Sadzenie tuji a nocne przymrozki

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Luca1988
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2022-03-14, 19:36

Sadzenie tuji a nocne przymrozki

Post autor: Luca1988 »

Dzień dobry
Zamówiłem ostatnio tuje z gołym systemem korzeniowym
Dziś firma mi zadzwoniła że tuje są do odbioru , jutro po tuje jadę i zaczynam sadzenie
Lecz ..... No właśnie pogoda mnie zaskoczyła , o ile jeszcze tydzień temu zaglądając na pogodę , przymrozki w tym tygodniu miały się u mnie skończyć ,tak od czwartku temperatura w nocy może spać do -4*
,I tak przed 5-6 dni , w dzień temperatury do +10*
Czy wieczorne przymrozki zaszkodzą tuja ? Jak zadbać żeby nie "zmarzły " ?
Tuje 80-100cm brabant
Kupiłem 150 szt ,i szkoda żeby całą kasę stracić .
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Sadzenie tuji a nocne przymrozki

Post autor: Petrus »

Cześć. Myślę, że masz na myśli tuje balotowane czyli wykopywane z gruntu z bryłą ziemi i umieszczane w worku jutowym (balocie) na czas transportu. Z takim workiem potem sadzimy tuje do gruntu. Z gołym odkrytym systemem korzeniowym tui nawet nie kupuj...
Gdy tuje będą w balocie, możesz wykopać większe dołki zaprawić lepszym podłożem i tuje posadzić. Potem obficie podlać. Nie powinno nic się stać. Jeżeli nie dasz rady posadzić wszystkich w jeden dzień, pozostałe tuje ułóż w zacisznym miejscu jedna obok drugiej i podlej. Sadzenie rozpoczniesz w dzień następny... :hyhy:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Luca1988
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2022-03-14, 19:36

Re: Sadzenie tuji a nocne przymrozki

Post autor: Luca1988 »

Tuje z odkrytym systemem ,sprzedaje takie szkółka 5 km odemnie ,bez balotu .
Tuje są już posadzone teraz mam pytanie jak odpowiednio o tuje dbać ?

W szkółce dostałem informację vmby przez pierwszy rok nie podawać żadnych nawozów ,nie przycinać ,posadzić podlewać i niech rosną
Można na przełomie maja / czerwca dać agrowłóknine

Ale mam pytanie odnośnie nawodnienia
Nie posiadam systemu kropelkowego ,tuje podlewam z konewki
Jednak chcę zapytać co ile dni tuje podlewać ? I jak czasowo długo ,czasowo tzn ile dni - tygodni ?

Opinie są różne ,jedni mówią podlewać dziennie ,inni 2 razy na tydzień gdyż tuje można łatwo zalać ,i korzeń będzie gnił

Narazie tuje podlewalem tydzień, dzień w dzień na wieczór .

Mam ok 3 szt tuji gdzie u dołu gałązki są suche ,wyżej jest ok ,koloru nie zmieniły ,czy to oznacza że tuja usycha? Ew jak można podratować taka tuje ?

Podczas sadzenia ziemia rodzima była wymieszaną z ziemią pod iglaki .

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Sadzenie tuji a nocne przymrozki

Post autor: Petrus »

Hej. Po posadzeniu tui częstotliwość podlewania zależy od temperatury i gleby. Wystarczy jak podlejesz każdą tuję 5l konewką 1-2 razy w tygodniu i to wystarczy. Gleba pomiędzy każdym podlewaniem powinna tak na około 5 cm przeschnąć przy twoich tujach (80-100 cm).
Wystarczy około 3 tygodnie kontrolować wilgotność gleby wokół tui. Gdy dasz agrotkaninę podlewasz rzadziej.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Luca1988
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2022-03-14, 19:36

Re: Sadzenie tuji a nocne przymrozki

Post autor: Luca1988 »

Dzięki za odpowiedź
Podlewam mniej więcej tak jak piszesz ,teraz tydzień deszczowy więc natura podleje ,wczoraj zauważyłem że w 4 tujach pędy są jak by suche opadnięte w dół bez życia ,nie są brązowe ,nie widzę żadnych innych narosli na nich itd ,psa kota nie mam ,czy to efekt nowego miejsca tuji ,czy może pierwszy znak że tuja się nie przyjęła ?
Nie pryskalem ,ani nie nawozilem niczym ,gleba rodzima wymieszaną z ziemią do iglaków .
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Sadzenie tuji a nocne przymrozki

Post autor: Petrus »

Gałązki mogły nadłamać się przy transporcie lub wykopywaniu (to czasem się zdarza) i dlatego usychają. Ewentualnie zostały wykopane ze zbyt małą bryłą korzeniową i korzenie nie mogą utrzymać części zielonej dlatego tuja redukuje pędy. Usuń to co suche lub brązowe i zobaczysz czy suche pędy znów się pojawiają.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ