Skalniak i skalniaki

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

mada pisze:
Daniela pisze:Jeśli mogę coś doradzić w sprawie kamieni, to za swoim przykładem podpowiem, że jeśli kamienie trudno nosić - można je podważać.
Korzystałam dzisiaj z tej metody :-> , no cóż lekko nie było. Efekty marne. Nie chcę jednak tak absorbować swoimi kłopotami tego wątku, więc utworzę osobny temat w którym pokażę mój tworzony z "bólem" skalniak ;-) Ten wątek zdaje się ma pokazywać skalniaki, które mają być natchnieniem dla potrzebujących :-D
Właśnie ~mada po to jest ten temat w Skalniakach , dla wszystkich otwarty abyśmy dzielili się swoimi doświadczeniami. :-) Bardziej pytaniami i kłopotami jakie na drodze budowy nam się zdarzają niż już efektami czy sukcesami, które możemy w swoim autorskim wątku pokazać.
---
Cóż, doradzając w sprawie transportu kamieni nawet nie dopuszczałem myśli, że brak jest w pobliżu męskiej ręki. :-| (ale ~mada pisałaś o zdrowotnych kłopotach męża, zgadza się)
Zarówno budowa dużego skalniaka jak i oczka wodnego wymagają sporego nakładu sil fizycznych. :!: I takich to sił musimy poszukiwać planując takie przedsięwzięcie.
===
Wątek także o doborze roślin na skalniaki, a więc dziś tułacz pstry albo hołtujnia (Houttuynia cordata)
Roślina piękna ale..rozrasta się ekspansywnie podziemnymi rozłogami.
Błąd polegał na posadzeniu jej na małym skalniaku nad oczkiem wodnym, wśród rojników i innych o słabym systemie korzeniowym roślin.

Tułacz dobrze będzie rósł nad brzegiem oczka ale w oddaleniu od kamieni. Można go też posadzić w koszu na gł. ok. 10 cm od lustra wody.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Post autor: mada »

Herbi pisze: Wątek także o doborze roślin na skalniaki, a więc dziś tułacz pstry albo hołtujnia (Houttuynia cordata)
Roślina piękna ale..rozrasta się ekspansywnie podziemnymi rozłogami.
Błąd polegał na posadzeniu jej na małym skalniaku nad oczkiem wodnym, wśród rojników i innych o słabym systemie korzeniowym roślin.
Na zdjęciu widzę też paproć, a więc wnioskuję, że skalniak znajduje się w cieniu. Czy to znaczy, że rojniki mogą też rosnąć w cieniu? Mam parę rojników u siebie, dostałam je w prezencie. Jeżeli mogą być posadzone w cieniu to będę mogła wykorzystać je na swój skalniak.
pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

mada pisze:
Na zdjęciu widzę też paproć, a więc wnioskuję, że skalniak znajduje się w cieniu. Czy to znaczy, że rojniki mogą też rosnąć w cieniu? Mam parę rojników u siebie, dostałam je w prezencie. Jeżeli mogą być posadzone w cieniu to będę mogła wykorzystać je na swój skalniak.
Nie. Rojniki niedobrze się czują w cieniu. To ta paproć widoczna na zdjęciu ciągnie w stronę światła i może znieść kilka godzin słońca. Miejsce gdzie ją posadziłem jest półcieniste, a miejsce z rojnikami słoneczne od 10-tej do 15-tej. Tak na marginesie nie są to zbyt dobre godziny dla wielu roślin skalnych. Akurat rojniki odwrotnie - nazywane są "dziećmi słońca".(moga np. rosnąć na dachach domów).
Lepsze byłoby np. miejsce od świtu do 11-tej. Lub od 15-tej do zmierzchu tak ogólnie dla skalniaka.

Aha, pełnego słońca i suszy nie lubi też widoczna tam dąbrówka rozłogowa.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Post autor: mada »

Herbi pisze:Akurat rojniki odwrotnie - nazywane są "dziećmi słońca".(moga np. rosnąć na dachach domów).
Tak myślałam, tylko ta paproć mnie zmyliła :-> .
pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Post autor: wasilewska101 »

widzę, że moje skalniaki się nie pokazały, a mam zamiar na wiosnę utworzyć jeszcze jeden teraz na większym słońcu i większy bo pozostałe skalniaki powstawały z przypadku. zresztą na moich piaskach lepiej rosną rośliny skalniakowe, tylko niżej jest odpowiednie miejsce.
Załączniki
pierwszy skalniak po poprawce.jpg
skalniak po remoncie.jpg
Awatar użytkownika
MMARTA1982
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 615
Rejestracja: 2011-03-17, 11:43

Post autor: MMARTA1982 »

Witam was. Mój skalniak mąż układał cały dzień z kamiennych bloków, które zostały po po przednich właścicielach. Na początku była masakra, na działce rósł tylko oset i inne chaszcze, ale pomaleńku się zmienia.

A tu trochę później tylko zasłoniły go dzwonki, trzeba będzie je przenieść w inne miejsce.
Załączniki
Zdjęcie0149_001.jpg
Zdjęcie0029_001.jpg
Awatar użytkownika
MMARTA1982
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 615
Rejestracja: 2011-03-17, 11:43

Post autor: MMARTA1982 »

Tu moje skalniaczki po przeróbce
Załączniki
Na razie trochę smutny
Na razie trochę smutny
a tu drugi
a tu drugi
Zdjęcie0782.jpg
Awatar użytkownika
MMARTA1982
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 615
Rejestracja: 2011-03-17, 11:43

Post autor: MMARTA1982 »

Przepraszam za zdjęcia, ale mój bezprzewodowy internet szwankuje, wysyłam zdjęcia w takiej postaci jakiej są i tak się cieszę że w ogóle się je udało wysłać.
Załączniki
Zdjęcie0779.jpg
Zdjęcie0776.jpg
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Ciekawa pomysłowa doniczka :super:
Awatar użytkownika
MMARTA1982
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 615
Rejestracja: 2011-03-17, 11:43

Post autor: MMARTA1982 »

To była pierwsza z zaprawy klinkierowej, następne zrobię z cementu - będą mocniejsze. Wczoraj podczas kopania znalazłam 20cm warstwę grubego żwirku. Przesiałam go, wypłukałam - przydał się do obsypania drzewek.
Załączniki
Zdjęcie0780.jpg
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

ciekawie się zapowiada :lol:
Awatar użytkownika
MMARTA1982
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 615
Rejestracja: 2011-03-17, 11:43

Post autor: MMARTA1982 »

a to podstawka z konara po bzie
Załączniki
Zdjęcie0795.jpg
:?:
:?:
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Witaj MMARTA :-) kwitnie Ci już coś na skalniaczku ?
Awatar użytkownika
MMARTA1982
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 615
Rejestracja: 2011-03-17, 11:43

Post autor: MMARTA1982 »

Witaj. U mnie jeszcze nawet narcyzy ani tulipany nie zakwitły myślę, że moje skalniaki dopiero na drugi rok będą ładne jak się wszystko rozrośnie, to dopiero pierwsze oznaki kwitnienia.
Załączniki
Zdjęcie0803.jpg
Zdjęcie0801.jpg
Zdjęcie0800.jpg
Zdjęcie0802.jpg
Awatar użytkownika
MMARTA1982
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 615
Rejestracja: 2011-03-17, 11:43

Post autor: MMARTA1982 »

w końcu i u mnie żonkile zakwitły szkoda że tak potargał je wiatr
ODPOWIEDZ