Róże - uprawa, nawożenie, sadzenie, choroby

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
ODPOWIEDZ
doti302
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2017-06-16, 20:38

Re: Róże - uprawa, nawożenie, sadzenie, choroby

Post autor: doti302 »

Witam Serdecznie może ktoś pomoże mi w rozpoznaniu choroby która atakuje mi tegoroczne róże jeszcze nie zakwitły, nie wiem czy sama do tego nie doprowadziłam mieszkam na warmi ostatnio było u nas bardzo sucho i poprosiłam dzieci by podlały róże wodę mamy ze studni własną nie z wodociągów i podejrzewam że konewką podlewane były wszystkie nawet liście i zastanawiam się teraz jak ratować i czy w ogóle te podlewanie to spowodowało pomóżcie bo szkoda a mam 10 krzewów tegorocznych
Załączniki
róża z porażeniem
róża z porażeniem
kolejne liście
kolejne liście
czarne plamki
czarne plamki
następna zaatakowane ma liście
następna zaatakowane ma liście
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Róże - uprawa, nawożenie, sadzenie, choroby

Post autor: Danka »

Może to czarna plamistosc liści.
doti302
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2017-06-16, 20:38

Re: Róże - uprawa, nawożenie, sadzenie, choroby

Post autor: doti302 »

no nie mam pojęcia liście coraz gorzej wyglądają z dnia na dzień
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1426
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: Róże - uprawa, nawożenie, sadzenie, choroby

Post autor: ANDU »

doti302 pisze:no nie mam pojęcia liście coraz gorzej wyglądają z dnia na dzień
WITAJ

Róże profilaktycznie powinno się opryskiwać p-grzybom. Ja stosuję od początku wegetacji amistar i tak co ok miesiąca aż do września.
Dobrze jest kupować róże z certyfikatem ADR. Jeśli pojawią się również mszyce , albo inne gryzące mieszam amistar z decisem. Te czarne plamy to raczej infekcja grzybowa, a te nekrozy na liściach mogą być z polania liści wodą i poparzenie od słońca, albo za dużo nawozu.
Nie przejmuj się każdą plamka róże tak maja , dlatego ważna jest profilaktyka bo jak się już pojawią plamy to nie da się tego wyleczyć - liście spadną.

pozd
ANDU
martaj
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2017-06-12, 11:14

Re: Róże - uprawa, nawożenie, sadzenie, choroby

Post autor: martaj »

Witam. Ponownie zwracam się z prośbą o diagnozę mojej róży wielkokwiatowej. Róża ma dziwny długi pęd, po jakimś czasie wyrosła kolejna odnoga. Nie robi się pęd innego koloru jak na zdjęciach przy innych pędach więc zakładam, że nie będzie kwitła. Co to za pęd?czy teraz powinna go obciąć? na etykiecie jest żeby przycinać wiosną, słyszałam też że niektórzy ścinają na zimę? jak postępować prawidłowo? co z liśćmi zżółkłymi?czekać jak opadną czy oberwać?dziękuję za porady ;-)
Załączniki
20170912_155601.jpg
20170824_195044.jpg
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Róże - uprawa, nawożenie, sadzenie, choroby

Post autor: Danka »

Te nowe pędy to pędy podkładki na której róża była zaszczepiona. Trzeba je wyciąć, bo zagłuszą różę szczepioną. Swoje róże obcinam wiosną.
martaj
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2017-06-12, 11:14

Re: Róże - uprawa, nawożenie, sadzenie, choroby

Post autor: martaj »

Te pędy podkładki jak to nazwałaś wyciąć teraz, tzn ściąć przy samej ziemi?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Róże - uprawa, nawożenie, sadzenie, choroby

Post autor: Danka »

martaj pisze:Te pędy podkładki jak to nazwałaś wyciąć teraz, tzn ściąć przy samej ziemi?
Jeżli dasz radę odkopać trochę ziemię to możesz niżej. Ale trzeba zabezpieczyć miejsca cięcia, żeby choroba nie zaatakowała. Tutaj jest więcej informacji o maści http://poradnikogrodniczy.pl/masc-ogrod ... osowac.php a tutaj o cięciu http://poradnikogrodniczy.pl/ciecie.php
Zabezpieczenie ran po cięciu

Ważne! Aby zapobiec wniknięciu chorób w miejscu ran po cięciu, cięcie przeprowadzamy wyłącznie w dni bezdeszczowe, suche i słoneczne, gdy temperatura powietrza przekracza 0°C. Bezpośrednio po cięciu rany smarujemy pastami ochronnymi.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Róże - uprawa, nawożenie, sadzenie, choroby

Post autor: Petrus »

Trzeba włąsnie zawsze obserwowac róże bo gdy dziki pęd zaczyna wyrastac i jest młody i miękki to najlepiej go wykręcić i już nie będzie odrastał. Problem jest gdy już zdrewnieje wtedy musimy go wyciąć dośc blisko. Czasem jednak pomimo bliskiego wycięcia dziki pęd znów odbija i osłabia w tym miejscu pęd róży szlachetnej ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ