Siarczan żelazawy

Jak stosować nawozy i inne preparaty poprawiające wzrost roślin?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Siarczan żelazawy

Post autor: Elzbieta M »

Mam nadzieję , że Petrus tu zaglądnie :-D Piotrku , natknęłam się w ogrodniczym na siarczan żelazawy i zastanawiam sie , czy mogłabym wykorzystać go do nawożenia jeżyny. Jej liście na niektórych pędach miały objawy chlorozy. Podobne jedna z hortensji ( latem spryskałam ją Rosahumusem , który tez zawiera żelazo , ale nie wiem , czy to starczy?).
Jeśli można używać go - mam na myśli siarczan- rozpuszczonego w wodzie do podlewania , to w jakich proporcjach i jak często stosować? Garść na wiadro wody to za dużo?

I drugie pytanie mam odnośnie siarki - kupiłam na oprysk przeciw mączniakowi i podobno niszczy również wielkopąkowca. Tam są podane dawki na hektar, nie mam pojęcia ile dać na 5 l wody? Ile średno gramów należy przyjąć na 1 łyżeczkę?
Czy na wielkopąkowca można do oprysku siarką dodać ze 2 łyżki oleju?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Siarczan żelazawy

Post autor: Petrus »

Elu śmiało możesz użyć siarczan żelaza do dokarmienia jezyny i hortensji. Im bardziej zasadowe podłoże tym trudniej roślinom pobierać żelazo. Warto też lekko zakwasić glebę wtedy siarczan żelaza czy inne nawozy z żelazem lepiej się wchłaniają i rośliny nie mają chlorozy. Ale reasumując możesz go uzywać systematycznie do nawożenia roślin, u których zobaczysz chlorozę.

Odnośnie tej siarki i zelaza to podeślij mi ewentualnie etykietę lub tył opakowania gdzie jest to dawkowanie. Wtedy uzgdnimy dawkowanie.
Z żelazem to bardziej pół łyżki na 5 l.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Siarczan żelazawy

Post autor: Elzbieta M »

Dzięki , Piotrku. Siarkę mam na działce , jak pojadę , to zrobie fotkę
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Siarczan żelazawy

Post autor: Elzbieta M »

Piotrku , na opakowaniu siarki ( drobne granulki) nie ma w ogóle żadnego dawkowania !! Nie mam pojęcia , w jakich proporcjach dać ją do oprysku.
A czy bezpiecznie jest nawozić siarką rosnące już rośliny?
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Siarczan żelazawy

Post autor: Bettiw »

Do opakowania może nie została dołączona ulotka, Elu spróbuj wpisać nazwę i producenta w przeglądarkę internetową może coś się pokaże.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Siarczan żelazawy

Post autor: Petrus »

Właśnie, zobacz na necie czy coś piszą. Albo te granulki rozsyp na ziemi wokół roślin. Wystarczy ok. 20 g na 1 m2. Czyli pół garści na 1 m2 :)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Siarczan żelazawy

Post autor: Elzbieta M »

Dzięki
ODPOWIEDZ