Sąsiad żąda przesadzenia tuj

Zagadnienia prawne dot. użytkowania ogrodów przydomowych i działkowych.
Libentis
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2012-05-31, 11:16

Sąsiad żąda przesadzenia tuj

Post autor: Libentis »

Mój ogród graniczy bezpośrednio ze ścianą sąsiedniego budynku (tzn. że ściana budynku tworzy pewnego rodzaju ogrodzenie - nie potrafię tego lepiej wytłumaczyć). Posadziłam tam tuje szmaragd w odległości ok.0,5 m od ściany. Ostatnio sąsiad zwrócił mi uwagę i zażądał przesadzenia tych tuj przynajmniej na odległość 2 m od ściany. Od razu mówię, że na tej ścianie nie znajdują się żadne okna, ani wentylacje, ani nic z tych rzeczy. Jest po prostu goła. I moje pytanie teraz brzmi: Czy ja naprawdę muszę je przesadzić? A jak tak to w jakiej odległości od ściany?
Z góry ślicznie dziękuję za pomoc :-)
użytkownik usunięty

Re: Sąsiad żąda przesadzenia tuj

Post autor: użytkownik usunięty »

To jest ogród działkowy czy działka mieszkalna z domem?
Libentis
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2012-05-31, 11:16

Re: Sąsiad żąda przesadzenia tuj

Post autor: Libentis »

Działka mieszkalna z domem.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Sąsiad żąda przesadzenia tuj

Post autor: Danka »

Nie wiem dokładnie w jakiej odległości można sadzić drzewka od ścian budynków. Ale powinnaś wziąć pod uwagę, że będziesz musiała pokryć koszty, za wszystkie szkody wynikłe z bliskiego sąsiedztwa drzew przy budynku.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Sąsiad żąda przesadzenia tuj

Post autor: Merghen »

W takiej sytuacji najlepiej zadzwonić do Wydziału Ochrony Środowiska przy urzędzie do Którego należysz. Tam udzielą właściwych informacji.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
użytkownik usunięty

Re: Sąsiad żąda przesadzenia tuj

Post autor: użytkownik usunięty »

Nasze ustawodawstwo nie posiada dokładnych określeń odległości nasadzeń od granicy posesji. W wielu dyskusjach powoływany jest jako podpowiedź (dobrego sąsiedztwa) Regulamin Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Wg mnie odległość 0,5 metra jest za mała, bo tuja Szmaragd wysokości 3,5 m (u mnie) ma średnicę ok 1 m. Oznacza to, że w przyszłości Twój żywopłot ze szmaragdów "wejdzie" na ścianę sąsiada. Po pierwsze nie będzie to służyło roślinom, po drugie murowi. Wg mnie odległość minimalna powinna wynosić 1 m. Skoro sąsiad zwrócił uwagę teraz, gdy są dopiero co posadzone najlepiej odsunąć je teraz.
Oczywiście teoretycznie można szmaragdy strzyc i przycinać na wysokość, wtedy ograniczy się obszerność korony. Jednak pień i tak urośnie z czasem dość gruby. Sąsiad przewiduje sytuację, gdy szmaragdy urosną. Wg mnie ma rację.

Na mojej posesji w Oliwie mam po sąsiedzku posadzone szmaragdy właśnie na pół metra, ale są przy ogrodzeniu "kutym". Poza tym to szmaragdy sąsiada i jak będzie trudno mu dojść do konserwowania płotu (za jeszcze kilka lat), to nie będzie moje zmartwienie przecież. Teraz wygląda to bardzo ładnie.
:)
użytkownik usunięty

Re: Sąsiad żąda przesadzenia tuj

Post autor: użytkownik usunięty »

Drzewa faktycznie troszkę za blisko budynku sąsiada ale ciekawi mnie to, że dom stoi na granicy działki. Dawno postawił ten dom? Z tego co się orientuję dom powinien stać najmniej 1,5m od granicy działki, chyba że ma pozwolenie od właściciela sąsiadującej działki na takie wybudowanie domu.
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Re: Sąsiad żąda przesadzenia tuj

Post autor: JaDorka »

Danka pisze:Nie wiem dokładnie w jakiej odległości można sadzić drzewka od ścian budynków. Ale powinnaś wziąć pod uwagę, że będziesz musiała pokryć koszty, za wszystkie szkody wynikłe z bliskiego sąsiedztwa drzew przy budynku.
Mogą to być również szkody w przyszłości spowodowane przez rozrastające się korzenie drzew.
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Libentis
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2012-05-31, 11:16

Re: Sąsiad żąda przesadzenia tuj

Post autor: Libentis »

Dom sąsiada został postawiony jeszcze przed wojną. Z tego co wiem to podczas sprzedaży ziemi mojemu dziadkowi doszło do jakiegoś zaniedbania ze strony miasta, która sprzedawała ziemię i sprzedali ziemię bez zachowania jakiejkolwiek odległości od budynku sąsiedniego. Dla mnie nie ma problemu z przesadzeniem drzewek bo to są jeszcze małe sadzonki (ok.30 cm). Chciałam się tylko dowiedzieć jak daleko od muru powinnam je przesadzić. :-)
Zadzwonię do Urzędu Miasta i dowiem się dokładnie. Dziękuję wszystkim za pomoc. :->
użytkownik usunięty

Re: Sąsiad żąda przesadzenia tuj

Post autor: użytkownik usunięty »

Do dziś pojawiają się sytuacje, w których stawia się domy w ostrej granicy działki, ale typowa odległość to 3 m - ściana bez okien i 4 m - ściana z oknami (traktując to w bardzo uproszczony sposób). Ale nie o to chodziło... Generalnie to sąsiad niewiele może tak z marszu zrobić, moim zdaniem dopiero na drodze sądowej (sprawy cywilno-prawne) co trwa i jest brzydko mówiąc upierdliwą rzeczą dla obu stron. Ale... jak nic ma rację z tą odległością i za kilka lat ci to udowodni z nawiązką - jak zacznie się niszczyć jego ściana budynku, jak korzenie naruszą fundamenty i statykę budynku, itp. itd. A wtedy się nie dopłacisz.
Lepiej już dziś polubownie załatwić tę sprawę i z sąsiadem ustalić odległość, którą on zaakceptuje. On będzie zadowolony, że uwzględniłaś jego uwagi, a ty nie będziesz miała "wojny podjazdowej" z sąsiadem (a to potrafi znacznie uprzykrzyć życie, uwierz mi ;-) ).
Jak na mój gust powinnaś myśleć o odległości co najmniej 1,5 m. Miej na względzie, że zwyczajowo przyjmuje się taką średnicę korzeni jaka jest średnica korony, a w wielu przypadkach i to nawet za mało. (Moje kolumnowe jałowce o średnicy może z 1,5 m, sięgają korzeniami ok. 4 m, czyli średnica to ok. 8 m).
Mała uwaga: niektóre rośliny rosnące przy fundamentach budynku powodują efekt działania typowej pompy ssącej (tak jakbyś wrzuciła sobie pompę do zbiornika i wypompowała całą wodę do cna), ale niestety zimą roślina zamiera (wstrzymuje wegetację) i pojawia się nadmiar wody. I tak na przemian, w miarę zmian pór roku. Po kilku latach masz piękną mozaikę... pęknięć ścian konstrukcji począwszy od fundamentów budynku. Warto, więc przemyśleć jakiego rodzaju i jak duże docelowo rośliny sadzimy przy budynkach.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Sąsiad żąda przesadzenia tuj

Post autor: Merghen »

Przy okazji warto te ustalenia nie robić 'na buzię' ale napisać na papierze. W tedy po jakimś czasie nie będzie problemu bo wszystko będzie na piśmie.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
użytkownik usunięty

Re: Sąsiad żąda przesadzenia tuj

Post autor: użytkownik usunięty »

tomektr pisze:Odległość od budynku faktycznie jest za mała, ale tak na marginesie - skoro to Twoja działka, sąsiadowi nic nie zasłonisz, bo okien brak, to nie rozumiem zarzutów, szczególnie zaraz po posadzeniu roślinek.
Ale jak się rozrosną i korzenie uszkodzą budynek sąsiada to już jest problem tego co sadził.
napster87
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2018-11-16, 15:33

Re: Sąsiad żąda przesadzenia tuj

Post autor: napster87 »

Witam, posta stary jak świat ale temat ten sam.

Mój problem zaczął się kilka dni temu, posadziłem Thuje Szmaragd zeszłej jesieni przy ogrodzeniu z sąsiadem.
Posadziłem przy jego ogrodzeniu 50 sztuk Tuji w odległości od ogrodzenia 0,5m. Sąsiad zrobił się niemiły jak zawsze i wysłał mi zawiadomienie, że jak nie przesadze krzewów na odległość minimum 1 metr od płotu to sprawę odda do sądu, wyznaczył mi termin 1 miesiąc na to. W zawiadomieniu napisał, że ja sobie je posadziłem bez jego wiedzy i bez jego zgody, że arogancki jestem itp..

Dodam że krzewy są posadzone wzdłuż jego drogi dojazdowej ( drugiej) do posesji i nie zacieniają nic, ani nie są powodem korzystania z nieruchomości sąsiednich w określonych warunkach ponad przeciętną miarę.

W niczym mu nie przeszkadzają to jest tylko czysta złość z jego strony.

Poradziłby mi ktoś? Dodam że jakbym przesadził drzewka to zwężył bym sobie działkę a nie mam za szerokiej.

Działka jest to normalna gospodarcza domek jednorodzinny.


Pomoże ktoś?
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Sąsiad żąda przesadzenia tuj

Post autor: Merghen »

Ja mam posadzone tuje 1m od płotu a tak mam problem z ich przycinaniem oraz konserwacją płotu. I może o tym myśli sąsiad, tym bardziej jeśli on ten płot stawiał. Chciałby może móc w przyszłości go konserwować. Jeśli sąsiad zgadza się na 1m to może warto jednak przesadzić?
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Sąsiad żąda przesadzenia tuj

Post autor: malina »

Tu Małgorzata ma rację , jeżeli jest coś posadzone blisko płotu trudny dostęp będzie do konserwacji . Odniosę się jeszcze do posadzenia blisko ściany budynku i to nie tylko tuji , ale czegokolwiek , taką sytuację mieliśmy gdy kupiliśmy starszy dom i był również granicą sąsiadki , która posadziła przy ścianie krzaki .
Nie zwróciła bym na to uwagi gdyby nie czarna ściana w pokoju za którą rosło to co napisałam , musieliśmy skuć cały tynk wewnątrz odgrzybić ścianę odpowiednim preparatem i po dłuższym suszeniu nałożyć nowy tynk .Dlatego nie należy sadzić blisko ścian bo są wilgotne i nigdy się nie osuszą , a co gdy sąsiad chciałby zmienić kolor ściany ? Wprawdzie sąsiadka nie zareagowała na nasze uwagi ,ale na szczęście sprzedaliśmy ten dom i było po sprawie , może nie ma jednoznacznych przepisów , ale trzeba pomyśleć i sadzić z głową . :hyhy:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
ODPOWIEDZ