Skórki banana jako nawóz dla kwiatów

Jak stosować nawozy i inne preparaty poprawiające wzrost roślin?
Betty
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2011-01-17, 16:49

Skórki banana jako nawóz dla kwiatów

Post autor: Betty »

Słyszałam , że skórki z banana wpływają dobrze na piękny wygląd kwiatów ...czy to prawda ?...tak logicznie rozważając to w bananie jest dużo potasu a potas powoduje lepsze kwitnienie kwiatów ...no to może coś w tym jest prawdy ?...
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Skórki banana jako nawóz dla kwiatów

Post autor: rafaloku »

Jasne, jest w tym sporo prawdy!
Ze skórek bananów można zrobić nawóz do kwiatów na kilka różnych sposobów. Szkoda je wyrzucać, warto wykorzystać. Jak wykorzystać skórki bananów do nawożenia roślin i jak zrobić z nich nawóz do kwiatów przeczytasz w naszym poradniku: Nawóz z bananów. Jak zrobić i stosować?
Rafał
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Skórki banana jako nawóz dla kwiatów

Post autor: Bettiw »

Przez całą zimę suszę skórki z bananów (na kaloryferze), a potem zakopuję w dołki pod pomidory, jest do dla nich ekstra ode mnie prezent :lol: latem wędrują na kompost, ale prawdę powiedziawszy rzadko jemy banany latem.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Skórki banana jako nawóz dla kwiatów

Post autor: Sylwia,Gosia »

Zanim jeszcze przeczytałam ten artykuł ,podany przez Rafała , też instynktownie robiłam ze skórek bananowych kompost , krojąc drobniutko skórkę i mieszając z ziemią . Bardzo szybko się rozkładają , więc zawsze na wiosnę używałam je do kwiatów . Dzięki Rafale za ten artykuł ,który utwierdził mnie w słuszności tej metody :) i Tobie Beatko , za wzmiankę w Twoim wątku ,o zakopywaniu skórek pod pomidory :-D .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Instytut
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2020-03-31, 17:41

Re: Skórki banana jako nawóz dla kwiatów

Post autor: Instytut »

skorki od banaow nadaja sie tylko na kompost. duza ilośc potasu czym wszyscy sie zachwacja to potas dostepny dla nas ludzi ( i taki został zbadany), rosliny zołądka nie maja. Zeby co kolwiek bylo dostepne dla rosliny musi przejsc w forme jonowa ( np.potas) a to nei trwa kilka dni. Wiec skorki tylko na kompost, suszenie mielenie podsypywanie da rezutat jak wszysko przgnije wiec nie nazywajmy wody z bananow nawozem czy rozkruszone wysuszone skorki od bananow nawozem
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Skórki banana jako nawóz dla kwiatów

Post autor: rafaloku »

Przyznam, że sam spróbowałem zrobić taki nawóz i w przeciągu 2 tygodni pojawiła się piana, co świadczy chyba o fermentacji. Skoro przefermentowana gnojówka z pokrzyw jest wspaniałym nawozem, a jej działania doświadczyło już wielu ogrodników, szczególnie jeśli podleje się nią pomidory, to dlaczego przefermentowany wyciąg ze skórki banana nie miał by też działać?

Oczywiście skórki z banana mają inne składniki, chodzi mi jednak o sam fakt, że po przefermentowaniu można tym podlewać rośliny, a proces tej fermentacji nie trwa zbyt długo.

A że taki nawóz z bananów ma dobroczynny wpływ na rośliny, sam się niedawno przekonałem. Doświadczyłem tego przypadkiem, bo nie miałem co zrobić z nawozem z bananowych skórek przygotowanym na potrzeby naszego filmiku na YT https://youtu.be/3MSwKBUrZ9s postanowiłem więc podlać tym różne kwiaty doniczkowe w domu i zobaczyć co się stanie. Żadna roślina na tym nie ucierpiała, a np. wspomniane palmy zareagowały, tak jakby rzeczywiście otrzymały jakiś niezwykły zastrzyk energii. Mimo że to jeszcze była zima, nie były wcześniej przesadzane, zaczęły wypuszczać nowe liście jeden za drugim ;-) a zatem nawóz podziałał!
Rafał
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Skórki banana jako nawóz dla kwiatów

Post autor: Elzbieta M »

Rafale , a czy ja postępuję niewłaściwie , jeśli podlewam kwiaki doniczkowe wodą , w której moczyły się skórki 3 lub 3 dni?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Skórki banana jako nawóz dla kwiatów

Post autor: rafaloku »

Elu, a czy przynosi to oczekiwane efekty?

Osobiście takiego przepisu nie znam ale krąży ich w internecie bardzo dużo. Raczej jestem za tym aby robić kiszonkę, wrzucać skórki do kompostu lub ewentualnie rozdrobnione dodawać bezpośrednio do ziemi (z czasem się rozłożą i ją użyźnią). Kiszonka z bananowych skórek u mnie się bardzo sprawdziła :-)
Rafał
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Skórki banana jako nawóz dla kwiatów

Post autor: Elzbieta M »

U mnie "idzie" dużo bananów , więc tym sposobem szybciej je wykorzystuję. Trudno mi powiedzieć , czy to efekt podlewania ( moczenia ) , ale zakwitające storczyki są jakby mocniej wybarwione
ODPOWIEDZ