Skalniak Wiki :)

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
ODPOWIEDZ
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Pierwszy rojnik zaczyna już kwitnąć! Otworzył dopiero jeden różowy kwiatuszek, a ma jeszcze sporo pąków, które będą się otwierały kolejno przez kilka tygodni. To rojnik pajęczynowaty. Zwykle one najwcześniej kwitną. Ich łodygi z kwiatuszkami nie są takie wysokie jak u innych rojników, mają ok. 10 cm wysokości.
W ślad za nim pójdą za chwilę inne rojniki i tak będzie do sierpnia.
P6110644.JPG

Rozchodniki też już rozpoczynają kwitnienie. Rozchodnik ostry kwitnie już w całej okazałości:
Rozchodnik ostry - Sedum acre.jpg
Rozchodnik ostry - mój.JPG
P6078825.JPG
Awatar użytkownika
krysta
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 927
Rejestracja: 2013-10-20, 23:11

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: krysta »

Witaj :P
Moje jeszcze nie kwitną ,dopiero mają łodyżki :hyhy:
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Jestem pewna, żę wkrótce też Ci zakwitną. Rojniki mają w zależności od gatunku różne terminy kwitnienia. Poza tym pogoda też na to wpływa.
Dzięki za odwiedziny mojego wątku. :)
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Sylwia,Gosia »

Słodki ten różowy i śliczny jest rozchodnik ostry , kwitnący na żółto . Sądziłam ,że to właśnie jego mam od lat na balkonie , przywieziony niegdyś ze skalniaka mamy , którego już nie ma . U mnie nigdy nie kwitł , teraz już wiem ,że kwitnie na drugi rok po posadzeniu , drobnymi różowo-białymi kwiatkami .W tym roku zakwitł nieśmiało , ale fotki nie wyszły i nie mogłam go pokazać . Nie kwitły , po co wiosnę odnawiałam je ze starych roślinek .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Gosiu, ta różowo kwitnąca roślinka na pierwszym zdjęciu to rojnik pajęczynowaty.
Pozostałe zdjęcia przedstawiają rozchodnik ostry. U mnie kwitnie niezawodnie co roku i w fazie kwitnienia wygląda jak żółciutka poducha :) Zresztą rośnie nawet tam gdzie go nie prosiłam. Wystarczy że gdzieś leży mała gałązka ...i za chwilę już jest mała kępka. Może masz inny rozchodnik. Jest ich wiele odmian.
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Rojniki jak sama nazwa wskazuje, naprawdę "roją się", niemal wchodzą jedne drugim na głowę. :). Lubie takie zagęszczenie, rojniki też, ale mimo to co roku ich nadmiar częściowo muszę oddzielić, żeby pozostałe miały niezbędną ilość miejsca do rozwoju. Rosną tedy większe, dorodniejsze i chętniej kwitną.
Ten nadmiar umieszczam w osobnych doniczkach, gdzie szybko rosną. Próbuję je różnie zagospodarować, żeby sie nie zmarnowały. Jednym ze sposobów jest robienie z nich "żywych" obrazków, które już wcześniej pokazywałam. Jestem z nich zadowolona. Rojniki rosną na nich ładnie, ozdabiają ogrodową altankę i nie sprawiają kłopotu.
Część rojników przekazuję w "dobre ręce". Właśnie wczoraj dużej części rojników zafundowałam wycieczkę lotniczą za ocean. Mieszka tam moja przyjaciółka, która marzy o urządzeniu skalniaka, a tam nie ma ich w sprzedaży i nikt z jej znajomych nie zna takich roślin. Zapakowałam je więc i wysłałam. Wcześniej żeby dobrze przetrwały podróż i nie zgniły, przez tydzień delikatnie podsuszyłam je wyciągają z gleby z korzeniami.
Mam nadzieje że dotrą w dobrym stanie. Już kilka lat temu tak wysyłałam i udało się.
czekam na potwierdzenie jak będzie tym razem.
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Rojnik pajeczynowaty który zakwitł pierwszy, kontynuuje kwitnienie. ma jeszcze sporo pączków nie rozwinietych.
P6150656.JPG
Do nich dołączyły dzisiaj małe rojniczki pajęczynowate. Mają one średnicę rozetek ok. 1 cm. To jest taka odmiana, one większe nie będą i tym bardziej wyglądają uroczo. W całej ich grupie aż 13 zakwitło.
P6150673.JPG
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Elzbieta M »

Wiki, jesli nie masz nic przeciwko , to wykorzystam u siebie Twoj pomysl z zywymi obrazkami. Tez namnozylo mi sie duzo rojnikow i tak jak ty - kombinuje , jak je wykorzystac. Na razie moich pomyslow pokazac nie moge , bo ...jestem za oceanem :-D A gdzie poslalas swoje?
Pozdrawiam serdecznie
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Witaj Elżbieto! Bardzo się cieszę, że podobają Ci się moje obrazki z rojników i będziesz je robić. Koniecznie pokaz jak będą gotowe. Rojniki wysyłałam do mojej przyjaciółki, która mieszkała w Chicago, a teraz przeniosła się do Burbank. Wysłałam jej drugi raz rojniki, bo urządza nowy skalniak.
Chętnie zobaczę jak będzie to możliwe Twoje pomysły na zagospodarowanie rojników.
Pozdrawiam serdecznie - Wiki :-) :-) :-)
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Danka »

I moje szykują się do kwitnięcia. Ładnie to wygląda :mrgreen:
Rojniki powinny przeżyć podróż, bo one nawet podsuszone przy odrobinie wilgoci odżywiają ;-)
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Danusiu, też mam nadzieję że rozchodniki przeżyją. :)

Co sądzicie o tym?
Wpisałam dzisiaj w Google hasło: 'Rozchodniki', w celu ustalenia niektórych nazw.Jakie było moje zdziwienie, gdy na stronie: 'Efektowne rozchodniki - galeria zdjęć najpiękniejszych" zobaczyłam wyłącznie zdjęcia rojników.

Zobaczcie sami: http://budujesz.info/artykul/efektowne- ... ,1586.html
:orany:
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Paczka z rojnikami po 10 dniach dotarła do mojej przyjaciółki w USA . Pisze że roślinki są w dobrym stanie, zielone i suche. A na poczcie poinformowali mnie, że będzie za 5 dni.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Elzbieta M »

Wiki , za 5 dni to malo kiedy docieraja listy. Alenajwazniejsce , ze roslinki w dobrym stanie dotarly
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: wasilewska101 »

Piękne skalniaki m u mnie też zaczynają kwitnąć tylko są rozrzucone po całym ogrodzie i nie ma takiego efektu jak u ciebie . Tylko te żółte też są widoczne z daleka .
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Janinko, Ty masz piaszczysta glebę, to możesz sobie skalniaki sadzić gdzie chcesz, a ja musiałam na skalniak specjalnie nosić piasek, żeby rozluźnić glebę. Dużo się napracowałam żeby taki kącik skalniakowy urządzić. Tak łatwiej mi o nie dbać.
ODPOWIEDZ