Róża kaskadowa - pielęgnacja, cięcie

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
ODPOWIEDZ
ol1an
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-02-21, 12:51

Róża kaskadowa - pielęgnacja, cięcie

Post autor: ol1an »

Witam wszystkich forumowiczów. Czy różę płaczącą należy ciąć. Jeśli tak to jak mocno. W ubiegłym roku kupiłem takową. Przyszła przycięta tak jak normalna róża na pniu. Wyrosło jej parę pędów ale nie wygląda tak jak płacząca.
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

Wszystko zależy od tego jaka odmiana została zaszczepiona na pniu. Różami płaczącymi lub inaczej kaskadowymi są zwykle róże pnące i okrywowe (czasem niektóre parkowe) zaszczepione na pniu. Nie nadają się do tego róże wielkokwiatowe.

Róże płaczące zwykle należy tylko prześwietlać na wiosnę (usuwać pędy krzyżujące się, stare i chore). Pnące odmiany ze względu na wiotkość powinny same się ukształtować lub ewentualnie można lekko przygiąć, ale delikatnie, żeby przypadkiem nie złamać :-)

Dodam jeszcze, że klasyczną odmianą na tego typu kaskady są: Rosarium Uetersen, The Fairy, Super Excelsa.
florentyna
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-05-02, 08:10

nawóż pod różę płaczącą

Post autor: florentyna »

Witam, Jestem nową miłośniczką róż płaczących i mam takie pytanie. Zakupiłam w marcu różę Excelsa. Po posadzeniu zastanawiam się czy lub kiedy należy podsypać nawozem. Proszę o sugestię jakim nawozem ewentualnie to robić. Jak na razie róża wygląda dość marnie i martwię się czy przeżyje. Od kilku lat zajmuję się różami i jeszcze nie miałam tak marnego startu z nową odmianą.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

Witam!
O tej porze powinniśmy zastosować wieloskładnikowy nawóz. Może to być nawóz specjalnie przystosowany do róż. Przy czym jeśli stosujemy nawóz granulowany, to pamiętajmy, że rozkłada się on w wilgotnej glebie, dlatego w bezdeszczowe dni warto zwilżyć podłoże. Jeśli natomiast widzimy, że róża nie radzi sobie zbyt dobrze ze startem na wiosnę, co jest często spowodowane kwietniowymi i majowymi przymrozkami, to można zastosować środek Asahi, który wspomaga rośliny w sytuacjach stresowych (przymrozki, susza, porażenia środkami chemicznymi)
ODPOWIEDZ