Sadzawka

Jak założyć i pielęgnować oczko. Sprzęt do oczek, fontanny, kaskady, strumyki itp.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Sadzawka

Post autor: Elzbieta M »

Może byłabym zainteresowana odkurzaczem do mojego oczka , ale obawiam się o rybki. Duże jestem w stanie ewentualnie odłowić , ale co z narybkiem?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Sadzawka

Post autor: Danka »

tadek pisze:.
Jak uporządkujesz sadzawkę Danusiu,
to przyjeżdżam do Ciebie nad tą sadzawkę z namiotem... :lol: ;)
I bez gruntownego uporządkowania możesz przyjechać, bo przykry zapach nie rozchodzi się po całym ogrodzie tylko jest w mule :-D
październik 2015 r
Obrazek
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Sadzawka

Post autor: Sylwia,Gosia »

Nie mam ogrodu a tym bardziej wody w ogrodzie,ale z przyjemnością czytałam wszystkie posty i oglądałam zdjęcia.
Ładnie urządziłaś ten stawek Danusiu,szkoda,że pałki tak go zasłoniły,a Marysi życzę spełnienia marzeń o stawie-fajnie by było :-P
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Sadzawka

Post autor: Rewi »

Elzbieta M pisze:Może byłabym zainteresowana odkurzaczem do mojego oczka , ale obawiam się o rybki. Duże jestem w stanie ewentualnie odłowić , ale co z narybkiem?
Jeśli oczko jest małe to nie ma problemu spuścić wodę.
Następnie odłowić wszystkie rybki z narybkiem. Usunąć mechanicznie muł. Ale odkurzacze do oczek wodnych świetnie dają radą i wystarczy takowy wypożyczyć i uprzątnąć dno zbiornika. O rybki nie ma się co martwić, gdy oczko będzie czyszczone będą szukać schronienia w roślinach, a czyści się tylko dno. Więcej o odkurzaczach: http://poradnikogrodniczy.pl/odkurzacze ... odnych.php ;-)
Odkurzacz wciągnie nie tylko muł, resztki, roślin, ale także glony. Odkurzenie oczka zajmuje sporo czasu, ale jest bardzo przydatnym urządzeniem i oczywiście najlepiej usuwać muł z oczka na jesień.
No i trzeba pamiętać że taki muł to świetny substrat dla roślin nie tylko wodnych, ale również ogrodowych. ;)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Sadzawka

Post autor: Elzbieta M »

Nie bardzo rozumiem, jak pracować z odkurzaczem. Czy najpierw należy wypompować wodę ? Pompy nie mam , wylewam wiadrami - efekt ten sam , tylko pracy więcej :hyhy: I dopiero jak wody i rybek nie będzie , to pracować odkurzaczem? Czy można nie wybierać wody i rybek, właczyć odkurzacz i wybierać muł ? Oczko w najgłębszym miejscu ma 80 cm.
Odnośnie oczka będę miała jeszcze pytania , ale to założę oddzielny temat .
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Sadzawka

Post autor: Rewi »

Już tłumaczę ;-) Podałam pierwszy najszybszy sposób pracochłonny, ale najtańszy czyli wybranie wody i oczyszczenie naszego oczka. Przy pracy z odkurzaczem wody nie spuszczamy. Odkurzacze mają teleskopowe uchwyty więc można swobodnie z brzegu oczka oczyścić dno i nie ma konieczności wchodzenia do oczka. Oczywiście odkurzacz zasysa muł, szlam i wodę. Odkurzacz posiada wąż ssący i rurę odprowadzającą muł, który można bezpośrednio wylać do ogrodu pod rośliny. ;-)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Sadzawka

Post autor: Elzbieta M »

Teraz jasne. Czyli gdybym chciała wymienić część wody w oczku , mogę zastosować go w roli pompy. Przypuszczam , że usuwanie mułu z dna to praca np co 2 , może nawet co 3 lata , nie co roku?
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Sadzawka

Post autor: Rewi »

Ubytek wody będzie, który trzeba uzupełnić w sumie taki odkurzacz w pewnym sensie jest jakby "pompą". ;-)
Zalecane jest co roku na jesień czyścić zbiornik przed zimą z powodu rozkładającej się materii i tworzenia szkodliwych dla ryb i innych żywych organizmów gazów. Spokojnie można również robić to raz na 2-4 lata ;-)
W zależności jak duża jest warstwa mułu.
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Sadzawka

Post autor: Elzbieta M »

Rewi pisze:Ubytek wody będzie, który trzeba uzupełnić w sumie taki odkurzacz w pewnym sensie jest jakby "pompą". ;-)
.
I można wypompować część wody , nie ruszając mułu? U mnie warstwa mułu niewielka , tak że na pewno co roku nie trzeba będzie go wybierać.
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Sadzawka

Post autor: Rewi »

Takim odkurzaczem będzie ciężko, lepiej użyć pompy lub po prostu zrobić to ręcznie. ;-) A dlaczego chcesz wylewać wodę? ;-)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Sadzawka

Post autor: Elzbieta M »

Nie całą , ale tak myślałam , że 1/3 raz na rok można by wymienić?
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Sadzawka

Post autor: Rewi »

Woda w Twoim oczku ma dojrzałość biologiczną czyli jest równowaga. W ten sposób zyskujesz klarowną wodę i mniejszy rozwój glonów. Wymiana wody nawet 1/3 powoduje, że proces przebiega na nowo tzn. woda znów musi dojrzeć. ;-) Odradzam taką wymianę co roku najwyżej raz na parę lat. ;-)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Sadzawka

Post autor: Elzbieta M »

Acha , a ja właśnie chciałam zapytac o glony w oczku wodnym. Jak lepiej nie wymieniać , to i lepiej dla mnie :lol: Ale to pójdę do mojego wątku. :-D
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Sadzawka

Post autor: Petrus »

Ale ludziska, odkurzacz używamy w oczku z wodą. Wcale nie trzeba jej wypompowywać czy wylewać. To jest taki specjalny odkurzacz, który wciąga muł ale woda rurą plastikową z powrotem wylewana jest do oczka :-) Jest to zabieg przelewowy że tak powiem. Narybek raczej skupia się na powierzchni, więc nie ma co się martwić o rybki. Można również wyłowić, gdy ktoś się boi o rybki ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Sadzawka

Post autor: Rewi »

Dokładnie tak, a teraz jest cała gama różnych odkurzaczy więc można dobrać taki jaki nam pasuje. ;-)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
ODPOWIEDZ