Róże - przesadzanie, termin sadzenia

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Róże - przesadzanie, termin sadzenia

Post autor: Ha-linka »

Mam na działce róże w "wieku" od 3 do 10 lat. Chcę te starsze przesadzić w inne miejsce.
Od kiedy można rozpocząć przesadzanie wiosną czy wstrzymać się do jesieni ?
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

Przesadzanie róż najlepiej wykonać późną jesienią. Wtedy róże naturalnie przygotowują się do snu zimowego. Można oczywiście przesadzić i wiosną, ale najlepiej gdyby udało się wykopać je razem z całą bryłą ziemi,co przy luźnej strukturze może być bardzo trudne. Na dodatek niektóre róże mają już 10 lat, więc na pewno są dość pokaźne i przeniesienie ich z bryłą korzeniową może być niewykonalne. Wiosenne przesadzanie dobrze jest wykonać jeszcze przed "przebudzeniem się" rośliny z zimowego snu.
W przypadku jesiennego przesadzania bryła korzeniowa nie ma tak dużego znaczenia, aczkolwiek też najlepiej gdyby się udało przenieść całą bryłę. Taka roślina o wiele łatwiej się przyjmuje. Jeśli czas nie nagli, to osobiście poczekałbym do jesieni. :-)
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Post autor: Ha-linka »

Dziękuję bardzo :-D
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Przemek85 pisze:Taka roślina o wiele łatwiej się przyjmuje. Jeśli czas nie nagli, to osobiście poczekałbym do jesieni. :-)
A czy mrozy które mogą nadjeść w grudniu nie zaszkodzą takim przesadzonym różom?

W ubiegłym sezonie, na przełomie listopada i grudnia przesadziłem kilka starych róż i obawiam się czy mrozy które nadeszły w połowie grudnia lub te dłuższe i silniejsze w styczniu (u mnie przez kilka dni było to w granicach 20 st.C) nie zaszkodzą im.

Dodam, że wszystkie przesadziłem z bryłą ziemi i mocno podlałem.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

Nie ma się co obawiać o róże. Termin sadzenia róż dobiega aż do przymrozków, a przesadzanie niewiele różni się od sadzenia. Przecież kupione róże, które sadzimy są skądś wykopane, więc tak naprawdę je przesadzamy ;-) Duża grupa producentów róż, która nie posiada chłodni i odpowiednich magazynów również wykopuje swoje róże przed zimą i dołuje je w ziemi, a więc są przesadzone z miejsca na miejsce. Oczywiście dołowane róże są bardziej przysypane ziemią, ale to jednak jest nadal przesadzenie.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Przemek85 pisze:Nie ma się co obawiać o róże. Termin sadzenia róż dobiega aż do przymrozków, a przesadzanie niewiele różni się od sadzenia.
To już jestem spokojny :-)
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
roza333
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 191
Rejestracja: 2009-08-15, 15:52

Post autor: roza333 »

Witam a ja przesadziłam stare róże jesienią i teraz żałuję że nie poczekałam do wiosny bo się nie przyjęły. Pienna róża to mi prawie cała zmarzła puszcza dopiero od dołu jeden pęd :-( myślę, że przesadzanie wiosenne jest lepsze.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie zgodzę się z tą opinią. Zarówno moje doświadczenia jak i opracowania ogrodnicze zalecają przesadzanie jesienne. Rośliny łatwiej się przyjmują i przechodzą mniejszy stres. To, że Twoje róże się nie przyjęły nie jest spowodowane jesiennym przesadzaniem, tylko albo popełnionymi błędami przy przesadzaniu, albo zimowym przemarznięciem.
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Ja też się nie zgodzę,jesień jest najlepszą porą :lol: na przesadzanie nie tylko róż.
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
jagódka
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 306
Rejestracja: 2009-12-14, 21:12

Post autor: jagódka »

Ja przesadzałam kilka róż właśnie jesienią i teraz mają już wiele młodych pędów :-)
pozdrawiam jagódka
ODPOWIEDZ