Róże pnące - sadzenie, pielęgnacja

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
ODPOWIEDZ
magnolia1953
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2011-04-03, 11:11

Róże pnące - sadzenie, pielęgnacja

Post autor: magnolia1953 »

Witam
mam pytanie ,poszukuję białej odmiany róży pnącej chciałabym aby miała szybki wzrost,pachniała i miała delikatne kwiaty .Proszę o radę w kwestii gatunku warunków glebowych i pielęgnacji .
Mam podłoże, które na gł 30 cm ma glinę .Jak pomóc roślinom ,które zamierzam posadzić teraz różom.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

Witam,
Z białych róż pnących mogę polecić np:
- Ilse Krohn Superior
- Schneewalzer
- Kiftsgate

Pierwsze dwie mają pełne kwiaty, natomiast ostatnia ma małe puste kwiaty przypominające trochę multiflorę.

Róże lubią podłoże lekko gliniaste. Jeśli gleba jest zbyt ciężka można ją rozluźnić mieszając ją z piaskiem. Należy pamiętać, aby na dno dołka, w którym będziemy sadzić nie sypać nawozów, gdyż mogą uszkodzić korzenie. Sadząc wiosną najlepiej od razu przyciąć roślinę, żeby nie traciła wody. Na początek wystarczy podlewanie. Na wiosnę jest to szczególnie niezbędne.
kik1976
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2011-04-06, 15:45

Post autor: kik1976 »

Witam. Ja od 3 lat mam różę pnącą w kolorze właściwie mocnego różu malinowego, jeśli to tak można nazwać. W tym roku zwiększyłam ilość kolorów. W tym róże baila pnąca. Z tego co zdążyłam zauważyć, niektóre róże pnące właściwie dopiero na drugi rok dają pożądany efekt, zwłaszcza te z drobnymi listeczkami. Moja biała róża ma kwiat pełny. "snow queen".
magnolia1953
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2011-04-03, 11:11

Post autor: magnolia1953 »

A kiedy od chwili zasadzenia zakwitła? :-)
kik1976 pisze:Witam. Ja od 3 lat mam różę pnącą w kolorze właściwie mocnego różu malinowego, jeśli to tak można nazwać. W tym roku zwiększyłam ilość kolorów. W tym róże baila pnąca. Z tego co zdążyłam zauważyć, niektóre róże pnące właściwie dopiero na drugi rok dają pożądany efekt, zwłaszcza te z drobnymi listeczkami. Moja biała róża ma kwiat pełny. "snow queen".
pozdrawiam i dziękuję za rady.Magnolia
kik1976
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2011-04-06, 15:45

Post autor: kik1976 »

Cóż, ta pierwsza róża w tym samym roku, całe lato były kwiaty. Natomiast białą posadziłam dopiero w tym roku i zobaczymy jak będzie kwitła. Mam jeszcze z zeszłego roku żółtą pnącą z drobnymi listkami i co prawda miała jeden kwiatek, ale nie rosła w takim tempie jak pierwsza. Jest na wysokości może 20 cm. Biała też wolno rośnie w porównaniu do sąsiadki z rzędu.
ODPOWIEDZ