Skimmia i pieris - warunki uprawy

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Skimmia i pieris - warunki uprawy

Post autor: erazm »

W jakich warunkach (gleba, ph, nasłonecznienie, nawożenie, ...) powinna rosnąć skimmia i pieris? Czy zabezpieczamy je na zimę? Kupiłem te kwiatki na działkę.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Dla skimii stanowisko powinno być półcieniste, gleba żyzna, wilgotna, mocno kwaśna. Na zimę wymaga ochrony przed mrozem. Pieris podobnie.

Tutaj jest więcej o tych roślinach w naszym poradniku:

1. Skimmia japońska - odmiany, uprawa, choroby

2. Pieris japoński - odmiany, uprawa, przycinanie, choroby
Rafał
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Dziękuję. :-D A możne podzielicie się doświadczeniami w uprawie tych roślin? - oczywiście mam na myśli posiadaczy roślin.
AgnieszkaP

Post autor: AgnieszkaP »

Pieris dostał u mnie kwaśny podkład (torf), korę i szyszki wokół, podlewałam go jak inne rośliny. Nawóz dostał pod korzonki (granulat naturalnego nawozu)

Najwięcej może Ci o tym stworku opowiedzieć Monika, jak wróci z wycieczki :mrgreen:
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

Ja swojego pierisa mam na rabacie słonecznej, rosnie z innymi kwasolubnymi. Nawożę go wiosną tym samym nawozem co rododendrony i hortensje - ma się dobrze już 3 rok!

Skimię miałam przez 1,5 roku w miejscu półcienistym i nie bardzo jej to odpowiadało. Niedawno przesadziłam ją na rabatę koło pierisa - zobaczymy, czy będzie jej tam lepiej!

Obie rośliny zabezpieczam podsypką z kory. Pieris w pierwszym roku okryłam dodatkowo agrowłókniną.
Amatorka...z sercem do roślin!!!
Awatar użytkownika
bogna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 74
Rejestracja: 2008-01-09, 11:03

Post autor: bogna »

Ja swojego pierisa zakupiłam w tym roku na wiosne.Posadziłam w normalnej ziemi jak inne kwiaty,w miejscu nasłonecznoinym,narazie ma sie dobrze,nie zauważam,by cos sie z nim dzialo(chyba ze moja gleba ma odczyn kwasny).Słyszałam ze na zime trzeba go okryc,zobacze więc co bedzie z niego w przyzłym sezonie.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Wczoraj posadziłem w miejscu cienistym skimmie. Ziemię wymieszałem z torfem kwaśnym (3,5 - 4,5 ph) i trocinami mielonymi do zakwaszania gleby. Zdjęcie dam dziś w temacie http://forum.poradnikogrodniczy.pl/viewtopic.php?t=267
Monia68

Post autor: Monia68 »

Aguś, dziękuję za reklamę ;-) :lol: :-D

Nie ulega wątpliwości, że obie te rośliny wymagają kwaśnego podłoża, a więc i dwukrotnego w sezonie nawożenia nawozem do roślin kwasolubnych. Wczesną wiosną nawożę obornikiem, jeśli mam kompost, to jesienią ściółkuję dodatkowo dość grubą jego warstwą. Skimmia w przeciwieństwie do pierisa w naszych warunkach lubi przemarzać, trzeba więc okryć na zimę. Pierisy najlepiej lubią półcień, pięknie kwitną co roku.
Awatar użytkownika
beann
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2008-03-26, 19:17

Post autor: beann »

Moje rośliny (zarówno pieris jak i skimmia) rosną w cieniu. Mam je 3 lub 4 lata. Szczególnie ta druga ma niewiele światła, co jej jak raz służy. Pierwszy rok spędziła u mnie w miejscu raczej słonecznym i miała wtedy żółte listki, a pąki kwiatowe opadły jej przed rozwinięciem. Nie okrywam jej na zimę, ale klimat nadmorski jest pewnie łagodniejszy, niż w innych częściach kraju (chociaż hortensja mi przemarza).
Pieris nie lubi późnych przymrozków. Tej wiosny mój stracił z tego powodu pierwsze różowe przyrosty. A kolejnych było mało...
Poza tym nie miałam z tymi roślinami żadnych kłopotów. Ślimaki ich nie jadły, mszyce omijały, częste w tym roku choroby grzybowe - też.
ODPOWIEDZ