Ślimaki

Nasi milusińscy - psy, koty, ptaki i inne zwierzęta w ogrodach.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Ślimaki

Post autor: erazm »

Ślimaki w ogrodach i na działkach są dużym problemem dla większości z nas z uwagi na powodowane przez nie szkody. Jakie stosujecie metody zwalczania ślimaków nagich i ,,skorupkowych".
Awatar użytkownika
krzysiek1240
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2008-02-23, 13:23

Post autor: krzysiek1240 »

Wydaje mi się że dobre jest piwo
Pozdrawiam Krzysiek
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Są różne wyciągi do opryskiwania które odstraszają ślimaki. Jak ktoś jest zainteresowany to mogę podać.
Ja stosuję jedyną skuteczna metodę czyli "rozdeptywanie". :cry:
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Ostatnio przeczytałem, że dobrym ochraniaczem roślin przed ślimakami jest ... rzeżucha. Trzeba ją wysiać i ślimaki nie przekroczą tej bariery - podobno. Jeszcze tego nie próbowałem, ale na szczęście nie mam na razie z nimi zbyt dużego kłopotu ;)
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Andrzeju nie znasz bardziej humanitarnych metod pozbywania się ślimaków? To do Ciebie niepodobne. :-(

Polecam: rośliny odstraszające ślimaki ;-)
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

erazm pisze: Ja stosuję jedyną skuteczna metodę czyli "rozdeptywanie". :cry:
Andrzeju odnoszę wrażenie, że w Twojej profesji nie powinieneś sobie pozwalać na rozpowszechnianie takich metod.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Będę propagował wobec tego bardziej humanitarne metody. :lol: Oto one
Wyciąg z nasion jodły przeciwko ślimakom
3 g nasion zalać l litrem wody, pozostawić na 12 godzin. Po przecedzeniu używać przeciwko ślimakom.
Ałun
40 g ałunu rozpuścić w małej ilości gorącej wody, a następnie dolać wody do 10 litrów. Roztwór stosować do oprysku gleby i roślin przeciw ślimakom.
Gnojówka z paproci: 100 g suszu lub 1 kg świeżych roślin pozostawić w 10 l wody do sfermentowania.
W okresie wegetacji opryskiwać rośliny i podlewać glebę i kompost przeciwko ślimakom.
Pomrowik polny – ślimak nagi odstrasza go ściółkowanie silnie pachnącymi liśćmi narecznicy. Można też stosować opryskiwanie z bulionu ślimakowego (przepis mogę podać na PW).
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Jest też do walki z nimi różne preparaty dostępne w sklepach. Nie stosowałem ich jednak nigdy.
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Podobno dobrze jest rozsypywać wokół ich ulubionych rośłin żwir, skorupki jajek (drobno tłuczone), wióry - to stanowi dla nich przeszkodę w poruszaniu.
Ponieważ nie lubią słońca więc kryją się pod stertami drewna, kamieniami - należy więc likwidować im kryjówki.
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

W jednym z programów ogrodniczych w telewizji słyszałam o metodach bardziej na ochronę roślin niż na pozbycie się ślimaków z ogrodu. Jednym ze sposobów jest zrobienie miedzianego pierścienia dookoła rośliny lub ułożenie kawałków ocynkowanej blachy wygiętej w taki sposób aby ślimak nie mógł po niej przejść.

Kolejnym sposobem na ślimaki jest rozsypanie wokół rośliny, kawałka ogrodu lub całego ogrodu igieł jodłowych, trocin, ostrego piasku czy plew jęczmiennych, było wymienionych więcej rzeczy ale pozostałych nie pamiętam. W słoneczne dni pomaga także rozsypanie popiołu drzewnego lub wapna wokół rośliny - nie działa to jednak w deszczowe dni.

Sama wypróbowałam pod jedną z roślin rozsypać popiół drzewny i poskutkowało, ślimaki przestały jeść moją roślinkę.
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Widzę Ewo że napisałyśmy prawie to samo o rozsypaniu drobnych rzeczy wokół roślin :-D
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Na ślimaki odstraszająco działa też czosnek i begonia.
Awatar użytkownika
Botanka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2008-01-26, 17:55

Post autor: Botanka »

Nieatrakcyjny dla ślimaka jest m.in.: przywrotnik miękki, żurawka, wilczomlecz, serduszka okazała, krwawnik pospolity, ostrogowiec czerwony, piwonia chińska, nawłoć....
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

W nawiązaniu do pułapek piwnych i rzeżuchy - niestety wypróbowałam obie metody i raczej trudno je uznać za skuteczne!
W sklepach jest doskonały srodek na ślimaki - jednak po jego zastosowaniu w miejscach wysypania zbiera sie później trupy......be! Raz zastosowałam i nie chcę więcej.
Od tej pory trwam przy metodzie ręcznego zbierania do wiaderka (w wiaderku woda z octem).
Amatorka...z sercem do roślin!!!
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Ślimaki zaczynają dobierać mi się do kapusty pekińskiej. Jak proponujecie ją zabezpieczyć?
ODPOWIEDZ