Skrzydłokwiat

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Gosia17misia
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 25
Rejestracja: 2013-03-21, 12:18

Skrzydłokwiat

Post autor: Gosia17misia »

Mam mały problem ze skrzydłokwiatem nie wiem co się dzieje dbam i nie jak zawsze do tej pory wszystko było ok rosły, kwitły miały piękne soczysto zielone listki teraz robią się wyblakłe jak by tracił kolor mam je dwa jeden już od dłuższego czasu jest całkiem opadnięty przesuszyłam go bo pomyślałam ze może za dużo wody mu wlałam i po przeschnięciu trochę go podlałam i na drugi dzień zaczął się podnosić i myślałam ze wyzdrowiał a teraz już całkiem leży teraz to samo zaczyna się dziać z drugim nie ma żadnych robali ani nie jest przelany bo zapomniałam dodać ze tamtego wyjęłam z doniczki żeby sprawdzić czy korzenie nie gniją albo nie ma robaków i okazało się wszystko ok i nie wiem co w końcu im dolega. Proszę was o pomoc :zalamany: to zdjęcie drugiego on jest mniejszy i ostatnio go przeniosłam na okno bo pomyślałam ze może potrzeba mu więcej światła
Załączniki
DSC01923aaaaa.jpg
DSC01924ssssss.jpg
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Skrzydłokwiat

Post autor: Danka »

W sieci przeczytałam, że zwisające liście oznaczają, że roślina jest zasuszona - należy zanurzyć doniczkę w wodzie i podlewać częściej. Tutaj jest trochę więcej na temat pielęgnacji skrzydłokwiatu: Skrzydłokwiat wallisa - uprawa, wymagania, choroby
Gosia17misia
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 25
Rejestracja: 2013-03-21, 12:18

Re: Skrzydłokwiat

Post autor: Gosia17misia »

tylko chodzi o to ze raczej nie jest przesuszona ani przelana i nie wiadomo przez to o co chodzi :(
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Skrzydłokwiat

Post autor: Petrus »

Witaj. Na zdjęciu widać, że ziemia jest przesuszona. Może po prostu zbyt mało wlewasz wody do doniczki. Po liściach widać, że są zdrowe tylko nie mają odpowiedniego turgoru. Skrzydłokwiat lubi mieć wilgotno, ale nie zbyt mokro. Trzeba pamiętać, żeby korzenie nie stały w wodzie ;-) Tak jak wspomina Danka zanurz doniczkę na godzinę w wiadrze lub innym pojemniku z wodą. Roślina solidnie się napije i po 24 godzinach sprawdzisz czy roślina nadal jest zwiędnięta czy liście odzyskały ładny pokrój... ;)

Innym objawem może być choroba grzybowa, która zaatakowała korzenie i nie są one w stanie pobierać wody mimo, że roślina jest podlewana.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Skrzydłokwiat

Post autor: lilia0405 »

Potwierdzam co mówią moi przedmówcy, za mało wilgoci wiem to z doświadczenia. Mam skrzydłokwiat i jak tylko o nim zapomnę zaraz taki się robię, po obfitym podlaniu wraca do normy.
pogodynka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2013-03-20, 10:57

Re: Skrzydłokwiat

Post autor: pogodynka »

A gdybyś przesadziła roślinę?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Skrzydłokwiat

Post autor: Petrus »

pogodynka pisze:A gdybyś przesadziła roślinę?
Pogodynko, a czemu ma służyć to przesadzenie? ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Gosia17misia
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 25
Rejestracja: 2013-03-21, 12:18

Re: Skrzydłokwiat

Post autor: Gosia17misia »

przesadzana była kilka miesięcy temu
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Skrzydłokwiat

Post autor: Petrus »

To dobrze,więc nie trzeba przesadzać. Poza tym skrzydłokwiaty lubą mieć ciaśniejszą doniczkę, wtedy lepiej rosną. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Gosia17misia
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 25
Rejestracja: 2013-03-21, 12:18

Re: Skrzydłokwiat

Post autor: Gosia17misia »

i tak starałam się dobrać dość mała doniczkę tak żeby go nie pokaleczyć bo się już bardzo rozrósł choć i tak część odjęłam do ukorzenienia ale tak szczerze to po dzisiejszym porannym zabiegu czyli moczenie w wodzie zaczyna się podnosić a ja byłam pewna ze jest wystarczająco podlany bo miał dosyć wilgotną glebę i bądź tu mądry i wiec jak tu mu dogodzić dzisiaj wygląda tak (chociaż nie będę się zbyt wcześnie cieszyć bo różnie bywa)
Załączniki
DSC01923aaaaa.jpg
DSC01924ssssss.jpg
pogodynka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2013-03-20, 10:57

Re: Skrzydłokwiat

Post autor: pogodynka »

Czyli reanimacja roślinki ze skutkiem.Fajnie :) Teraz już pilnuj podlewania.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Skrzydłokwiat

Post autor: Merghen »

Mój a raczej moje mają ciągle wilgotną ziemię, takie lekkie bagienko i chyba im dobrze, jeden zaczyna właśnie kwitnąć :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Skrzydłokwiat

Post autor: Petrus »

:) Zatem problem rozwiązany, chodziło o podlewanie. ;-) Skrzydłokwiaty lubią wilgoć, nawet w sklepach akwarystycznych sprzedają go jako roślinę do akwarium :rotfl: :przestraszony: Oczywiście takie małe sadzonki...chociaż kiedyś to wypróbowałem i kiepsko rosną w wodzie. Niestety nie nadaje się do tego, ale ludzie na wszystkim robią biznes niestety, a inni się nabierają i to kupują... :zalamany:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Gosia17misia
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 25
Rejestracja: 2013-03-21, 12:18

Re: Skrzydłokwiat

Post autor: Gosia17misia »

Witajcie mam mały problem zauważyłam ze mój skrzydlokwiat dostaje na liściach ciemne plamy co może byc ich przyczyną?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Skrzydłokwiat

Post autor: Petrus »

Witaj. Jeżeli plamy występują w częściach środkowych liścia lub na brzegach liścia to jest objaw zalania podłoża oraz podlewania zbyt twarda wodą. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ