Róża - przepisy

Czyli o tym jak plony z działki wykorzystać w kuchni
ODPOWIEDZ
gniewomir
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2009-05-07, 17:24

Róża - przepisy

Post autor: gniewomir »

Witam
Mam pytanie ponieważ róża zaczęła kwitnąć, a w niektórych rejonach już zaczyna przekwitać mam pytanie. Co można w kuchni zrobić z róży. Słyszałem, że można z niej zrobić dżem a z płatków róży po wysuszeniu można robić dodatek do herbaty. Czy z płatków oprócz dodatku do herbaty któryś z forumowiczów coś jeszcze w kuchni robił?
Awatar użytkownika
ANA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 456
Rejestracja: 2008-01-18, 07:06

Post autor: ANA »

Ja robię ciasteczka z masą różaną, pychota. Znajdę to napiszę :-D
Całuski od Anki krakowianki.
gniewomir
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2009-05-07, 17:24

Post autor: gniewomir »

Oki czekam z zainteresowaniem
Awatar użytkownika
ANA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 456
Rejestracja: 2008-01-18, 07:06

Post autor: ANA »

Ciastka z masą różaną
Ciasto: 75 dkg mąki, 4 żółtka, 8 łyżek śmietany, 1/2 kg tłuszczu (masło i margaryna)
Ze składników wyrobić ciasto. Wałkować na grubość 0,5 cm. Wycinać krążki tak by była równa ilość całych i z dziurką.Przed upieczeniem nakłuć widelcem.
Masa: 2 jajka, 5 łyżek cukru, 4 łyżki marmolady ( 2 jakiejkolwiek i 2 z róży)2 łyżki masła.
Dokładnie utrzeć (około 25 min) Smarować całe krążki, na to z krążek z dziurką i posypać cukrem pudrem. Najlepsze na drugi dzień.
Troszkę pracy jest, ale smak ach!!! Niebo w gębie :lol:
Smacznego. Jeśli ktoś upiecze to proszę o relacje smakowe.
Całuski od Anki krakowianki.
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

konfitury z róży pomarszczonej

Post autor: Małgorzata124 »

Płatki róży pomarszczonej takiej o jakiej pisze Herbi, oczyścić i przepłukać zimną wodą.
Na szklankę płatków dodajemy szklankę cukru i ucieramy najlepiej w makutrze, lub innym naczyniu, ucieramy aż płatki się zeszklą, połączą się dokładnie z cukrem, trwa to dosyć długo, ja się wycwaniłam bo bolą bardzo ręce,więc odmierzam składniki i wrzucam do miksera, i mielę aż dokładnie się połączą , do utartej masy dodaję sok z całej cytryny (miej więcej na 5 szklanek płatków i pięć szklanek cukru ), jeżeli mamy mniej płatków róży to wtedy dodajemy odpowiednio mniej soku z cytryny.
Po dokładnym utarciu , konfitury przekładamy do małych słoiczków i zagotowujemy, tyle żeby dobrze zamknęły się słoiki, mniej więcej około pół godziny.
Konfitury używamy do pączków, jako dodatek do cist , ciasteczek zależy od inwencji gospodyń.

ŻYCZĘ SMACZNEGO są pyszne w naszych kuchniach jest to rarytas i przypomina pączki pieczone za dawnych czasów
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Dobrze, że jest tutaj twój przepis. Smak jedynie mogę sobie wyobrazić ;-) ale jeśli tak polecasz to na pewno jest ta konfitura smaczna.

Tak, ucieranie przy pomocy miksera zaoszczędzi pracy. Nic tylko czekać do przyszłego lata. :-)
Myślałem kiedyś o zrobieniu bardzo zdrowej konfitury z owoców dzikiej róży ale usuwanie gniazd nasiennych jest poza moimi możliwościami.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Post autor: Małgorzata124 »

Herbi jest na pewno bardzo smaczna, czasami kupuje się takie pączki przynajmniej u nas o smaku różyczki w sklepach cukierniczych, ja jak piekę rogaliczki takie malutkie to też dodaję jako nadzienie pychotka.
Bardzo mało osób wie jak się robi taką konfiturę, a szkoda bo naprawdę jest pyszna, u mnie w pracy ani jedna osoba nie wiedziała, są też panie które są dosyć sporo starsze ode mnie, a nie wiedziały.

Ja nauczyłam się od mojej teściowej, piec pączki i robić takie konfitury, oraz piec ciasta drożdżowe.

Naprawdę spróbuj tylko lepiej jak by była pełna bo ma więcej kwiatów, poza tym zbiera się je jak jeszcze są w pąkach, ale takich bardzo nabrzmiałych lub jak się lekko rozwiną, ponieważ, łatwiej jest odciąć stopkę pączka białą część bo ona jest gorzka, kolorowy pączek wykorzystujemy. Cytryna dodaje aromatu i zachowuje kolor.

Owoce róży pewnie też są bardzo smaczne, ale jak piszesz to oczyszczenie z nasionek jest prawie nie możliwe bo mają takie malutkie włoski zawsze coś zostanie, a poza tym strasznie pracochłonne.

Ja całe owoce używałam do winka też pyszne.
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Wypieki z konfiturą z dzikiej róży jadłam przed wielu, wielu laty u mojej przyjaiólki. Właśnie jej mama specjalizowała się w tych konfiturach. Wiem, że płatki zbierała z zupełnie dziko rosnących róż na miedzach (wtedy było jeszcze ekologicznie). Na samą myśl, aż ślinka cieknie. Pamiętam ten smak do dziś. Coś wspaniałego. I tak jak piszesz Małgosiu, dzisiaj wiele osób nawet nie wie, że można z tej rośliny robić takie delikatesy :-) . Ja zasadziłam wiosną 1 taką różyczkę, ale ma pojedyńcze płatki i chyba nie starczy na konfiturę :-( . Ale za to pięknie pachną :-D .
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
MARGERITA
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 47
Rejestracja: 2009-05-15, 11:09

Post autor: MARGERITA »

Wspaniały smak, znam go i znałam przepis dokładnie taki jak Małgosia podała. Moja ciocia to robiła. Jeszcze czasem na osiedlu w moim ''spożywczaku''trafię kupić marmoladę o smaku róży, do rogalików rewelacja.
ODPOWIEDZ