Sadzenie jabłoni oraz borówek

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Rysia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2022-03-04, 09:40

Sadzenie jabłoni oraz borówek

Post autor: Rysia »

Witam wszystkich,
Zamierzam w tym roku zasadzić drzewa jabłoni i borówek amerykańskich. Wszędzie jest napisane, że można sadzić na wiosnę ale nie ma określonych warunków. Moje pytanie czy można sadzić kiedy jest temperatura 3/4 stopnie a w nocy przymrozki czy jeszcze zaczekać? Kiedy najlepiej to zrobić i jak zadbać o nowe drzewka i krzewy aby się przyjęły?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Sadzenie jabłoni oraz borówek

Post autor: Elzbieta M »

Cześć. Poczekaj jeszcze z sadzeniem, w nocy są przymrozki, ziemia powinna się trochę ogrzać. Borówki wymagają spełnienia określonych warunków przy sadzeniu. Mam nadzieję, że je znasz?
Awatar użytkownika
Belinka
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2021-12-09, 11:28

Re: Sadzenie jabłoni oraz borówek

Post autor: Belinka »

To ja przy okazji zapytam, gdzie kupić drzewka owocowe i borówkę właśnie, żeby jak najszybciej zaczęły owocować? I kiedy to będzie to "jak najszybciej"? Dopiero zaczynam. W zeszłym roku kupiłam jakieś badylki w markecie, ale widzę już, że mogę nie dożyć owocowania ;-) Ile lat powinno mieć drzewko albo krzew, żeby np. zaczęło owocować w kolejnym roku? Albo za dwa lata? Czy tak to się nie da?
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 799
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Sadzenie jabłoni oraz borówek

Post autor: Alexa »

Belinko, w marketach nie znajdziesz zazwyczaj dobrych sadzonek. Ale zdarza się. Poszukaj w okolicy polecaną szkółkę lub sadownika. Tu, gdzie mieszkam to nawet na miejskim targowisku można kupić. Ja nie bałabym się nawet zakupu w internecie.
Jeśli chodzi o borówkę amerykańską, to zaczyna owocować dość wcześnie. Jeśli uda się Ci kupić sadzonkę ładnie rozkrzewioną to pierwsze owoce możesz zbierać następnego roku (czasem nawet tego samego roku). Musisz pamiętać, że borówkom trzeba zapewnić kwaśne podłoże, jak dla rododendronów.
Pozdrawiam😀
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Sadzenie jabłoni oraz borówek

Post autor: Elzbieta M »

Co do drzewek owocowych - podobnie jak Alexa - marketów nie polecam. Na targu też bym się obawiała. Ja kupuję w centrach ogrodniczych jak również przez internet w dobrych szkółkach wysyłkowych. Na szybkość owocowania ma wpływ podkładka, na której drzewko jest szczepione, jak również odmiana. W zeszłym roku wiosną kupiłam dwuletnią jabłonkę Freedom na podkładce M26 i doczekałam się 3 owoców na zaledwie kilku bocznych gałązeczkach. Na lepsze owocowanie trzeba poczekać ok 3 - 4 lata. Mam też jabłonkę kolumnową, owocuje od 2 roku po posadzeniu. Jak na małe kolumnowe drzewko owoców ma sporo, ale w porównaniu z typowymi jabłoniami - wiadomo, zdecydowanie przegrywa.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Sadzenie jabłoni oraz borówek

Post autor: Petrus »

Belinko Aby borówka amerykańska owocowała w tym samym roku po posadzeniu musi być to duży rozrośnięty okaz. Donica co najmniej 20-30 cm średnicy a krzew minimum 50 cm z 2-3 grubszymi pędami minimum grubości ołówka. Ja przykładowo kupowałem krzewy w cenie 50 zł za sztukę- duży rozrośnięty krzew i owoce miałem już w pierwszym roku (cała szklanka). Kupując młode 1-2 letnie sadzonki musimy czekać. Odnośnie drzewek to kupując z gołym korzeniem doczekamy się owoców np. 2-4 lata po posadzeniu. Jest też możliwość kupna w donicach drzew owocowych- cena wiadomo 2-3 razy większa ale owoce możemy mieć już od razu po wsadzeniu.
Byłem też w szkółkach gdzie latem sprzedawali drzewa owocowe już w owocami, ale cena była w okolicach 100-150 zł.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Belinka
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2021-12-09, 11:28

Re: Sadzenie jabłoni oraz borówek

Post autor: Belinka »

Bardzo dziękuję za konkretne odpowiedzi :-) Znalazłam w okolicy duże centrum ogrodnicze i gdy tylko minie zima w kwietniu, to się wybiorę. Przeniosłam się tu z innej części Polski, dopiero odkrywam i wieś, i okolice. A ogród to dla mnie wciąż wielka zagadka :-)
ODPOWIEDZ