Skrzypy- jak się pozbyć?

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
ODPOWIEDZ
pp23a
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2010-03-29, 18:21

Skrzypy- jak się pozbyć?

Post autor: pp23a »

Na skalniaku zaczeły wyrastać skrzypy.Jak się pozbyć nieproszonych gości.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Obfite występowanie skrzypu ( nie pojedyncze egzemplarze) jest wskażnikiem ,że ziemia jest kwaśna. Jakie masz roślinki na skalniaku? Nie wszystkie lubią kwaśną ziemię . Jesli rosną u Ciebie skalne roślinki , które wolą ziemię zasadową , można zmienic odczyn , sypiąc ostroznie jesienią np troche dolomitu.
Jeśli natomiast ziemia ma byc kwaśna - to ja radziłąbym wyciągać z ziemi na ile sie da ( mają tendencję do urywania się) - i robic ze skrzypu wartościowe gnojówki, co ja własnie czynię , choc skrzypu u mnie niewiele.
Przepisy na nie znajdziesz tutaj: skrzyp polny - właściwości lecznicze i zastosowanie w ogrodnictwie
W miejscach gdzie trudno mi jakis chwast wykopac , stosuje roundup , lecz nie pryskam , a moczę np piórko i smaruje roślinkę :hyhy: Uważać , aby nie pokropić innych!
pp23a
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2010-03-29, 18:21

Post autor: pp23a »

Droga Elu dziękuję za radę .Nie powiem Tobie jakie rosną rośliny bo nazw nie znam. Skrzypy pojawiają się najczęściej przy iglakach.Pozdrawiam.
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Pomocny może okazać się preparat o nazwie: Herbitor super.
Powodzenia w walce:)
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 261
Rejestracja: 2011-03-23, 15:21

Post autor: ATA »

Ja robię podobnie jak Ela,tylko używam pędzelka zamiast piórka.Skutkuje na dłuższy czas,ale nie na zawsze.Powodzenia.
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Re: Skrzypy- jak się pozbyć?

Post autor: Wojtek »

pp23a pisze:Na skalniaku zaczeły wyrastać skrzypy.Jak się pozbyć nieproszonych gości.
pp23a - jesteś tam? I jak udało Ci się je zwalczy?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
PiotrS
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 20
Rejestracja: 2011-10-12, 17:53

Post autor: PiotrS »

Czy to smarowanie chwastów Roundap-em nierozcieńczonym, prosto z butelki? Bo to bardzo mocny środek :zdziwko: z tego co kojarzę?
Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Jak mam pojedynczy chwast , w niedostępnym miejscu , a wiem , że gdybym chciała go wyciągnąć to się urwie i będzie odrastał - wtedy moczę pędzelek w nierozpuszczonym środku i maluję osobnika :lol: Jeśli mam większe przestrzenie chwastów do wytępienia , to pryskam rozpuszczonym. Ale prawdę mówiąc teraz , jak działka zagospodarowana i bardziej dopilnowana , to nie mam co pryskać...
Awatar użytkownika
PiotrS
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 20
Rejestracja: 2011-10-12, 17:53

Post autor: PiotrS »

Rozumiem, a korzystając jeszcze w tematu uciążliwych chwastów, czy jest ktoś komu udało uporać się z chrzanem? ;-) Oprysk roundapem stosowałem 2 razy, 2 raz były pryskane odrosty, mimo to, pokazuje się 2 metry dalej, przy kopaniu starałem się widłami wybrać jak najwięcej ale zawsze któryś z korzeni się urwie.... bardzo uciążliwy lokator warzywniaka! z góry dziękuję za jakieś nowe pomysły :)
Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Moim jedynym sposobem na chrzan jest ręczne go wybieranie :zalamany: Każda drobina, która zostanie w ziemi wypuści korzonki. Gdzie zobaczę odrosty chrzanu lecę z łopatą i wybieram co się tylko da :mrgreen:
To tylko fragment zachrzanionego pola.
Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrS
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 20
Rejestracja: 2011-10-12, 17:53

Post autor: PiotrS »

Pewnie to jest najlepszy sposób, dziękuje, ale ja tylko z wierzchu mam lżejszą ziemie a tak na 2 szpadle to glina na piątkę, cegły by chyba z takiej gliny można robić ;-) , cóż więc od wiosny zacznę ponownie widłami rozkopywać i wyciągać co się da :)
Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
Frania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 485
Rejestracja: 2009-10-25, 11:42

Post autor: Frania »

Chrzanu to ja miałam mnóstwo .Pozbyłam się go skutecznie randapem ale wymyślonym przeze mnie sposobem.Ponieważ opryski nie pomagały to poświęciłam się i każdemu chrzanowi ucinałam liście przy zgrubieniu i od razu malutkim pędzelkiem smarowałam randapem to ścięte miejsce.Randap od razu był wsysany do środka korzonka - no i po chrzanie.
Awatar użytkownika
PiotrS
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 20
Rejestracja: 2011-10-12, 17:53

Post autor: PiotrS »

Dziękuje za tą podpowiedź, zapamiętam sobie:) mam nadzieje, że z tą wskazówką już mi chrzan nie będzie dłużej chrzanił w warzywach! ;-)
Pozdrawiam Piotr
ODPOWIEDZ