Róże- Identyfikacja

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Róże - identyfikacja

Post autor: tengel27 »

Proszę o rozpoznanie odmian róż.

1. słodko pachnąca

Obrazek

Obrazek

2.

Obrazek

3.

Obrazek

Obrazek

4.

Obrazek

Obrazek

5.

Obrazek

6.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Zapomniałem o jeszcze jednej nieznajomej. Ma długie pędy z jednym kwiatem, sta określam ją mianem typowo "kwiaciarnianej" :D Typowałem ją na 'Ingrid Bergman' ale pewności brak.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Awatar użytkownika
Kasik5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 630
Rejestracja: 2009-03-27, 15:11

Post autor: Kasik5 »

Dawidzie, sporo masz tych róż :-) Piękne!

W pierwszej rozpoznałam "Blue River" - róża wielkokwiatowa, kolor określany jako
liliowy-magenta, wzrost 80 x 40 cm, hodowca W. Kordes’ Söhne 1984.
Ma charakterystyczny, niepowtarzalny kolor. Mnie zachwyciła na tyle, że kupiłam ją sobie jesienią :-D Napisz proszę, jak Ci się ta odmiana sprawuje w ogrodzie. :-D

Czwarta bardzo przypomina mi The McCartney Rosa - wielkokwiatowa, bardzo intensywny zapach, wzrost 60 x 80 cm (zgadza sie?), hodowca Meilland 1991.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Kasik - myślę, że 'Blue River' jest trafiona :-) Co do jej sprawowania to kwitła mi pierwszy raz w tym roku mimo, że miałem krzak już parę lat. Zakochałem się w jej barwie i zapachu :-D

Co do róży McCartney to fotki jakie obejrzałem i podana przez Ciebie wysokość przemawiają za. Jednak nie pamiętam czy pachnie :-( Poczekam z tym do przyszłego roku, ale na razie będę trzymał się tej nazwy ;-)

Wszystkie róże sadziłem jako NN. Niektóre nie kwitły dłuższy czas i jeszcze mam kilka takich, których kwiatów nie mam na fotkach :-) Były one wykopywane na szybko, więc pewnie musiały przejść aklimatyzację :-D Ale tak to bywa jak się "kradnie", choć wolę określenie "chce się ocalić" krzaki z plantacji, która idzie pod ogień.

PS. Kasik - wielkie dzięki za pomoc :-D
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Przepraszam, za post jeden pod drugim.

Mam w pracy troszkę luzu, więc przeszukuje net. Znalazłem nr 5 pod nazwą 'Lady Rose', jednak niewiele jej fotek jest dostępnych. Fotka, którą znalazłem przedstawia kwiat we wczesnym rozkwicie i to jest właśnie moja róża :-)

Obrazek

Co do nr 6 to zaczynam zastanawiać się nad różą 'Kronenburg' Tyle,że u mojej płatki na zewnątrz są białe, a 'Kronenburg' wg literatury powinien mieć żółte. No i w końcu sam już nie wiem :-(
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Tangel a czy nr 2 jest cały czas żółta czy jak się rozwija to lekko zmienia kolor płatków? Mam podobną do niej, jest to "Gloria Dei". Wg opisu osiąga od 80-100cm ale moja ma dwa lata i ma ledwo 40 cm.

No chyba, że moja nie jest tą, co na opisie. :-/

Jeśli nie jest to ta róża, to mam inną całą żółtą NN, ma ok 1,5m wysokości, to może skorzystam jeśli twoja jest podobna do niej.
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Piotrze, moja róża racze jaśnieje w trakcie rozkwitania i też wysoka nie jest. Zastanawiam się nad 'Friesia' no ale im więcej żółtych oglądam tym bardziej głupieje :-D
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Więc tak - na innym forum zasugerowano mi nazwy do nr 3 i 6. Dodam jeszcze inne fotki tych krzaczków może ktoś będzie mógł potwierdzić werdykt :-)

Nr 3 - sugerowana 'Troika'

Obrazek

Nr 6 - sugerowany 'Kronenburg'

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Dawidzie, a możesz dodać jeszcze jakieś zdjęcia tych róży? I chociaż kilka słów o nich.
Jakoś ta pierwsza mi nie pasuje na Trojkę...
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Kasiu mi też nie bardzo. Mi znowu ona przypomina 'Fellowship'. Dwie inne fotki znajdziesz na poprzedniej stronie. Innych niestety nie mam.
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

tengel27 pisze:Zapomniałem o jeszcze jednej nieznajomej. Ma długie pędy z jednym kwiatem, sta określam ją mianem typowo "kwiaciarnianej" :D Typowałem ją na 'Ingrid Bergman' ale pewności brak.
Wracam do twojej 'Ingrid Bergman'. (Zaległości mam bo brak czasu ;-) )
Warto oprócz obrazu porównać opis tej róży z twoją oceną.
W E.R. starałem się wybrać z kilku źródeł najbardziej typowe jej cechy.

A kwiaty mojej 'IB' w różnych stadiach wyjąłem z różanych wątków. Drugie zdjęcie róża Dawida
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

ObrazekObrazek
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Herbi powiem co zauważyłem u siebie: pędy na ok. 1,5 m wysokości. Pędy z kwiatem są ładne, proste i długie :) Liście błyszczące. Kwiat ma piękną ciemnoczerwoną barwę w miarę rozkwitania robi się jakby "aksamitny". Acha, gdy przekwita to robi się brązowy. Nie wiem czy to coś da, ale ja się chyba już przekonałem do IB :-)
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

tengel27 pisze:Herbi powiem co zauważyłem u siebie: pędy na ok. 1,5 m wysokości. Pędy z kwiatem są ładne, proste i długie :) Liście błyszczące. Kwiat ma piękną ciemnoczerwoną barwę w miarę rozkwitania robi się jakby "aksamitny". Acha, gdy przekwita to robi się brązowy. Nie wiem czy to coś da, ale ja się chyba już przekonałem do IB :-)
Tez tak myślę, że masz 'IB'. Ten aksamit płatków jest wyraźny. U mnie co prawda nie dorasta do 1,5 m a tylko zdaje się ok. 1 m ma ale to już od cięcia, stanowiska i gleby zależy.
W zasadzie to widzę jedną podobną do niej
tu
'Enest H. Morse' ma kwiaty jaskrawoczerwonokarmazynowe ale na rynku chyba rzadko go można spotkać.
Pochodzenie: Kordes Niemcy 1965. śr. kwiatów 10-15 cm.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ponieważ własne poszukiwania nie wiele mi dały, znów proszę o pomoc w rozszyfrowaniu.
Róża kupiona w kwiaciarni jako miniaturowa, po trzech latach osiąga wysokość ok 50 cm. Kwiaty niewielkie ale liczne. Podczas dłuższych opadów kwiaty porażane są przez szarą pleśń.
W pierwszym roku po posadzeniu.

a to już zeszłoroczne kwitnienie
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

I kolejna kupiona jako miniaturka, po trzech latach osiąga wysokość ok 40 cm.
ODPOWIEDZ