Skalniak Wiki :)

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
ODPOWIEDZ
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Oj! zapomniałam dodać, że słonecznica tak właściwie nazywa się: Delosperma wysokogórska (Delosperma nubigenum).
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Danka »

W tym roku odkryłam, że jakimś cudem przeżyła na moim skalniaku. Nawet zakwitla jednym kwiatkiem. Może doczekam się jej rozrostu ;-).
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Sylwia,Gosia »

:lol: :lol: , Wiki nie mogłam jej rozpoznać ,bo zwróciłam uwagę na gałązki rozchodnika ( zdaje się ,że w końcu znalazłam nazwę mojego rozchodnika ) , no i delospermę znałam zawsze tylko z amarantowego koloru , nie wiedziałam , że występuje też żółta :) .

Wiki , dopiero teraz zobaczyłam Twój wpis o powstawaniu zamku. Fantastyczna sprawa ! :padam: , pomysłowość i precyzyjne wykonanie , bardzo podoba mi się ta faktura prawdziwego zamku -pomysł zaprawy ze żwirkiem i wieże zamkowe , właściwie wszystko ! :-P .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Delospermę Coopera też mam na skalniaku, ale jest bardziej kapryśna od Delospermy nubigenum (słonecznicy).
P8016599.JPG
Jak zakwitnie - oczu nie mogę od niej oderwać. Na nieco wzniesionych zdrewniałych nieco łodyżkach, pokrytych wydłużonymi mięsistymi listkami w słoneczne dni wyrastają śliczne, ciemnoróżowe kwiatki. Nie rozrasta się tak intensywnie, ale każda odłamana gałązka włożona w podłoże przyjmuje się bez problemu. Ale ma też dużą wadę - źle znosi zimę i często wymarza.
P7066438.JPG
Tak mi się podoba ta roślina, że nawet posadziłam ją na balkonie:
P7236546.JPG
P7236547.JPG
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Sylwia,Gosia »

Mnie również podobają się jej kwiatki , a u Ciebie widać , że jej dobrze jest . Wiele lat temu , tą słonecznicę amarantową miałam przez kilka lat na balkonie , gdzie jest gorąco jak na patelni , ale ładnie kwitła tylko na początku lata , potem miała niewiele , drobnych kwiatków .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: wasilewska101 »

Piękny zamek i twoje rojnikowo na podzamczu .. Szczególnie podoba mi się skalnica ,takiej jeszcze nie miałam .. Rojniki znikają ale zostawiają tyle nowych że będziesz musiała zrobić większy skalniak albo rozdać ..
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

wasilewska101 pisze: Rojniki znikają ale zostawiają tyle nowych że będziesz musiała zrobić większy skalniak albo rozdać ..
To prawda, co roku przybywa rojników i rozchodników. ale to znaczy że dobrze im na skalniaku.:) Oczywiście nie wyrzucam nadmiaru roślinek, robię wszystko żeby ich nie zmarnować. Skalniak od kilku lat ciągle rozbudowuję, ale i tak wszystkich roślin nie jestem w stanie zagospodarować - mam skalniak bardzo gęsto obsadzony roślinami. Chciałam zrobić "zielony dach" na ogrodowej altance, ale mierząc siły na zamiary - zrezygnowałam. Trochę więc rozdaję w pewne ręce a resztę sadzę w doniczkach i ... w wkrótce pokaże co z nimi robię. ;)
P6058809.JPG
P6043177.JPG
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Kilka dni temu zamówiłam sadzonki roślin na skalniak przez Allegro. Dzisiaj kurier mi je dostarczył. Wszysko w bardzo dobrym stanie, dobrze zabezpieczone.

Oto mój nowy nabytek:
P6010487.JPG
Teraz czeka mnie "przemeblowanie" na skalniaku. Jeszcze nie wiem gdzie umieścić nowych "lokatorów", bo już i tak jest ciasno na moim skalniaku.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Danka »

Z czasem wszyscy mamy ten problem nie tylko na skalniaku. Ciekawe roslinki :mrgreen:
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: wasilewska101 »

Ciekawe ja poszerzysz ten skalniak . Ładnie wyglądają ale tez mocno narastają .
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Na skalniaku poza rojnikami i rozchodnikami niewiele umieszczam innych roślin, ale teraz właśnie one powodują że skalniak jest kwitnący i kolorowy. Kwitną lewizje, rogownica kutnerowata, goździki kropkowane.
P5230437.JPG
P6030518.JPG
P6030519.JPG
Rojniki i rozchodniki jeszcze nie kwitną, ale spodziewam się że wkrótce to nastąpi.
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

wasilewska101 pisze:Ciekawe ja poszerzysz ten skalniak . Ładnie wyglądają ale tez mocno narastają .
Chętnie poszerzyłabym skalniak ale nie mam gdzie. Mam mały ogródek. Marzy mi się duży skalniak z ogromnymi kamieniami ...Och! Ale trudno: " Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. :oczami:
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Sylwia,Gosia »

Ładne fotki z płotkiem w tle , masz piękne lewizje .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Bettiw »

Wikuś skalniak mógłby zająć cały trawnik, ale on też jest potrzebny, dla równowagi wszystkiego po trochu
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Skalniak Wiki :)

Post autor: Wiki »

Bettiw pisze:Wikuś skalniak mógłby zająć cały trawnik, ale on też jest potrzebny, dla równowagi wszystkiego po trochu
Oj! tak, to prawda :):)

A na skalaniaku nadal trwa wyścig rojników, który pierwszy zakwitnie. Konkurencja duża.
Na pewno ja będę pierwszy!
Na pewno ja będę pierwszy!
... a ja drugi!
... a ja drugi!
No i zaczęło się, jeszcze dołączą rozchodniki i tak będzie do sierpnia, a potem znowu trzeba będzie trochę przemeblować skalniak. :)
ODPOWIEDZ