Sadzawka

Jak założyć i pielęgnować oczko. Sprzęt do oczek, fontanny, kaskady, strumyki itp.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Sadzawka

Post autor: Danka »

Kilka lat temu zrobiliśmy sobie sadzawke czyli została wykonana dziura i czekaliśmy aż wpłynie do niej woda. Było to około 8 lat temu. Przez ten czas dno się zamulilo. I pytanie: czym i w jaki sposób można odmulić sadzawke. Kiedyś nasypalam jakiegoś proszku kupionego w sklepie ogrodniczym. Na puszce była informacja, że pomaga w oczyszczaniu oczek wodnych. Ale w mojej sadzawce nie zauważyłam poprawy. Może za mało go użyłam, a środek podobno był naturalny.
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Sadzawka

Post autor: Rewi »

Mam parę pytań co pomoże mi lepiej doradzić Ci w Twojej sytuacji. ;-)
Jakich rozmiarów jest sadzawka i jak jest głęboko? Czy jest możliwość spuszczenia wody? Czy posiadasz w sadzawce jakieś ryby?
Jeśli masz taką możliwość najlepszym sposobem oczyszczenia takiej sadzawki jest spuszczenie wody i oczyszczenie mechaniczne z mułu i wszystkiego co znajduje się na dnie zbiornika. Skuteczną metodą na utrzymanie takiej sadzawki jest obsadzenie roślinnością szczególnie liliami wodnymi, które bardzo dobrze rosną w mulastym podłożu. ;-)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Sadzawka

Post autor: Danka »

Niestety nie ma możliwości spuszczenia wody. Sadzawka jest głęboka na około 2m. Parę lat temu przyjechali z beczkowozem,bo do sadzawki prawdopodobnie dostały się wraz z wodą podskórna ścieki. W sadzawce są ryby ozdobne i karasie, krasnopiorka itp. Przy zakładaniu sadzawki nieroztropnie obsadzilam ją pałka wodną ale wprost do gruntu. Lilie także rosły ale chyba pałka je zagłuszyła, bo teraz już ich nie ma. Częściowo pałke usunęlismy ale lilie już się nie pokazały. W tej chwili mogę wkleić tylko linki do zdjęć sadzawki, rok 2015
https://picasaweb.google.com/1103047717 ... 0682757298
I 2012 r
https://picasaweb.google.com/1103047717 ... 8184848018
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Sadzawka

Post autor: Rewi »

Jak rozumiem stawik jest wykorzystywany w celu ozdobnym ;-) Najprościej byłoby postąpić następująco. W pierwszej kolejności trzeba usunąć pałkę wodną, aby zrobić miejsce dla roślin o pływających liściach czyli grzybieni wodnych, grążela. Przykrywają taflę wody i w ten sposób ograniczą dopływ światła co za tym idzie ograniczy to rozwój glonów. Również trzeba dosadzić roślin ze strefy przybrzeżnej np. tatarak, irys, żabieniec babka wodna i pięknie kwitnącymi wiosną kaczeńcami.
Następnie trzeba zmniejszyć obsadę ryb - tutaj trzeba pamiętać, że ryby zawsze szukając pożywienia przeszukują dno zbiornika mieszając w ten sposób muł i wodę. Można odłowić na podrywkę lub wpuścić jedną sztukę okonia. ;-)
Jeśli jest taka możliwość można wynająć koparkę i oczyścić dno z mułu i szlamu lub skorzystać ze środków chemicznych, ale tylko w ostateczności. Najlepiej pozwolić działać samej przyrodzie i roślinom wymaga to na pewno bardzo dużo cierpliwości i czasu, ale jeśli zostanie utworzona równowaga biologiczna taka sadzawka będzie żyła sowim życiem i cieszyła oko. ;-)
Dobrze też jest wyławiać wszystkie liście, zgniłe i uschnięte rośliny, aby nie rozkładały się na dnie sadzawki.
Pozdrawiam, Rewi ;-)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Sadzawka

Post autor: Danka »

Dziękuję za rady. Niestety pałke trudno wykorzenic. Korzenie mocno wrosly i łopata lub widlami nie zbyt się udaje. Mąż sprowadził "chłopaków "i trochę przetrzebili. Ale najgorsze, że w dnie jest mnóstwo odrostow i co rusz pokazuje się nowa roślina. Usunięcie jej zajmie nam chyba resztę życia :lol: A z rybami to męża dzieło, bo zachciało mu się "własne łowisko ".Chyba teraz będę musiała wybrać ryby pobierakiem,bo okoń wyżre także żaby. A tego nie chcę. Gdzieś czytałam o jakimś naturalnym środku, który wprowadza się na dno. Tylko nie pamiętam czy to są bakterie, czy inna działalność. Bo chemii rzeczywiście nie chciałabym zastosować. A stawik faktycznie potrafi cieszyć oko. Szkoda tylko, że w lecie nie można zanurzyć nóg : :-/ Ale mam zachcianki. Wcześniej miło było posiedzieć nad samą wodą https://picasaweb.google.com/1103047717 ... 7596914418
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Sadzawka

Post autor: Rewi »

Niestety pałka wodna to bardzo harda roślina i odbija nawet z kawałka uciętego korzenia. Trzeba się z nią bardzo namęczyć najskuteczniej jest wyrywać można spróbować wyrywać narzędziem podobnym do harpuna, ale ta metoda też jest czasochłonna. :-D :-D Okoń jak najbardziej zjada wszystko co uda mu się upolować, więc jeśli da się to najlepiej wyłowić rybki.
Gdzieś czytałam o jakimś naturalnym środku, który wprowadza się na dno. Tylko nie pamiętam czy to są bakterie, czy inna działalność.
Czy masz na myśli rureczniki mułowe? Można zakupić w sklepie zoologicznym. Jak najbardziej można wpuścić chociaż są zjadane przez ryby to zawsze pomogą w "czystości" sadzawki. ;-)
Szkoda tylko, że w lecie nie można zanurzyć nóg
Wszystko jest do zrobienia wystarczy wybudować mały pomost nad wodą i mieć trochę wolnej tafli wody. ;-)
A jeszcze wrócę do tematu rybek w oczku dobrze jest karmić specjalną karmą pływającą z witaminami, pomagającą wybarwiać się wszystkim rybom karpiowatym. Rybki wtedy chętnie przypływają do powierzchni i można poobserwować życie wodne. ;-)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Sadzawka

Post autor: mmmm5 »

Bardzo jestem zainteresowana takimi naturalnymi bez plastikowego podłoża sadzawkami. Mam na swojej dziace kilka źródełek chyba dobrej gatunkowo wody ,bo kiedys cała wieś z nich korzystała a potem przyszedł asfald i zostało z tego grzęzawisko. Bardzo trudno wykopac staw bo trzeba by uzyskać kilka zezwoleń.
I ja właśnie w tej sprawie :
-do jakiego urzędu zwrócić sie o zgodę na wykopanie stawu np. 15x 20m
- jakie opinie trzeba uzyskać
- jak zabezpieczyć teren aby nie odpowiadać za nieszczęśliwe wypadki wynikajace z bliskiego sąsiedztwa z szosą
- gdzie uzyskać zezwolenie na zamknięcie przejazdu na czas kopania stawu

Dołączam zdjęcie grzezawiska i czekam na być może inne pomysły w uporządkowaniu tego miejsca
Załączniki
18-P1120730.JPG
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Sadzawka

Post autor: Danka »

Rewi pisze:
Gdzieś czytałam o jakimś naturalnym środku, który wprowadza się na dno. Tylko nie pamiętam czy to są bakterie, czy inna działalność.
Czy masz na myśli rureczniki mułowe? Można zakupić w sklepie zoologicznym. Jak najbardziej można wpuścić chociaż są zjadane przez ryby to zawsze pomogą w "czystości" sadzawki. ;-)
Czytałam o rurecznikach i jakoś nie przekonały mnie ale znalazłam w sieci informację o"bakteriach", a dokładnie o mikroorganizm czyli dobranej mieszance mikroorganizmów, określanej mianem Efektywnych Mikroorganizmów-EM. Jest zachwalany ale czy cena tego środka jest opłacalna na taką sadzawkę ? I czy faktycznie jest tak dobry jak o nim piszą :-o
Przyczyną braku moczenia nóg w sadzawce jest zapach mułu :-/
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Sadzawka

Post autor: Rewi »

Danka ;-)
Według mnie nie ma sensu inwestycji w EM te bakterie co prawda może i przyspieszają procesy gnilne, ale trzeba stosować 2-3 razy w roku. Cena oczywiście nie jest tu pozytywnym aspektem. ;-) Jeszcze raz się powtórzę natura i jeszcze raz natura oczyszczenie sadzawki i obsadzenie roślinami. Utrzymanie takiej sadzawki w porównaniu z oczkiem wodnym np. na folii, jest dużo trudniejsze. Ale rośliny naprawdę działają cuda. Nawiązując jeszcze do oczek wodnych chcę zaznaczyć, że mimo czyszczenia co roku z mułu, liści i wszystkiego co wpadnie do wody zapach pozostaje ten sam czyli nieprzyjemny zapach mułu ;-)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Sadzawka

Post autor: Rewi »

mmmm5
Budowa każdej sadzawki/stawu powyżej 30m2 jest bardzo kosztowne. W pierwszej kolejności trzeba zgłosić się do Starostwa Powiatowego o pozwolenie, następnie o zgodę na budowę. Staw jest zlokalizowany blisko drogi asfaltowej więc tu dochodzą kolejne sprawy do załatwienia. Zapraszam do przeczytania budowa stawu: http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=2104 oraz http://poradnikogrodniczy.pl/oczko_a_prawo.php jest dużo przydatnych informacji, znajdziesz również przykładowe pozwolenia i oświadczenia. ;-)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Sadzawka

Post autor: Petrus »

Rewi, ciekawe informację piszesz odnośnie oczka i jego pielęgnacji :-) Ja mogę dodać od siebie, że jest również możliwość oczyszczenia dna oczka specjalnym odkurzaczem do oczek wodnych. Wchodzimy do oczka i odkurzamy. Odkurzacz taki wciąga wszystko z dna- muł, resztki roślin i resztę elementarza wodnego. Są również długie rury, które ułatwiają pracę.
W zeszłym roku odkurzałem jedno oczko, wyczyszczone elegancko i dużo 'zabawy' ogrodniczej przy tym :mrgreen:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Sadzawka

Post autor: Rewi »

Petrus
jak najbardziej do oczka wodnego taki odkurzacz świetnie się nadaje i można go wypożyczyć. ;-) Ale takie naturalne "sadzawki" to naprawdę są fajne miejsca i szkoda tak bardzo ingerować. Hmmm... ja w swoim oczku postawiłam na rośliny i naturę i myślę, że to najlepsza forma choć do tego trzeba cierpliwości ;-)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Sadzawka

Post autor: Danka »

Jeszcze raz bardzo dziękuję. Jednak wymiana wiadomości jest skuteczna. Myślałam, że pójdę na łatwiznę :lol: ale nic z tego :rotfl:
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Sadzawka

Post autor: Rewi »

Hahahha no tak woda w ogrodzie to świetna rzecz! :-D :-D Ale również wymaga pracy czasem nawet ciężkiej. ;-) Czekam na efekty jak będzie sadzawka wyglądała latem. ;-)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Sadzawka

Post autor: tadek »

.
Jak uporządkujesz sadzawkę Danusiu,
to przyjeżdżam do Ciebie nad tą sadzawkę z namiotem... :lol: ;)
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
ODPOWIEDZ