Róże pnące - uprawa, choroby, sadzenie

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
Awatar użytkownika
iwusiam32
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2011-07-04, 19:22

Co z moją różą? Brak sładników lub ich słaba przyswajalność

Post autor: iwusiam32 »

Witam
W trakcie porządkowania ogródka po poprzednich właścicielach znalazłam w chwaściorach różyczkę :roll: W zeszłym roku jeszcze ją przesadziłam i rosła sobie ślicznie aż nagle zaczęły jej żółknąć liście a później opadać :cry: Nie mam pojęcia co to za róża przypuszczam, że jakaś pnąca ale może się mylę. W związku z tym, że na razie muszę postawić jakieś zabudowania moja opieka nad roślinami ogranicza się do podlewania w czasie suszy i plewienia co by zielsko niepotrzebne się za bardzo nie rozrosło. Nie zauważyłam na niej żadnego robactwa, na kilku listkach ma kilka małych dziurek. Po konsultacjach z wujkiem Google wyszło mi że brak jej żelaza lub azotu. Aha i w tym roku jeszcze nie kwitła, zresztą w zeszły roku też nie :cry: A co wy sądzicie?[Obrazek Obrazek
Pozdrawiam I.
***********
Nasze "zielone maleństwo"
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Nikt nie odpowiedział to ja coś doradzę. Na pewno wyzbieraj wszystkie żółte listki i najlepiej się ich pozbądź. Możesz opryskać przeciw grzybom np. Topsin M 500 SC. Ja bym już nie dawała nawozu bo przed zimą może się nie zdążyć przygotować. Ale możesz zrobić gnojówkę z pokrzyw lub skrzypu i opryskać i podlać to się wzmocni a skrzyp doda jej żelaza. A że nie kwitła to może być róża która kwitnie na dwuletnich pędach i dopiero zakwitnie za rok. :D
Awatar użytkownika
iwusiam32
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2011-07-04, 19:22

Post autor: iwusiam32 »

Dziękuję edulkot
Mam topsin to dzisiaj spryskam:)
Pozdrawiam I.
***********
Nasze "zielone maleństwo"
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

Z tego co widzę, to jest to dzika róża, dlatego nie nie kwitnie od razu. Musiała być niedawno wsadzona. Ewentualnie była to róża szlachetna, ale poprzedni właściciele nie zadbali o nią i zaczęły wybijać z niej pędy dzikie dominując część szlachetną.
Na pewno brak jej składników mineralnych. Jednak może to być przyczyna braku przyswajalności tych składników.
Oprócz tego co podała edulkot sprawdziłbym ph gleby. Może tu tkwi problem.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7891
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Pytanie o różę Elfe

Post autor: Elzbieta M »

Wiem , że niektóre z dziewczyn maja różę Elfe. Oglądałam Wasze piękne zdjęcia. Znam plusy tej róży , ale chciałabym usłyszeć od kogoś , kto ją ma , jakie są jej minusy? Podobno zimę znosi żle - czy faktycznie? Czy kwiaty są wrażliwe na deszcz? Ile dni rozkwitnięty kwiat zachowuje piękny wygląd?.
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Jedynym minusem róży Elfe jest to,że ona jest piękna jak bogini i nie każdy może ją mieć.

Każdą różę pnącą niezależnie od gatunku poza usypaniem kopczyka wokół korzeni, warto jest na zimę okryć stroiszem.(Oczywiście chodzi o długopędy).
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7891
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

waldek727 pisze:Jedynym minusem róży Elfe jest to,że ona jest piękna jak bogini i nie każdy może ją mieć.
Ooo , uaa , to ja juz ją bardzo chcę :lol:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Minusem jest to, że wymaga solidnego okrycia na zimę, ponieważ w naszym klimacie często przemarza.
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Róże pnące - uprawa, choroby, sadzenie

Post autor: Alexa »

Dawno już tu nikt nie zaglądał😀
Odświeżam temat, ponieważ liście mojej pnącej róży żółkną i przy dotknięciu z łatwością opadają. Dziś zauważyłam, że brzegi niektórych liści czarnieją,
Walczę ze szkodnikami (przędziorkiem, zwójką), więc podejrzewam, że to raczej nie ich dzieło.
Nie są to też książkowe objawy plamistości liści.
Grzebię w necie i nie znajduję odpowiedzi.
Może ktoś z Państwa zna odpowiedź i podpowie, jak zaradzić?
Ponieważ ten problem powtarza się niemal co roku, to wiem, róża w szybkim tempie może stracić sporo liści.
Pozdrawiam 😀
Załączniki
AAFA351B-7466-4989-96B2-20422B36595F.jpeg
590FF9AC-A08D-419F-AE05-E9AA90CAE0F2.jpeg
Tak jeszcze wygląda róża.
Tak jeszcze wygląda róża.
Szykuje się bujny rozkwit
Szykuje się bujny rozkwit
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Róże pnące - uprawa, choroby, sadzenie

Post autor: Petrus »

Hejka. To na pewno choroba grzybowa. Liście z objawami choroby usuń a całą róże warto opryskać preparatem Scorpion. Od czerwca do września 1-2 razy w miesiącu musisz wykonywać opryski profilaktycznie.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Róże pnące - uprawa, choroby, sadzenie

Post autor: Alexa »

Dzięki Piotrze😀
Na Ciebie zawsze można liczyć😀
Przypuszczałam, że tak może być, pryskałam na grzyby, ale z marnym skutkiem. Nieodpowiednim środkiem widać.
Pozdrawiam😀
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Róże pnące - uprawa, choroby, sadzenie

Post autor: Petrus »

Róże atakują choroby grzybowe gdy jest ciepło i deszczowo.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ