Skalniak i skalniaki

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.

Skalniak i skalniaki

Postautor: Herbi » 2009-11-15, 18:39

Skalniak i rośliny skalne nie doczekały się u nas osobnego działu (osobnego forum). A szkoda. Tak jak w przypadku oczka wodnego i roślin wodnych, budowa skalniaka, dobór odpowiednich niskich roślin, które powinny efektownie wyglądać między kamieniami lub spływać po nich kaskadami, należą do sztuki ogrodniczej.

Modne od lat na Zachodzie, bardzo modne u naszych sąsiadów Czechów doczekały się powstania towarzystw miłośników roślin skalnych. Istnieją także w Polsce.

Jeden z największych u nas znawców tego tematu Eugeniusz Radziul, wyjaśnia nam związane z nim terminy. Słowa "Skalniak" używamy w dwojakim znaczeniu, określając nim zarówno ogródki skalne jak i rosnące tam rośliny.

Na forum w wielu wątkach opisywane są problemy związane z budową i pokazywane rośliny skalne, zarówno te łatwiejsze w uprawie jak rogownica, żagwin, floks, smagliczka czy ubiorek jak i te trudniejsze wymagające wiedzy fachowej, do której to grupy należa niektóre z pięknych goryczek.
Obrazek Obrazek
Jesień jest czasem gdy do budowy skalniaka winniśmy przystępować (ważne aby przez zimę ziemia osiadła) i następnie posadzić wiosną rośliny aby dobrze się przed mrozami ukorzeniły.
Skąd brać kamienie? Jesli nie ze sklepu (zwykle są b. drogie) to można brać je z natury.
Tutaj należy być jednak ostrożnym i nie naruszać prywatnej własności jak to w tym linku możemy przeczytać.
Na pewno leżące w przy drodze publicznej nieduże, polne kamienie, wykopane z pola i pozostawione przez rolnika możemy bez pozwolenia pozyskać. Zawsze lepiej jednak warto właściciela-rolnika o pozwolenie ich zabrania poprosić.

W ciągu kilkunastu lat zbudowalem 2 skalniaki. Nieduże projekty, z małą ilością roślin (na 1-m skalniaku było ich ok. 40) zaowocowały jednak doświadczeniem, którym chciałbym się w tym miejscu z wami podzielić.
Obrazek Obrazek
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
 
Posty: 1540
Rejestracja: 2008-12-15, 14:20
Lokalizacja: płd. Wielkopolska

Postautor: użytkownik usunięty » 2009-11-15, 19:19

Bardzo dobry pomysł z tym tematem. Pewnie uda się trochę usystematyzować wiadomości o skalnych roślinach. One podobnie jak inne grupy roślin różnią się pokrojem, szybkością wzrostu, no i ekspansywnością.

Ja początkowo zakładając skalniak zdobywałam takie rośliny "jak leci". Szybko się okazało, że w przypadku małego założenia skalnego (jak mój), nie każda roślina skalna się sprawdza.
użytkownik usunięty
 

Postautor: Genia_gp » 2009-11-15, 20:07

Bardzo ciekawy temat otwierasz Krzysztofie.
Budowa skalniaka wbrew pozorom, nie jest wcale taka prosta. Nie sztuką jest usypać górkę ziemi, obłożyć ją kamieniami i posadzić jakieś tam rośliny. Zrobi się z tego kopczyk. Ważny jest wybór miejsca, wielkość ogródka, warunki glebowe, kamienie (mamy wiele skał do wyboru) no i oczywiście odpowiednie rośliny, a może nawet i woda. Prawidłowo zbudowane skalniaki powinny się naturalnie wkomponować w otoczenie. Ale o tym wszystkim pewnie sobie tutaj powiemy dołączając się do tematu Krzyśka i wielu z nas chętnie z tego skorzysta.
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
 
Posty: 1011
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04
Lokalizacja: Wielkopolska

Postautor: użytkownik usunięty » 2009-11-15, 21:26

Ja również się cieszę, że powstał ten temat. W tym roku założyłem mój pierwszy skalniak :-D. Zrobiłem go w „natchnieniu chwili” nie zastanawiając się jak powinien być prawidłowo zbudowany. Przy obsadzaniu roślinami miałem już koncepcję, jakie rośliny chcę by tam rosły. Miały być: niewysokie i zadarniające, dość odporne na suszę i mróz oraz rosnąć w niedużej ilości ziemi. Teraz czekam do wiosny by zobaczyć jak im uda się przetrwać zimę.

Miałem to wstawić do mojego tematu ale jak powstał ten, to będzie to lepsze miejsce. :-D

Porównanie rojników. Może ktoś wie czy ta zmiana kolorów to na zimę czy może przez podłoże a może efekt miejsca słonecznego?
użytkownik usunięty
 

Postautor: Genia_gp » 2009-11-15, 23:50

Jeśli mogę Krzysiek w tym miejscu odpowiedzieć Piotrkowi, to zmiana koloru tych rojników związana jest z okresem zimowym. U mnie jest podobnie. Rosną one zarówno w miejscu nasłonecznionym przez cały dzień tj. od południa, jak i od strony północno-wschodniej, gdzie tego słońca jesienią nie ma już za wiele.
Załączniki
SDC10493.JPG
skarpa od południa, przy kamiennych schodkach
SDC10493.JPG (56.36 KiB) Przeglądany 21697 razy
SDC10511.JPG
tak wyglądają w części północno-wschodniej
SDC10511.JPG (46.58 KiB) Przeglądany 21697 razy
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
 
Posty: 1011
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04
Lokalizacja: Wielkopolska

Postautor: harwi » 2009-11-16, 14:01

Rewelacyjny temat Herbi ;)
Jestem właśnie w trakcie rozbudowy mojego skalniaczka. Ziemia właśnie czeka sobie grzecznie na wiosnę. Osiądzie, kamienie pozbierane (uff dobrze,że mamy pozwolenie od sasiadów;) Podczas zimy czeka mnie dobór roślinek i zaplanowanie wszystkiego. Wiosną sadzenie :0 Będę śledzić na bieżąco Twój temat.

Ps moje rojniki też tak zmieniają kolorki ;)
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
 
Posty: 1126
Rejestracja: 2008-01-24, 13:52
Lokalizacja: Dolnośląskie

Postautor: piwonia » 2009-11-16, 23:09

Zbudowałam dwa skalniaki, ale z żadnego nie jestem do końca zadowolona. Cieszę się więc, że powstał ten temat, bo na naukę nigdy nie jest za późno :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
 
Posty: 1633
Rejestracja: 2007-12-27, 11:02
Lokalizacja: Podkarpacie

Postautor: Iw » 2009-11-17, 10:50

Miałam okazje obejrzeć kiedyś program TV, gdzie specjalistka od ogrodów skalnych robiła skalniak od podstaw.
Przede wszystkim układała materiały budowlano-glebowe warstwami. Ważną rolę pełnił drenaż na dnie (kawałki cegieł, pobite skorupy donic, itp.).
Potem szły jakieś żwirki, dalej chyba duże ozdobne kamienie, a między nimi właściwa gleba.

Rośliny na skalniaku powinny mieć dość podobne czyli skromne wymagania wodno-pokarmowe. Nie sadźmy więc tam wszystkiego co nam przyjdzie do głowy, bo obficie podlewając więdnącą na słońcu roślinkę, zalejemy coś, co rośnie obok, a wody wcale jeszcze nie potrzebuje.
Zestaw roślin na skalniak można znaleźć w necie na wielu stronach, ale przed wydrukowaniem go sobie radzę jednak wykasować rośliny o ewidentnie innych wymaganiach, bo zauważyłam, że jeden człowiek napisze głupotę, a inni go powielają, nie bacząc na to, że sami sobie przeczą co akapit.

Oczywiście swój skalniak zrobiłam zupełnie inaczej :-) Ale mam w planach drugi. Tak więc mam szansę na poprawę :-)
Iw
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
 
Posty: 86
Rejestracja: 2008-11-28, 22:28

Postautor: Herbi » 2009-11-17, 13:31

Bardzo ciekawy temat otwierasz Krzysztofie.

Bardzo dobry pomysł z tym tematem

Rewelacyjny temat Herbi ;)


No to się cieszę, że trafiłem z tematem w ten jesienny czas gdzie w ogrodzie juz pracy brak, a porozmawiać można np. o skalniakach. Tez mi brakowało tego tematu jako osobnego wątku i Gieniu się nie przejmuj niczym tylko pisz, wstawiaj zdjęcia i co tylko chcesz :-D

Wiem, że ~Harwi się specjalizuje w skalniakach i fajnie będzie nie tylko tak teoretycznie pogadać ale i przy okazji powymieniać się nasionami czy roślinami jeśli tylko ktoś będzie miał ochotę i możliwości.
Słusznie Gienia zauważyła, że nie jest prostą sprawą założyć skalniak z prawdziwego zdarzenia. Z drugiej strony nawet bardzo mały skalniaczek to urozmaicenie naszego i ogrodu i myślę, że każdy powinien tego spróbować.

Już Piotr pokazał bardzo ciekawe obrazki z rojnikami. Jest kolorowo i jak widać listopad im nie straszny.

Aby nie zagadać tematu :lol: :lol: :lol: konkretną roślinę dziś pokażę.
Opuncja (Opuntia phaeacantha var. camanchica) to zimotrwały, ogrodowy kaktus. Opis i wymagania wpisane są już w naszej E.R a więc ograniczę się do fotek i kilku słów.
B. ciekawa roślina wymagająca przy założeniu stanowiska i trochę też potrzebująca zabiegów przed zimą (daszek ochronny).
Fot. Kwiaty jakie są każdy widzi ;-) , a docenią to zwłaszcza miłośnicy kaktusów
Obrazek ObrazekObrazek
Fot. Opuncja tworzy jesienią owocki, a w nich nasiona, które mogą posłużyć do rozmnażania.
Obrazek ObrazekObrazek
Fot. Znacznie łatwiejszy i szybszy sposób to odejmowanie i ukorzenianie członów po przekwitnięciu.
Obrazek ObrazekObrazek
Fot. Przed zimą opuncje muszą być odizolowane od deszczu. Wraz z niższą temperaturą, marszczą się, pokładają lecz jest to naturalny proces.
Obrazek ObrazekObrazek
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
 
Posty: 1540
Rejestracja: 2008-12-15, 14:20
Lokalizacja: płd. Wielkopolska

Postautor: harwi » 2009-11-17, 13:48

Wiem, że ~Harwi się specjalizuje w skalniakach
:lol: :lol: :lol: Herbi ja tylko bardzo bardzo lubię rojniki ale do specjalizacji to jeszcze baaaardzo bardzo daleko heehe Chcę mieć jak najwięcej rodzajów caaałą kolekcję takie małe rojnikowo mi się marzy. :mrgreen: Moja pierwszą rzeczą było utworzenie skalniaka może dlatego te skalne u mnie w serduchu zagościły. Są małe wdzięczne i szybko się rozmnażają ;) Teraz mam fazę trawiastą i w zimie czeka mnie tworzenie trawiastej rabaty ;) Ciekawe co będzie w następna zimę ;) Wracając do tematu też mam opuncję młodziutką bo dopiero zasadzona i tez ma daszek z szybki mam nadzieje, że jej się uda.
Mój nowy skalniak to narazie kamienie przywalone glebą potem kamienie i znowu gleba i sobie leży ;) Po zimie zobaczę jak to mi się uleżało podosypuje i odpowiednio uformuję. W zimie mnie czeka dobór nowych roślinek innych niż na dotychczasowym skalniaku zakup ich i odpowiednio przygotuję im warunki. Myślę nawet o lewizjach i goryczkach ahhh cudeńka no!!! do odważnych świat należy :) a co ;)
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
 
Posty: 1126
Rejestracja: 2008-01-24, 13:52
Lokalizacja: Dolnośląskie

Postautor: mada » 2009-11-17, 14:24

obserwuje ten wątek z zaciekawieniem, ponieważ w moim ogrodzie mam dużo budulca na skalniak. Mam jeszcze gruz z czasów budowy i piękne kamienie polne. Problem w tym, że nie bardzo czuję ten temat w moim ogrodzie. Może posiadacie zdjęcia nie samych skalniaków, ale całe miejsca z nimi zaaranżowane i jakoś się zainspiruję. Ktoś może pomyśleć, że jeżeli tego u siebie nie widzę to może lepiej odpuścić. Ale ja myślę o skalniaku z czysto ekonomicznego punktu. Wywiezienie gruzu z działki sporo kosztuje :roll: .
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
 
Posty: 216
Rejestracja: 2009-11-11, 17:32
Lokalizacja: wielkopolska

Postautor: Asiek » 2009-11-18, 12:41

Ogromnie się cieszę, że powstał ten temat, gdyż przystąpiłam w zeszłym tygodniu do budowy skalniaka. Zgromadziłam już zapas gruzu, kamieni i głazów piaskowca. Zbieram informacje i literaturę o budowie ogródka skalnego i roślinach, chętnie podzielę się tym, co już mam :-) Lada dzień spodziewam się przesyłki z książką Eugeniusza Radziula.
Polecić mogę jeszcze strony Witolda Hoppela http://www.alpines.home.pl/pub/art_skalniak_ht.htm i http://www.alpines.home.pl/pub/przeglad_int.htm
Załączniki
budowa skalniaka.jpg
miejsce pod skalniak
budowa skalniaka.jpg (58.19 KiB) Przeglądany 21610 razy
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
 
Posty: 167
Rejestracja: 2008-12-22, 13:40
Lokalizacja: małopolskie

Postautor: Herbi » 2009-11-18, 14:47

mada pisze:Mam jeszcze gruz z czasów budowy i piękne kamienie polne. Problem w tym, że nie bardzo czuję ten temat w moim ogrodzie. Może posiadacie zdjęcia nie samych skalniaków, ale całe miejsca z nimi zaaranżowane i jakoś się zainspiruję. Ktoś może pomyśleć, że jeżeli tego u siebie nie widzę to może lepiej odpuścić. Ale ja myślę o skalniaku z czysto ekonomicznego punktu. Wywiezienie gruzu z działki sporo kosztuje :roll: .


I to jest ~mada też dobry kierunek. Po co wywozić gruz jeśli można go w ogrodzie wykorzystać. Budując skalniak (i nie tylko) oczyściłem z wszelakich pozostałości remontowych otoczenie mojej wspólnoty. Jakoś nikt mi do tej pory nie podziękował ;-) :lol:
Ale do rzeczy. Umieścić skalniak w podobnym do twojego ogrodzie nie będzie pewnie sprawą prostą. Chodzi głównie o to aby nie był to twór sztuczny w otoczeniu np. wiekowych dębów.
Jeśli mógłbym poradzić coś to proponuję ci znaleźć miejsce z dala od wysokich drzew ale w pobliżu choćby nasadzeń z iglakami. Iglaki np. szybkorosnące tuje czy strzeliste jałowce stanowiłyby tło dla skalniaka. Dobrze by było aby w pobliżu wysadzić krzewy liściaste niskorosnące jak pięciorniki, dziurawce, tawuły japońskie i wiele innych.
Wtedy utworzysz taką małą enklawę nie kontrastującą zbytnio z wiekowymi dębami.
Nieciekawie, sztucznie moim zdaniem wygląda skalniak na środku dużego trawnika.
W takim miejscu lepiej wyglądałby klomb zbudowany z kamieni.
I może coś takiego zrobisz. Budowa klombu b. prosta (trudniej efektownie ułożyć poletka dla roslin na skalniaku). Robisz okrąg z kamieni, nasypujesz do środka ziemi, w środku robisz kolejny mniejszy okrąg i tak do końca aż utworzysz coś w rodzaju kurhanu.
Łatwiej do takiego klombu skalnego dobrać rośliny. Pięknie zwieszające się floksy, żagwiny, gęsiówki i inne.

Fot. W 2005r. jesienią w miejscu zaznaczonym na czerwono zakopałem kilkanaście taczek gruzu i drobnych kamieni. W tym 1 etapie obłożyłem największymi kamieniami powierzchnie skalniaka. Przez zimę ziemia i kamienie miały osiąść. Wiosna 2006 były drobne poprawki.

ObrazekObrazek

Fot. 2. etap wiosną zaczął się od układania mniejszych kamieni i tworzenia tzw poletek. W kwietniu pierwsze rośliny zagościły na skalniaku.
Obrazek Obrazek

Fot. 3. etap od jesieni 2006 do wiosny 2007 to sadzenie, przesadzanie roslin takich jak żagwiny, floksy, ubiorek, smagliczka, dzwonki, krokusy, sasanki i inne.
Obrazek Obrazek

Fot. 4. etap właściwie trwał od początku. Widoczny w tle żywopłot z ligustru stanowi doskonałe dopełnienie skalniaku i sprawia, że nie jest on samotną wyspą jak to widać na 1-szym zdjęciu umiejscowioną powyżej zaniedbanego przez mojego sąsiada "trawnika".
Dochodziły z roku na rok niskie krzewy tak jak pięciorniki, śnieguliczka biała, tawuły itp. Wiosną wspaniale ozdabia teren blisko skalniaka posadzona magnolia 'Rustica Rubra'.
Obrazek Obrazek

I to pokrótce cały proces instalacji skalniaka. Etapy pośrednie na zdjęciach zamieściłem w moim wątku ogrodowym i można sobie je obejrzeć.
Ważne jest abyśmy dokładnie wyznaczyli miejsce pod budowę i wstępnie ustalili jakie rośliny chcemy tam uprawiać, czy typowo górskie, kolekcjonerskie, trudne w uprawie czy też łatwe w uprawie gatunki dywanowe.
Na drugim skalniaku wybrałem opcję bez roślin małych: miniaturowych jaskrów, goryczek, lewizji, szarotek, głodków itp.
Skalniak położony jest pod oknami gminnej biblioteki :-) efekt dużych, kolorowych plam lepiej w takim miejscu wygląda.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
 
Posty: 1540
Rejestracja: 2008-12-15, 14:20
Lokalizacja: płd. Wielkopolska

Postautor: Genia_gp » 2009-11-18, 20:07

Moj skalniak, a właściwie skarpa pod domem od strony południowej ciągle się rozwija. Niemal cały dzień świeci tam słońce. Zdjęcie, które przedstawiłam powyżej, w poprzednim moim poscie to fragment tej skarpy. Dom stoi na górce, że spadkiem południowym. Fundament musiał zostać podsypany piaskiem i żwirem. Tylko na wierzchu jest nasypane trochę lepszej ziemi. I taki rodzaj gruntu, drenaż super, spowodował, że w tym miejscu mogę sadzić rośliny, które nie są wymagające, znoszące doskonale suszę. Ciągle dosadzam nowe rośliny i dokładam kamieni. Właśnie przed kilkoma dniami synowie przywieźli mi gruz na utwardzenie drogi przed domem (nowe osiedle, bez drogi utwardzonej, błoto po kolana). A w tym gruzie skarby :-D :-D - kamienie polne co prawda, ale bardzo ciekawe. Ucieszyłam się ogromnie :lol: . Zostaną wkomponowane oczywiście do tego skalniaka. Jak porobię zdjęcia w wekkend, to zaraz wstawię :-) .
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
 
Posty: 1011
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04
Lokalizacja: Wielkopolska

Postautor: Asiek » 2009-11-19, 14:18

http://www.zielonyogrodek.pl/ogrody/zie ... rolin.html
Dwa obrazki przedstawiające rodzaje ogrodów skalnych. Jak widać, duży nacisk kładzie się na obecność drenażu.
Mój skalniak będzie oparty o mały murek, który chcę zbudować z piaskowca. "Z murku" będą wyrastać rośliny cienio- i wilgociolubne.
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
 
Posty: 167
Rejestracja: 2008-12-22, 13:40
Lokalizacja: małopolskie

Następna

Wróć do Skalniaki