Skoczogonki

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
tombar
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-02-24, 12:40

Skoczogonki

Post autor: tombar »

Pomóżcie proszę w figusie beniaminku zalęgly sie (w ziemi)biale robaczki-pchełki.Co to jest i jak z tym ''czymś'' walczyc???????
Awatar użytkownika
krzysiek1240
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2008-02-23, 13:23

Post autor: krzysiek1240 »

Ja też mam coś takiego ale na innym kwiatku to chyba nic strasznego jest to już ze 2 lata i nic się nie niszczy nie martw się ;-)
Awatar użytkownika
krzysiek1240
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2008-02-23, 13:23

Post autor: krzysiek1240 »

Mają gdzieś tak 1mm?
tombar
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-02-24, 12:40

Post autor: tombar »

Ale kwiatek gubi liscie i dosłownie marnieje w oczach
Awatar użytkownika
krzysiek1240
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2008-02-23, 13:23

Post autor: krzysiek1240 »

aha, może spróbuj przesadzić do innej donicy i sprzepnąć te robaczki potem dodać nawozu
tombar
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-02-24, 12:40

Post autor: tombar »

a co myslisz o wypłukaniu korzeni w wodzie -wiem że fikus to odchoruje-ale jakby tam były jakieś larwy czy jajeczka to sie ich pozbedę...chyba???
Awatar użytkownika
krzysiek1240
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2008-02-23, 13:23

Post autor: krzysiek1240 »

W wodzie to chyba nie ale zależy też od tego czy ma duże korzenie jak ma małe to wystarczy chyba tylko dać całkiem inną ziemie a jak ma duże to wiekszość ziemi wyrzucić i dać nowej ziemi
tombar
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-02-24, 12:40

Post autor: tombar »

spróbuję jutro (w niedzielę nic nie robię)i zobaczymy a jakie bedą skutki dam znać na razie dzięki i pozdrówka.
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

jeśli te białe robaczki są skaczące (napisałeś pchełki), to prawdopodobnie są to skoczogonki.
Są nieszkodliwe dla rośliny. w książkach w celu pozbycia się ich polecają wstawic doniczkę do wody tak, by poziom wody był powyżej krawędzi doniczki, a następnie pływające po powierzchni skoczogonki zlac. W celu pozbycia się skoczogonków podlałam roślinę wodą ze środkiem na szkodniki (Topsin), można używac pałeczek nawozowych wraz ze środkiem na szkodniki.
Skoczogonki pojawiają się przy nadmiernej wilgotności podłoża. Sądzę, że roślina marnieje w oczach z powodu zalania (byc może i gnicia) korzeni. Proponuję wybi roślinę z doniczki, dokładnie obejrzec korzenie, przy oznakach gnicia przyciąc do zdrowego miejsca i posadzi w nowej ziemi.
Awatar użytkownika
aleksandra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 96
Rejestracja: 2008-01-24, 12:39

BIAŁE PRZECINKI

Post autor: aleksandra »

Moi drodzy,niedawno dostlam szczepke roslinki na ktorej mi BARDZO zalezalo.Kupilam swieza ziemie,nowa doniczke.Poczekalam az roslinka wypusci korzonki.Gdy tak sie stalo,dumna zasadzilam roslinke. I co?po jakims czasie, nagle podczas podlewania, zauwazylam ze zimia cala sie rusza!!!! :evil: Na ziemi jest pelno jakis malych robali,cienkich jak przecinki,ale za to bardzo ruchliwych.Nie wiem,czy one moga zaszkodzic mojej roslince?nie wiem jak je zlikwidowac?Moze ktos z Was posiada jakas wiedze na ten temat?Bede wdzieczna.
Serdecznie pozdrawiam.Aleksandra
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Opis jest za mało szczegółowy ale jeżeli po podlaniu robaczki podskakują to będą to skoczogonki.

Jeżeli natomist są to małe glistki, to mogą to być larwy ziemiórek. Larwa to mała (do 7 mm) glistka, o walcowatym kształcie, biaława, z widocznym czarnym przewodem pokarmowym i czarną główką.

Oba szkodniki są opisane w naszym poradniku: białe robaki w ziemi kwiatów doniczkowych

Czy to co jest u Ciebie pasuje do któregoś z opisanych pod powyższym linkiem? Jeżeli nie to napisz proszę więcej jak to wygląda lub wstaw zdjęcie.
Rafał
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Pojawiają się w zbyt wigotnej ziemi, ale na ogół nie szkodzą roślinkom ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
aleksandra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 96
Rejestracja: 2008-01-24, 12:39

Post autor: aleksandra »

Rafaloku,przeczytalam dokladnie polecony artykul,ale te moje przecinki ani nie skacza :-( ,ani nie osiagaja az takich rozmiarow :-( /niestety-bo bym juz przynajmniej wiedziala,co mam w doniczce :cry: / Moje przecinki sa male-gora 2mm,mam wrazenie ze maja jakies czulki,probowalam je sfotografowac,ale obraz jest bardzo zamazany-wiec to nic by nie pomoglo w rozwiazaniu.Nie ukrywam,ze chwycilam sie odpowiedzi Piwoni,jak tonacy brzytwy z nadzieja ze te przecinki rzeczywiscie nie zaszkodza mojej SZCZEGOLNEJ ROSLINCE ;-)
Serdecznie pozdrawiam.Aleksandra
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Mi też kiedyś w sadzonkach pojawiły się jakieś robaczki. Potraktowałem je chemią bo to tylko miałem pod ręką i zniknęły. Jeśli nie przeszkadza ci chemiczne zwalczanie szkodników to polecam Basudin lub Diazinon, oba środki to to samo a są do zwalczania szkodników doglebowych, choć diazinon jest mniej toksyczny (przynajmniej wg instrukcji).
Awatar użytkownika
Elżbieta 46
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 407
Rejestracja: 2008-05-16, 08:54

Post autor: Elżbieta 46 »

Ja zawsze najpierw prażę ziemię w piekarniku a dopiero sadzę w nią roślinki a może spróbuj umyć jej delikatnie korzonki i przesadź ją do takiej wyprażonej (oczywiście wystudzonej)ziemi
Kasiu Ewo Gosiu dziękuję i również życzę miłego dnia
pozdrawiam Ela
ODPOWIEDZ