Skalniak Wiki :)

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
ODPOWIEDZ
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Skalniak to ulubione miejsce w moim ogródku. Kiedy 9 lat temu zakładałam pierwszy skalniak to zajmował powierzchnię ok. 1m x 0,5m. Było na nim kilka rojników, rozchodnik ostry i zero kamieni.
Co roku powiekszałam go i zmieniałam, dodawałam kamienie. Dzisiaj jest ponad 10 razy większy, a może nawet większy i wygląda tak:
Skalniak - wczesna wiosna 2017r.
Skalniak - wczesna wiosna 2017r.
Na moim skalniaku najważniejsze są rojniki i rozchodniki. Mam ich sporo odmian, ale niewiele umiem nazwać.
P4290233.JPG
P5100322.JPG
P4290222.JPG
P5060279.JPG

To na razie tyle, bo wklejanie załączników dopiero ćwiczę. Pomieszało mi się trochę, ale juz poprawiłam.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: tadek »

.
Jak się Tobie uda Wiki, to zrób kilka szczegółowych zdjęć skalniaczka; bo zbudowałaś go z wielu ciekawych elementów. Chociażby jest tam kościółek, do którego prowadzą schody...

Napisz coś o tym budynku. :zawstydzony:
1-Prz.jpg
Poradnik Ogrodniczy - Budowa skalniaka - krok po kroku :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Elzbieta M »

Wg mnie to uroczy zameczek , który dodaje uroku uroczemu skalniaczkowi :-D
Pięknie to zrobiłaś , Wiki.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Danka »

Mi także podoba się skalniak. A na nich przeważnie rosną rojniki i rozchodniki :mrgreen: A nazwy...cóż ja także mam rośliny nn ;-)
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

P6123269-frgm..jpg
Ta budowla pośrodku skalniaka to zamek. Pomysł ten podsunęła mi wnuczka. Kiedy zwoziłam i znosiłam kamienie na skalniak skąd tylko się dało, kilkuletnia wtedy wnuczka zapytała mnie:" Po co te kamienie?". Odpowiedziałam jej, że zbuduję skalniak. Nie bardzo wiedziała o co chodzi i powiedziała: "Zbuduj zamek, a ja będę księżniczką." Zgodziłam się. I tak rozbudowując skalniak zostawiłam pośrodku miejsce na zamek, tak jak obiecałam wnuczce. Zastanawiałam się jak go zrobić. Wnuczka ciągle mnie ponaglała: "A gdzie jest zamek?". Przyparta do muru skleciłam go wreszcie z czego popadło. Nowy prezentował się tak:
P6123269-frgm..jpg
Wnuczka była zachwycona! Chciała wejść po schodkach do środka, więc powiedziałam jej że to zaczarowany zamek i dopiero jak rojniki zakwitną, to będzie można wejść. Powiedziałam to nieopatrznie, bo moje rojniki były malutkie i nie sądziłam że mogą kiedyś zakwitnąć na takim skromnym skalniaczku. Kwitnące rojniki to widziałam tylko na obrazku.
A po dwóch latach niespodziewanie dla mnie zakwitły. Na szczęście wnuczka była już większa i rozumiała że to taka bajka którą jej wiele razy opowiadałam. Na pocieszenie zrobiłam z boku skalniaka z płytak chodnikowych schodki, po których można było przechodzić dokoła skalniaka. Bardzo jej sie to podobało, więc problem jakoś zażegnałam:
Załączniki
P6123269.JPG
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Wybaczcie, znowu coś pokręciłam i w ostatnim poście dwa razy ta sama fotka się wkleiła.
Trochę skomplikowane to wklejanie obrazków. Jeszcze tego nie opanowałam, ale się uczę. :orany:
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Boczny mały skalniak zrobiłam specjalnie dla wnuczki. Umieściłam na nim elementy do zabawy wykonane z drewna (przeważnie z patyczków po lodach). Wnuczka świetnie się tam bawiła i wbrew pozorom niczego nie zniszczyła.



Teraz ten skalniak wygląda po przebudowie trochę inaczej. Drewniane elementy do zabawy nie przetrwały zimy.
Załączniki
P8306823.JPG
P8306825.JPG
P8316827-b.jpg
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Danka »

I wyszła super zabawa na skalniaku :-D
Anka2803
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2104
Rejestracja: 2015-02-06, 13:14

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Anka2803 »

Pomysłowy i ciekawy skalniak :-D
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: tadek »

.
TAKI fantastyczny zamek sklecić z byle czego! :zdziwko: Zdolna z Ciebie dziewczyna.
Fantastyczne i zaczarowane miejsce do zabawy dla wnusi stworzyłaś!
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Cieszę się że do mnie zaglądacie. Opinie i uwagi użytkowników tego forum są dla mnie bardzo ważne. Myślę, że będę mogła się tutaj dużo nauczyć. ;-)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Elzbieta M »

Wiki , jesteś artystką! Prawdę mówiąc bardzo mnie interesuje , z czego i jak budowałaś ten zameczek.
Oba skalniaki - to wspaniałe cudeńka!
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Sylwia,Gosia »

Wiki ! Moje wyrazy zachwytu i uznania :padam: ! To bajkowy skalniak ,szczególnie ten z zameczkiem ,powtórzę pytanie ELi : z czego i jak go zbudowałaś ? Tutaj nie tylko cierpliwość jest potrzebna , ale i talent ! :-D
Piękne ,kolorowe rojniki i śliczne rozchodniki , wszystko pięknie zaplanowane i misternie wykonane - każda wsadzona roślinka.
Pozdrawiam serdecznie :) .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Dzięki za zainteresowanie moim zamkiem na skalniaku! :) Chętnie opowiem i pokażę jak go zrobiłam, ale może wieczorem, bo to dłuższa historia.
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Niestety nie zdążyłam wczoraj napisać nic o zamku.

Wróciłam bardzo późno z ogródka. Nie byłam w nim kilka dni... i co się porobiło na skalniaku: rozchodniki się rozeszły na wszystkie strony, powłaziły rojnikom na głowy, a w dodatku pierwsze małe rojniczki pajeczynowate juz podnoszą łepki do góry i zamierzają zakwitnąć. Nie zdążyłam nawet zrobić im zdjęcia. Musiałam trochę ukrócić te rozchodniki i poprzenosić na inną rabatkę.
Jeszcze rozpoczęłam połączenie dużego skalniaka z bocznym wnuczki. Brakło mi niestety kamieni i piasku.
:orany:
ODPOWIEDZ