Róże - szczepienie, okulizacja

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
Awatar użytkownika
Kasik5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 630
Rejestracja: 2009-03-27, 15:11

Róże - szczepienie, okulizacja

Post autor: Kasik5 »

Witam serdecznie :->

Przemarzła mi w tym roku róża sztamowa. W związku z tym, że palik jest wciąż żywy, planuję go wykorzystać i latem zaszczepić na nim jakąś szlachetną odmianę. Czy lipiec będzie dobrym momentem? Bardzo proszę o poradę jak się do tego zabrać.

Pozdrawiam :-D
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

Okulizację zwykle wykonuje się na przełomie lipca i sierpnia oraz do końca sierpnia. Przede wszystkim należy się wyposażyć w bardzo ostry nożyk (okulizak), paski folii do zabezpieczenia oczka, ściereczkę no i przede wszystkim zrazy z oczkami szlachetnej róży ;-)

Okulizacja na paliku wygląda identycznie w przypadku okulizacji na szyjce korzeniowej. Również wykonuje się nacięcie w kształcie litery "T", w które następnie wsuwamy zdjęte oczko ze zrazu. Potem owijamy oczko paskiem folii, aby uchronić je przed uszkodzeniem mechanicznym i zabrudzeniem. W przyszłym roku na wiosnę z miejsca okulizacji powinien wybić pęd szlachetnej róży. Obcinamy wtedy podkładkę nad miejscem okulizacji oraz odwijamy folię. :-)

To oczywiście jest opis w telegraficznym skrócie. Bardzo dobrze jest to opisane na stronie poradnika, opis dodatkowo wzbogacony jest o zdjęcia. Polecam: szczepienie róż - okulizacja :-)
Awatar użytkownika
Kasik5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 630
Rejestracja: 2009-03-27, 15:11

Post autor: Kasik5 »

Bardzo dziękuję za instrukcje i przekierowanie do poradnika :-)
W teorii wygląda na to, że nie jest to zbyt skomplikowane, zobaczymy jak w praktyce ;-)
Proszę trzymać kciuki :mrgreen:

Serdecznie pozdrawiam :-D
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Podpytam jeszcze bo mam zamiar właśnie zrobić tak samo :) :oops: Te paski foli to co to jakaś specjalna do szczepień. Można ja bez problemu dostać w sklepach (jeszcze się nie orientowałam :oops: )
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

Tak jest to taka specjalna folia. W sezonie okulizacyjnym powinna być bez problemu dostępna w sklepach ogrodniczych. Jest dużo rodzajów takiej folii różniących się szerokością i grubością. Są również specjalne gumki zaciskowe, które są bardzo popularne wśród niemieckich szkółkarzy. Jednak są one droższe. Mimo to, zakup takiej folii może się nie opłacać, gdyż są sprzedawane w woreczkach, w których jest ich kilka tysięcy. Głównym powodem owijania oczek folią jest ich zabezpieczenie przed uszkodzeniem i brudem, więc niekoniecznie musi to być folia sprzedawana w sklepie :-)
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

:mrgreen: podpowiedz więc czego można użyć? Ja mam jedna taką różyczkę wiec... faktycznie cały worek to mi jest zbyteczny. Jest jakieś domowe wyjscie z sytuacji? jakieś substytut? Gumowa rękawiczka hee
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

Można np pociąć reklamówkę ze sklepu na paski, rękawiczkę również można użyć, co nam tylko wyobraźnia przyniesie :-D
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Super wielkie dzięki!!
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Harwi, pokolenia wychowane na programach Słodowego "Zrób to sam" sobie poradzą. ;-)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

To ja jeszcze dopytam. Czy miejsce okulizacji można zabezpieczyć maścią ogrodniczą czy innym środkiem przed ewentualną chorobą grzybową?
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

Owszem, można, jednak ja jeszcze nie spotkałem żadnego szkółkarza, który stosowałby maść w przypadku okulizowania róż. O wiele częściej stosuje się to w przypadku okulizacji drzew owocowych. Natomiast przed chorobami grzybowymi często chroni się samą podkładkę zaprawiając nasiona przed wysiewem lub stosując oprysk przed wysadzeniem.
irus70
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2014-07-01, 20:52

Re: Róże - szczepienie, okulizacja

Post autor: irus70 »

Witam. Mam pytanie odnośnie oczkowania róż. Chodzi mi o tasiemke, pasek, który owinelem oczko. Kiedy go się usuwa. Czy np. może on zostać zawiniety do następnego roku? Szczepilem róże na pniu. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Re: Róże - szczepienie, okulizacja

Post autor: Przemek85 »

Są dwie tzw. "szkoły" okulizacji, jeśli mogę się tak wyrazić. Niektórzy szkółkarze odwijają pasek jeszcze przed zimą. Czasem nawet po 2-3 tygodniach od okulizacji. Ja osobiście preferuję pozostawienie zawiniętego oczka do przyszłego roku. Ale nie zauważyłem szczególnej różnicy w przyjęciach. Koledzy szkółkarze, którzy odwijają wcześniej mają procentowo podobny stosunek przyjęć do odrzutów do moich.
Dla mnie im większa ochrona tym lepsza, dlatego zostawiam pasek. Pozdrawiam.
irus70
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2014-07-01, 20:52

Re: Róże - szczepienie, okulizacja

Post autor: irus70 »

Dziękuję bardzo za informację
Bubbo
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2023-07-27, 17:35

Re: Róże - szczepienie, okulizacja

Post autor: Bubbo »

Witam w czasie transportu połamały mi się dwie róże pienne i zostały mi dwa badyle.
Tak dla testu zaszczepiłem na nich 7 różnych odmian róż i o dziwo z różną prędkością ale niektóre ruszyły i tu moje pytanie czy kilka odmian utrzyma się na jednym kijku czy z czasem padną?
Załączniki
2 szczepki
2 szczepki
3 szczepy
3 szczepy
ODPOWIEDZ