Sadzenie iglaków wiosną - pielęgnacja, nawożenie

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Sadzenie iglaków wiosną - pielęgnacja, nawożenie

Post autor: ibis66 »

Kiedy wiosną lub ile dni po zasadzeniu mogę nawozić iglaki - POLIMAG 315 LUB POLIFOSTKA 15-15-15;N-P-K .
pozdrawiam ibis
amadyn
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 109
Rejestracja: 2010-01-01, 16:27

Post autor: amadyn »

Nowo posadzonych roślin nie nawozi się nawozami mineralnymi . Można to zrobić jak już dobrze się ukorzenią , najlepiej w następnym roku . Przy sadzeniu nowych roślin , zamiast nawozów mineralnych stosuje się dobrze rozłożony obornik lub kompost .
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

Amadyn ja bym z tobą polemizował; działanie przez ciebie wymienionych nawozów działanie i skład chemiczny jest zupełnie inny od nawozów mineralnych . Stosując nawozy mineralne z chwilą rozpoczęcia wegetacji daje im się wszystkie składniki potrzebne dla życia rośliny a obornik i kompost działa po pewnym czasie .
pozdrawiam ibis
amadyn
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 109
Rejestracja: 2010-01-01, 16:27

Post autor: amadyn »

ibis66 pisze: a obornik i kompost działa po pewnym czasie .
I o to właśnie chodzi by działały wolno i po pewnym czasie . Jak już pisałem , system korzeniowy musi się zregenerować . Roślina jest bardzo osłabiona i trudno jest jej pobrać składniki z nawozów mineralnych.W przypadku nadmiaru nawozu , roślina może nawet mieć problemy z pobieraniem wody , a woda jest najważniejsza po przesadzeniu roślin. Badałeś kiedyś swoją glebę , że upierasz się za zastosowaniem nawozów ? Przenawożenie to najgorsza rzecz w ogrodzie . Powoduje kilka razy większe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób i szkodników,osłabienie wzrostu i chlorozę na skutek przedawkowania niektórych związków . Takie jest moje zdanie na ten temat , a co Ty zrobisz to już Twoja sprawa .
Awatar użytkownika
katia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 97
Rejestracja: 2010-01-18, 12:20

Re: SADZENIE IGLAKÓW WIOSNĄ -NAWOŻENIE

Post autor: katia »

ibis66 pisze:Kiedy wiosną lub ile dni po zasadzeniu mogę nawozić iglaki - POLIMAG 315 LUB POLIFOSTKA 15-15-15;N-P-K .
Generalnie wiosną po ustaniu przymrozków, więc ja zawsze radzę dopiero po zimnych ogrodnikach. Jeżeli natomiast chodzi o nowo posadzone iglaki to również zależy. Jeżeli iglak jest wzięty ze szkółki, doniczkowany to po około 3-4 tygodniach można już lekko nawieź, jeżeli iglak jest z gruntu to wiele zależy od wielkości rosliny jak i bryły korzeniowej. Niemniej jednak bałabym się nawozić wcześniej niż po miesiącu od posadzenia. Duże znaczenia ma też rodzaj ziemi do jakiej wsadzisz te iglaki, przygotowanie dołka oraz stan samych roślin.
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

Amadyn stosuję nawozy mineralne od kilku lat . Ciekawe iglaki mi nie chorują, pięknie rosną itp. .
p.s każdy może mieć swoje zdanie .
pozdrawiam ibis
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Spotkałam się z opinią (sąsiadów na działce), że jednoczesne sadzenie i nawożenie iglaków nie jest dobre. Jednak z "wywiadu" wynikło, że krzewom zaszkodziło przenawożenie.

Oglądając programy telewizyjne zauważyłam, że jest nieco inna tendencja. Ponieważ zakłada się, że nie każdy sadząc rośliny napotyka dobre warunki glebowe, a chce mieć je rosnące ładnie - stosują właśnie podczas sadzenia dodatek nawozów długo działających. Wolniej uwalniane związki wzbogacające czy odżywcze nie powodują niekorzystnego przenawożenia i zniszczenia roślin.
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

Ja stosuję nawoży mineralne . Pytam się skąd macie pewność że je przedawkuje itp. Widzę na forum jak piszę o stosowaniu przezemnie nawozów mineralnych wszyscy mnie krytykują .p.s nie będe już pisał na forum o żadnym nawożeniu .
pozdrawiam ibis
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

ibis66 pisze:Amadyn stosuję nawozy mineralne od kilku lat . Ciekawe iglaki mi nie chorują, pięknie rosną itp. .
p.s każdy może mieć swoje zdanie .
Skoro masz takie doświadczenie w stosowaniu nawozów mineralnych i zdrowe iglaki to po co pytasz o nawożenie? A skoro już pytasz, to nie obrażaj się na ludzi, którzy chcą coś doradzić. Skoro zapytałeś - to piszą, nikt Cie nie krytukuje. Skoro, jak sam piszesz, każdy może mieć swoje zdanie, to nie ma co się obrazać na innych, że mają własne zdanie, inne niż Twoje. Tak myślę.

Zachęcam do merytorycznej dyskusji, bez zbędnych emocji ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
katia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 97
Rejestracja: 2010-01-18, 12:20

Post autor: katia »

ibis66 pisze:Ja stosuję nawoży mineralne . Pytam się skąd macie pewność że je przedawkuje itp. Widzę na forum jak piszę o stosowaniu przezemnie nawozów mineralnych wszyscy mnie krytykują.
Czy ja Cię skrytykowałam?
Sama używam takie nawozy zarówno w ogrodzie jak i na szkółce, którą prowadzę.
Nie zgodzę się też z opinią, że takie nawożenie szkodzi. Z moich doświadczeń wynika, że to słabe, źle lub niewystarczająco odżywione rośliny, w tym iglaki, chorują, są wrażliwsze na przemarzanie, przesuszenie itp.
stosują właśnie podczas sadzenia dodatek nawozów długo działających
Tak, ale trzeba to też robić umiejętnie. Zgadzam się, że nawozy tzw. długodziałające są bardzo dobre zarówno dla roślin jak i dla ogrodnika ;)
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Ja osobiście kupuję iglaki w doniczkach od sprawdzonego szkółkarza, który mnie uprzedza zawsze, że iglaki są już nawożone nawozem długodziałającym i wręcz nie zaleca żadnego nawożenia w pierwszym roku po posadzeniu ich do gruntu. Stosuję się do jego zaleceń i jest ok.
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

I zgadzam się z Genią, tez staram się kupować od sprawdzonych hodowców, zwykle informują o nawożeniu sadzonek. Czasem też w bryle gleby widać takie granulki nawozowe, wtedy chyba lepiej poczekać z kolejnym nawożeniem.
Awatar użytkownika
katia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 97
Rejestracja: 2010-01-18, 12:20

Post autor: katia »

Genia, Daniela. Jeżeli u ogrodnika jest zastosowany nawóz długo działający, to ponownie nawiezienie rośliny może jedynie jej zaszkodzić. Jednak jeszcze nie wszyscy stosują te preparaty, czasami stosują w mniejszej dawce, no różnie to jest.
Ogólnie przy nawożeniu trzeba wykazywać się dużym wyczuciem i zrozumieniem tematu, tak myślę :roll:
ODPOWIEDZ