Skrzyp polny - zioła, zastosowanie - jak go usunąć ?

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
Krakus
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2021-07-08, 07:44

Re: Skrzyp polny - zioła, zastosowanie - jak go usunąć ?

Post autor: Krakus »

Witam wszystkich jako nowy na tym Forum.

Przywiodła mnie tutaj rozpacz wywołana inwazja skrzypu, z którym nie wiem jak sobie poradzić pomimo przestudiowania wielu internetowych porad.
Koło domu mam trudną do koszenia skarpę, na której zasadziłem jałowce płożące zabezpieczone przed chwastami geowłókniną.
Jałowce pięknie się rozrosły i sielanka trwała przez jakieś 20 lat, aż nagle na skarpie pojawiły się skrzypy w coraz większej ilości.
Niestety zlekceważyłem ich pojawienie się i obecnie jest ich już tyle, że całkowicie zakryły moje śliczne jałowce.
20210702_162154.jpg
Żadne ze znalezionych w internecie porad (przekopywanie itp.) nie mogą mieć zastosowania ze względu na: skarpę, włókninę, jałowce oraz mój wiek (ponad 70 lat).
W grę wchodzi chyba tylko chemia, ale natychmiast nasuwa się pytanie: czy są takie środki, które zniszczą skrzyp, a nie uszkodzą moich jałowców?
Poradzicie coś?
Czy jałowce muszę już spisać na straty?
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Skrzyp polny - zioła, zastosowanie - jak go usunąć ?

Post autor: malina »

krakusie witam . Skrzyp dobrze się wyrywa z piaskowej ziemi bez podlewania , a jak zbita to wcześniej należy podlać by cały skrzyp z korzeniem wyrwać .Skrzyp wyznacza rodzaj ziemi czyli jest bardzo kwaśna musisz ją odkwasić , tylko popatrz co lubią jałowce i później dostosować PH ziemi do jałowców , nasi spece jeszcze Ci podpowiedzą , pozdrawiam :D
doczytałam odczyn lekko kwaśny do zasadowego , ziemia dla jałowców .
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Skrzyp polny - zioła, zastosowanie - jak go usunąć ?

Post autor: Elzbieta M »

malina pisze: 2021-07-10, 07:05 krakusie witam . Skrzyp dobrze się wyrywa z piaskowej ziemi bez podlewania , a jak zbita to wcześniej należy podlać by cały skrzyp z korzeniem wyrwać .
Cześć. Ja bym tu dyskutowała z Halinką - Malinką, że skrzyp sie dobrze wyrywa. Mam w ogrodzie ziemię w większości gliniastą ( koło Kakowa)i nie ma takiem możliwości , aby skrzyp wyszedł z całym korzeniem , nawet po obfitym deszczu. Też w tym roku mam go dużo , wyciągam go z ziemi na ile wyjdzie i robię gnojóweczkę dla roślin. Usiłuję zrobic pożytek z tej jego inwazji. Niestety żadna porada dla Ciebie nie przychodzi mi do głowy , współczuję , bo masz go dużo i w miejscu, gdzie trudny dostęp. Ale jeśli ziemie masz piaszczystą , to porada Malinki może będzie aktualna?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Skrzyp polny - zioła, zastosowanie - jak go usunąć ?

Post autor: Petrus »

Witajcie. Skrzyp jest trudny do zwalczenia. Wskażnikuje gleby kwaśne ale na uregulowanych glebach też może się pojawić. Wapnowanie daje małe efekty bo skrzyp wysyca glebę związkami krzemu i to powoduje słabe przenikanie związków wapna głębiej do gleby.
Ręczne wyrywanie tylko potęguje rozmnażanie tej rośliny. Kłącza mogą osiągać nawet 2m i więcej długości i sięgają nawet 1.5-2 m w głąb ziemi.
Najlepiej zwalczać go chemią. Ja mogę doradzić jakie substancje powodują jego zanikanie np. aminopyralid, chlomazon, florasulam+2.4-D, fluroksypyr albo sulkotrion. Te substancje muszą być w preparacie chemicznym, który zazwyczaj jest dostępny dla użytkowników profesjonalnych. Może uda Ci się coś dostać z tego: Kojot Forte 195 SE, Lancet Plus (raz go widziałem, koszt buteleczki 150 zł), Navigator 360 SL, Avatar, Comandor, Starane 250 EC, Sulkorn 300 SC. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ