Skrzydłokwiat.

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Skrzydłokwiat.

Post autor: Elzbieta M »

Nie mam skrzydłokwiatu, więc wolę spytać was, zanim odpowiem znajomemu. Martwi się, że roślince zaczynają żółknąć liście. Ma go kilka lat , stoi ciągle w tym samym jasnym miejscu, na mebelku w niewielkim oddaleniu od okna. I do tej pory nie było problemów. Początkowo pomyślałam o przelaniu lub o przędziorkach, ale zastanawia mnie ciemna sucha plama na jednym z liści. Podsyłam fotkę, tylko taką miał, żółty liść wyciął wcześniej
Załączniki
IMG-20221222-WA0002.jpg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Skrzydłokwiat.

Post autor: rafaloku »

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, skoro zawsze mu w tym miejscu było dobrze. Zima to trudny okres dla skrzydłokwiatów. Zazwyczaj doskwiera im zbyt mała ilość światła, zbyt wysoka temperatura i za suche powietrze. Ale jeśli w mieszkaniu jest chłodno, to równie dobrze może się zrobić zbyt wilgotno. Polecam zwykły termometr pokojowy z higrometrem (wilgotnościomierzem). Bardzo pomaga w ocenie przyczyn gorszego stanu roślin (a czasem też naszego własnego gorszego samopoczucia).

Ten liść z ciemną plamą bym usunął i całą roślinę opryskał Biosept Active Spray, zaś do ziemi podlał Magnicur Energy. W lutym, bliżej zalecanego terminu przesadzania, przesadzić roślinę i przy okazji obejrzeć korzenie, czy nie ma na nich objawów zgnilizny. Co chore poprzycinać, obsypać węglem aktywnym dla zabezpieczenia i przesadzić do nowej ziemi. Jeśli korzenie miały jakieś zmiany chorobowe, to po przesadzeniu podlać ponownie Magnicur Energy.
Rafał
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Skrzydłokwiat.

Post autor: Elzbieta M »

Dzięki. Przekażę informacje. Mam nadzieję, że mu pomożemy
ODPOWIEDZ