Róże - system korzeniowy

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
ODPOWIEDZ
Bożena
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 44
Rejestracja: 2009-02-04, 13:58

Róże - system korzeniowy

Post autor: Bożena »

Witam. Jak głęboki i rozległy jest system korzeniowy róż? Chciałabym posadzić róże w pobliżu drenażu ekologicznej oczyszczalni (który jest pod ziemią na głębokości ok 80cm) i nie wiem czy nie zaszkodzi to drenażowi ?(bo różom to chyba raczej byłoby dobrze?)
Pozdrawiam .
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

Ekspertem nie jestem, ale miałam okazję przekonac się, jak rozległy, a raczej głęboki jest system korzeniowy róż. Kiedyś przed płotem (od strony drogi) posadziłam kilka krzaków róż. Sadziłam je na wiosnę, ale już w tym samym sezonie stwierdziłam, że pomysł był bez sensu: nie miałam czasu i ochoty walczyc z chwastami, które tam wyrastały, więc jesienią przystąpiłam do akcji przesadzania. I wówczas okazało się, że na niewiele przydało się okopanie każdego krzaczka tak głęboko, jak pozwalała łopata. Skończyło się na tym, że róże ciągnęłam jak w wierszyku dziadek rzepkę, korzenie po prostu musiałam odciąc. W niczym to nie zaszkodziło różom, bez problemu przyjęły się w nowym miejscu. Ale ich przesadzenie kosztowało wiele wysiłku. Tak więc system korzeniowy mają bardzo głęboki. A przed płotem powstał trawnik i teraz nie ma problemu z utrzymaniem estetycznego wyglądu, a i sąsiedzi wzięli przykład.
Bożena
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 44
Rejestracja: 2009-02-04, 13:58

Post autor: Bożena »

Dziękuję za odpowiedź. W takim razie kącik różany muszę zrobić w innej części ogrodu. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

Potwierdzam, korzenie róży kilkuletniej sięgają dosyć głęboko. Często jest to ponad 1m długości. Oczywiście zależy to też od podkładki, na której były szczepione róże, ale średnio jest to około metra i więcej :-)
ODPOWIEDZ