Róże - sadzenie i pielęgnacja, gleba

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
ODPOWIEDZ
flaber14
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 52
Rejestracja: 2008-07-16, 14:16

Róże - sadzenie i pielęgnacja, gleba

Post autor: flaber14 »

torfową glebę, które będą wystawione na upalne Słońce przez cały dzień. Konkretnie rozchodzi się o róże rabatowe, które chciałbym, żeby mi zasłoniły całą burtę przy stawie, która jest nachylona do południa. Ziemia, jak to ze stawu, torfowo - ilasta.


pozdrawiam
AgnieszkaP

Post autor: AgnieszkaP »

Jak na mój gust, powinieneś posadzić różę pnącą. Może "Excelsa".. Albo "Sympathia". Dość szybko rosną i mają ładne kwiaty.
PaKa
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2008-01-18, 19:17

Post autor: PaKa »

Polecam róże z grupy okrywowych na 1m2 należy posadzić 1 sztukę i to wystarczy, żeby zakryć powierzchnię.
pozdrawiam Paweł
flaber14
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 52
Rejestracja: 2008-07-16, 14:16

Post autor: flaber14 »

pnące odpadają ponieważ jest to skarpa ;-)

no a co do okrywowych, no cóż gdzieś czytałem że róż nie należny sadzić na glebie torfowej czy to prawda? Bo tam występuje tylko tak gleba.
PaKa
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2008-01-18, 19:17

Post autor: PaKa »

flaber14 pisze:pnące odpadają ponieważ jest to skarpa ;-)

no a co do okrywowych, no cóż gdzieś czytałem że róż nie należny sadzić na glebie torfowej czy to prawda? Bo tam występuje tylko tak gleba.
Generalnie róze preferują gleby mineralne, ale są wyjątki. U Znajomej rosną na glebie organicznej i mają się dobrze. W takich warunkach poradzi sobie Rosa rugosa - jest już dostępnych na rynku kilka odmian tego gatunku o kwiatach od białych do karminowych i pojedyńczych do pełnych. W mojej okolicy rośnie na nadmorskich wydmach oraz na bagnach. Typ mozna rozmnażać z nasion - jesienią nalezy zebrać owoce, wydobyć nasiona i od razu wysiać.
pozdrawiam Paweł
Gaszpar
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2010-06-02, 21:02

Zakładanie rabaty z różami

Post autor: Gaszpar »

Witam

Mam pytanie dotyczące zakładania rabaty z różami.

Troszeczkę poczytałem ale nadal nie mam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.

Czytałem, że róże można albo wręcz trzeba wyściółkować korą raz - 2 razy w roku.
Moje pytanie: czy można pod korę i wokół róż położyć agrowłókninę i na to dopiero kora ogrodowa? - myślałem też o założeniu podlewania kropelkowego pod korą.

Nadmienię, że moja rabata będzie miała 30 metrów długości.

Dodam, że nigdy nie miałem do czynienia z różami, więc wszelkie podpowiedzi będą owocowały u mnie w ogródku.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Bez problemu możesz położyć agrowłókninę i obsypać to korą. Pamiętaj, że przed tym zabiegiem musisz solidnie przekopać (spulchnić) oraz nawieźć ziemię, tam gdzie będziesz sadził rośliny. A co do podlewania kropelkowego, o którym wspominasz to zachęcam gorąco.
Rośliny będą dobrze nawodnione podczas upałów.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Gaszpar
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2010-06-02, 21:02

Post autor: Gaszpar »

Dzięki za odpowiedź

Mam jeszcze pytanko - czym najlepiej nawieźć -będzie się trzeba przygotować w tym roku na troszkę pracy
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

W tym roku będziesz sadził róże? Ja na jesień lub gdy zakładam rabatę to nawożę saletrą amonową oraz nawozem potasowo-fosforowym. Oba nawozy preferuje w granulkach.
Zamiast chemii również możesz zastosować obornik lub kompost :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ