Skarpa a strumien

Jak założyć i pielęgnować oczko. Sprzęt do oczek, fontanny, kaskady, strumyki itp.
ODPOWIEDZ
Wladek1955
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-02-13, 19:44

Skarpa a strumien

Post autor: Wladek1955 »

Witam, trafiłem na to forum ponieważ planuję budowę oczka wraz ze stopnieniem śniegu. Chcę usypać półtora metrową skarpę, z której będzie spływał mały wodospad do oczka zbudowanego pod skarpą.

Moje pytanie związane się ze skarpą. Ziemię nasypie najwcześniej w marcu. Będzie to skarpa 6x7 metrów. Strome spadki zabezpieczę murkami oporowymi, natomiast strumień który będzie miał swój początek z czubka górki będzie miał betonowa konstrukcja w którą będę wklejać kamienie, po których będzie spływała woda. Chciałbym zacząć budowę jak najszybciej, nie mam sposobności czekać całego roku żeby skarpa osiadła (ma być to prezent dla żony zanim wyjadę za granicę) i ziemia się ugniotła. Jak można przyspieszyć ten okres? Co można zrobić żeby mieć pewność, że ziemia się nie zagęści i nie zniszczy strumyka. Posiadacie jakieś dobre sposoby?

Pozdrawiam,
Władek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie bardzo rozumiem jak ma skarpa wyglądać, piszesz że ma mieć1,5m wysokości. A potem piszesz że skarpa będzie mieć 6x7metra – to ma być jej podstawa?
Potem piszesz że podstawą konstrukcji wodospadu będzie beton z kamieniami. Jeśli tak, to czemu się martwisz ziemią? Jak zrobisz konstrukcję wodospadu spokojnie możesz ją obsypać ziemią. Inna sprawa że 1,5 metrowa konstrukcja z betonu i kamieni powinna mieć solidną podstawę, fundament, bo z czasem będzie osiadać a gorzej jak zacznie się przechylać i pękać. Nie napisałeś z czego ma być oczko czy z foli czy ma to być gotowa plastikowa „wanna”.
A co do zagęszczania ziemi, dobrym sposobem jest woda, usypuje się dziennie 20-30 cm warstwę, lekko ubija i polewa wodą np. z konewki kilka razy ale nie za mocno by nie wypłukać ziemi. Na drugi dzień następna warstwa i tak dalej. Tak usypana skarpa osiądzie ale już nie tak mocno jakby została usypana od razu.
Wladek1955
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-02-13, 19:44

Post autor: Wladek1955 »

Witam,

Tak wysokość to 150 cm a podstawa 6x7. Myślałem o tym żeby tak jak mówisz zagęścić warstwami ziemię a następnie wybudować na niej betonową konstrukcję z kamieniami bez fundamentu, lecz nie byłem co do tego pewien dlatego zasięgam opinii ludzi którzy mieli z takim problemem doczynienia. Oczko folia epdm.

Czyli jednak jedyna sposobność to zrobienie fundamentu. Solidny betonowy fundament tej długości to masa dodatkowej roboty, zastanawiam się czy ustawienie luźno bez spoiwa betonowych stabilnych bal/krawężników lub jakiś bloków , gruzu na sobie a następnie na tym strumień osadzić, natomiast dookoła sypać ziemię.


Proszę stosować się do zasad regulaminu i w postach stosować polskie znaki.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Do fachowych porad Piotrka_ns dodam jeszcze taki szczegół jak określenie jaką masz ziemię w ogrodzie.
Jeśli jest piaszczysta (u mnie tak jest, a zakładałem i skarpę i oczka wodne) to "czarno" widzę ten projekt.
Wskazana jest przy takiej budowie zwarta najlepiej gliniasta ziemia. Wiem że profesjonaliści przywożą glebę z zewnątrz jeśli na miejscu jest tylko "piasek"

Poza tym z własnego doświadczenia podpowiem: tego rodzaju projekty nie znoszą pośpiechu.
Zdać warto się na siły grawitacji i inne fizyczne zjawiska.
Przy niedokładnym umocnieniu tak wysokiej skarpy juz pierwsza większa ulewa będzie dobrym sprawdzianem.

Powodzenia życzę. :-)
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Układanie na sobie luźnych betonowych elementów nic nie da, bez stabilnego mocnego podłoża. Całość pod strumień musi mieć solidny lity fundament, który nawet jak będzie osiadał, to całą powierzchnią i nie uszkodzi ułożonej na nim konstrukcji. Wiem, że to sporo roboty ale nie ma innego wyjścia. Jeśli ma to stać i cieszyć długo bez problemów to troszkę pracy trzeba włożyć. A co do ziemi to Herbi ma rację, ziemia musi być gliniasta i zwarta by nie spłynęła przy deszczu. Można dać pod skarpę gruz z ziemią jak przy skalniakach, by była bardziej zwarta i przepuszczalna.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja bym zrobiła to w taki sposób:
Układać warstwami max 10 cm grubości i zagęszczać ile się da. Pierwszą, a następnie co którąś warstwę wymieszać z suchym cementem (bez dodatku wody).
Faktycznie 1,5 m w górę to dość sporo, najlepiej byłoby robić warstwy na raty, np. 3-4 warstwy i przestój minimum kilku lub kilkunastodniowy.
I najważniejsze by to co umieścisz na górze było jak najmniej obciążające. Jeśli cały strumień ma mieć koryto betonowe, to wskazane jest przy tak wysokiej skarpie spróbować wykonać dylatację, tak aby cała konstrukcja nie była monolitem (większa szansa, że nie popęka przy osiadaniu).
Gdzie będzie pompa? w skarpie? Wtedy musi być jakaś solidna obudowa - może wykorzystać ją jako fundament skarpy ?
ODPOWIEDZ