić owoce. I to może być głównym problemem tego drzewa.

Zresztą podkładki mają też wpływ na owocowanie tych drzew.

Usiłowałem się dopatrzyć miejsca szczepienia, ale nie jestem pewien.
Czy miejsce szczepienia na pniu nie jest czasem w miejscu z którego wyrastają dwa konary i gałązka? :/

Ja posadziłem ulene dwa lata temu, i od tego czasu też się martwię czy będzie owocować.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Śliwa renkloda

Post autor: Merghen »

Kupowałam ze szkółki i była szczepiona. Tego jestem pewna. Ale na czym i jaka to odmiana - już nie pamiętam. To był taki zakup na szybko i nie wiedziałam, że kiedyś będzie mi potrzebna wiedza na ten temat. Wtedy o ogród dbała mama.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Sadowniczy.pl
Ekspert
Posty: 43
Rejestracja: 2008-06-21, 21:47

Re: Śliwa renkloda

Post autor: Sadowniczy.pl »

Małgosia zostaw tą śliwkę w spokoju, to jeszcze młode drzewo. Za kilka lat będziesz rozdawała owoce sąsiadom :).
Mariusz Kwiatkowski
www.Sadowniczy.pl
@jasinskipiotr
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-05-06, 23:20

Re: Śliwa renkloda

Post autor: @jasinskipiotr »

Witam,
Co o tej porze roku można zrobić w celu przeciwdziałania robakom, tak lubiącym renklody?
Dziękuję
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Śliwa renkloda

Post autor: rafaloku »

To zapewne owocówka śliwkóweczka. Właśnie teraz na pnie drzew warto zakładać opaski z papieru falistego, które będą zatrzymywać szkodniki wędrujące w górę pnia. Więcej: Opaski na drzewa owocowe przeciw szkodnikom

Ewentualne opryski wykonuje się w czerwcu preparatem Mospilan 20 SP.
Rafał
ODPOWIEDZ