Róże - odmiany, uprawa, pielęgnacja

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Róże - odmiany, uprawa, pielęgnacja

Post autor: Genia_gp »

Zauroczyłam się tymi pięknymi kwiatami :D . Dlaczego ich dotąd nie miałam :?: . Zawsze bałam się ich uprawy :/ . Za płotem sąsiad ma piękne róże, na forum oglądam same piękności, wszyscy dają radę, to ja też dam. Postanowiłam je posadzić w moim ogródku :lol: . Kupiłam w czerwcu tego roku sporo krzaczków w doniczkach, wysadziłam je do gruntu i wszystkie ładnie rosną. Podłoże odpowiednio przygotowałam, ziemię mam dość dobrą do uprawy róż. Wykopaliśmy dołki głębokie na ok. 30-40 cm, do każdego wrzuciłam też trochę obornika, zmieszałam z glebą. Róże w doniczkach wcześniej bardzo mocno podlałam. Wyjmując rośliny lekko rozluźniłam korzenie i do dołka na odpowiednią głębokość, obsypałam ziemią i dobrze udeptałam wokół. Porobiłam też takie miski wokół, aby ułatwić podlewanie młodych różyczek. Taki był początek. Udało mi się też ukorzenić dwie łodyżki, najpierw pobyły ok. 1 m-ca we wodzie, wypuściły malutkie korzonki, potem wsadziłam je na rozsadnik, a jesienią już na miejsce stałe. W tym pierwszym roku uprawy, trochę przy nich pochodziłam, ale z jaką przyjemnością je doglądałam :lol: Nawet nie musiałam za wiele podlewać, bo lato było dość deszczowe u mnie. Na bieżąco też usuwałam przekwitłe kwiaty. Ciągle się uczę, a jest tutaj od kogo :lol: . Na początek kilka ogólnych zdjęć z miejsc, gdzie rosną róże. Potem będzie czas na prezentację :roll: :-D .
Załączniki
SAM_1008.JPG
SAM_1168.JPG
SAM_1168.JPG (58.86 KiB) Przejrzano 5398 razy
SAM_1392.JPG
SAM_1392.JPG (48.74 KiB) Przejrzano 5398 razy
SAM_1405.JPG
SAM_1405.JPG (59.96 KiB) Przejrzano 5398 razy
SAM_1443.JPG
SAM_1443.JPG (55.96 KiB) Przejrzano 5398 razy
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Post autor: Lol@ »

Interesujące...
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Ciekawie się zapowiada :zdziwko: :D
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Pierwsza róża :-D . Została określona na etykiecie przez hodowcę jako pnąco-parkowa, morelowo-żółta, angielska, pachnąca, powtarzająca kwitnienie. Posadziłam ją przy kratce. Nie znałam jej nazwy. Kasia (Kasik5) rozpoznała ją. Jest to 'A Shropshire Lad'. Ma duże kwiaty, nie mierzyłam, ale ok. 10 cm średnicy, wydziela mocny, przyjemny zapach. Często obok niej przechodzę, więc upajałam się zapachem :lol: . Kolor wg mnie trudny do określenia, zmienia się w zależności od etapu rozwoju pąka. Dodałabym jeszcze różowy do tego zestawu kolorystycznego powyżej. Nie chorowała, miała ładne zdrowe liście, pokrój wyprostowany, urosła ok. 1,2 mb, ma nieliczne kolce. Po deszczu kwiaty stają się ciężkie i zwieszają się. Piękna :mrgreen:
Załączniki
SAM_0936.JPG
SAM_0936.JPG (44.25 KiB) Przejrzano 5392 razy
SAM_0937.JPG
SAM_0937.JPG (58.12 KiB) Przejrzano 5392 razy
SAM_1355.JPG
SAM_1355.JPG (58.93 KiB) Przejrzano 5392 razy
SAM_1390.JPG
SAM_1390.JPG (38.66 KiB) Przejrzano 5392 razy
SAM_1554.JPG
SAM_1554.JPG (50.5 KiB) Przejrzano 5392 razy
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Jak na młodziutką różyczkę to miała dość dużo kwiatów :zdziwko:
czyli warta posadzenia tylko ciekawe jak przezimuje :niepewny: :D
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Gieniu bardzo się cieszę, że założyłaś wątek różany. :-D 'A Shropshire Lad' przepiękna, lubię i taki układ płatków i taką kolorystykę, a jeśli do tego pachnie to już nic więcej do szczęścia nie potrzeba, tym bardziej, że piszesz, że to zdrowa róża. Geniu gratuluję różanki. :super:
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Gieniu - pięknie zapowiadający się wątek z Twoimi różami, fajnie je zaczęłaś przedstawiać :-D :-> a "A Shropshire Lad" śliczna, u tych róż podziwiam, specyficzny i piękny układ płatków kwiatowych :-) - pozdrawiam i będę tutaj częstym gościem.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Piękna jest Twoja różanka. Ja żałuję, że wcześniej nie trafiłam na to forum, nie popełniłabym tylu błędów przy sadzeniu. Teraz musiałam wszystko poprawić ale mam nadzieję, że róże zachwycą mnie swoim pięknem w przyszłym roku... Na razie oglądam kwitnienie innych i podziwiam :roll:
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
jagódka
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 306
Rejestracja: 2009-12-14, 21:12

Post autor: jagódka »

Piękne róże Geniu,dopiero w przyszłym roku pokażą całe swoje piękno :roll:
pozdrawiam jagódka
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Dziękuję miłym gościom za wizytę w moim różanym ogródku :-D

Dzisiaj pokażę różę, którą miałam na liście zakupów. Do końca nie jestem pewna, czy to ona, ale bardzo podobna. Bo oczywiście nazwy jej na etykiecie nie było. Myślę, że to 'New Dawn' :-D . Znawców proszę o potwierdzenie lub o jej identyfikację. Jest to róża pnąca, bladoperłoworóżowa, ładnie pachnie. Kwiaty delikatne, powiedziałabym nawet subtelne :roll: Dość szybko urosła z maleńkiego krzaczka z dwoma małymi pędami. Liście ma błyszczące, dosyć drobne, a pędy wiotkie, w tym pierwszym roku urosła do ok.1-1,30 m. Kwitła bardzo długo, jeszcze ma pojedyncze pąki, ale już pewnie się nie rozwiną. Rośnie przy kracie osłaniającej drewno na opał, od strony południowej.
Załączniki
SAM_1443.JPG
SAM_1443.JPG (55.96 KiB) Przejrzano 5329 razy
SAM_1444.JPG
SAM_1444.JPG (52.49 KiB) Przejrzano 5329 razy
SAM_1445.JPG
SAM_1445.JPG (38.83 KiB) Przejrzano 5329 razy
SAM_1487.JPG
SAM_1487.JPG (41.73 KiB) Przejrzano 5329 razy
SAM_1588.JPG
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Ja stawiam na New Dawn zupełnie podobna do mojej a ja kupiłam co prawda bardo dawno temu ale z etykietą że to New Dawn :D :ok:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Gieniu, ja też myślę, że to New Dawn. Tej jesieni posadziłam ja również u siebie, będzie na łuku między jedną częścią ogrodu a drugą. ;)
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Post autor: Ha-linka »

Piękne róże Geniu, coraz ciekawiej u Ciebie :-D
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Gosiu, Majko dziękuję za upewnienie mnie co do nazwy New Dawn :-D
Halinko dziękuję za obejrzenie moich różyczek :roll:

Dzisiaj pokażę kolejną różę pnącą. Jest to Santana, pod taką nazwą został zakupiona. Były to malutkie dwie roślinki. Posadziłam je przy takim łuku (bramce) po obu stronach. Bardzo szybko rosły. Niektóre pędy osiągnęły ponad 2 m wysokości. Przymocowywałam je do podpory. Kwiatów nie było za wiele, ale ciągle powtarzała kwitnienie. Mogę stwierdzić, że kwiaty są bardzo wytrzymałe na deszcz i wiatr. Każdy utrzymywał się ok. 2 tygodni w dobrej formie. Bardzo ładny kolor czerwony, na żadnym ze zdjęć nie udało mi się ukazać prawdziwego koloru (ale też fotograf ze mnie kiepski :roll: ). Jeśli chodzi o zapach, to bardzo lekki. Młode liście też ciemno czerwone, a teraz jesienią aż bordowe i błyszczące. Pędy ma dość grube i duże, grube kolce.
Załączniki
SAM_1097.JPG
SAM_1097.JPG (39.66 KiB) Przejrzano 5295 razy
SAM_1171.JPG
SAM_1171.JPG (41.84 KiB) Przejrzano 5295 razy
SAM_1427.JPG
SAM_1427.JPG (45.61 KiB) Przejrzano 5295 razy
SAM_1447 (2).JPG
SAM_1447 (2).JPG (58.3 KiB) Przejrzano 5295 razy
SAM_1447.JPG
SAM_1447.JPG (56.37 KiB) Przejrzano 5295 razy
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Kasik5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 630
Rejestracja: 2009-03-27, 15:11

Post autor: Kasik5 »

Jak miło napotkać na forum kolejny wątek różany :D
Z przyjemnością obejrzałam Twoje róże Geniu i bardzo ciekawa jestem pozostałych :D .

W pierwszym poście napisałaś, że posadziłaś w tym roku sporo krzaczków zakupionych w doniczkach. Tak sobie myślę, że jak w doniczkach, to róże miały już dobrze rozwinięty system korzeniowy, szybciej ukorzeniły się w ogródku więc w przyszłym sezonie pokaża nam tu na co je stać :D Oj, będzie na czym oko zawiesić :hyhy: :D

p.s. Jak by co, to ja również tą bladoróżowa różę typuję na "New Dawn" :-D
ODPOWIEDZ