Róża chińska - co robić? Jak dbać o hibiskusa

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
Grabek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2015-02-04, 16:30

Re: Róża chińska, hibiskus - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post autor: Grabek »

Przejrzałam dokładnie doniczkę - NIE MA PAJĘCZYNEK,NIC NIE WIDAĆ TEŻ W ZIEMI
Gdy przeglądałam liście to łamały mi się w rękach- są takie kruche

natomiast co zauważyłam jeszcze, to na łodyżce taki siwy nalot.
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
Grabek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2015-02-04, 16:30

Re: Róża chińska, hibiskus - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post autor: Grabek »

zebrałam ziemię z góry i zalałam wodą, więc mogę pokazać co zobaczyłam jak podlałam hibiskusa, robaczki są dość żwawe i bardzo ruchliwe. :-?
Załączniki
może to coś pomoże
może to coś pomoże
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Róża chińska, hibiskus - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post autor: Petrus »

Jeśli są bardzo kruche to może być faktycznie brak składnika odżywczego. Mogą to być też wspomniane skoczogonki, może one podgryzają korzenie i przeniosły wirusa powodującego zniekształcenia liści.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Grabek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2015-02-04, 16:30

Re: Róża chińska, hibiskus - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post autor: Grabek »

Piotrze - jeżeli mogę tak powiedzieć- powiedz mi jako autorytet na tym forum ;-) co radzić
ten kwiatek miał być prezentem dla mojej mamy, więc byle było skuteczne...

liczę na Ciebie :oczami:
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Róża chińska, hibiskus - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post autor: Petrus »

Trochę będzie go trzeba wykurować żeby stał się Elu prezentem. Na początku marca wymień całą ziemię w doniczce i posadzić go w żyznej i dobrej ziemi. Potem ewentualnie przyciąć o połowę i systematycznie nawozić i podlewać. Gdy zaczną wyrastać kształtne liście to wtedy wszystkie te pozostałe powykręcane trzeba usunąć :)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Róża chińska, hibiskus - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post autor: Sylwia,Gosia »

Moja ketmie mam od mniej wiecej 8 lat. Od poczatku nie byla zbyt pieknym okazem,ale sadzilam, ze uda mi sie to zmienić. Przesadzalam,przycinalam2 razy w roku,latem wystawialam na wschodni balkon ,co bardzo lubila. Nigdy nie byla pekatym krzewem o wielu kwiatach. Aktualnie ma ponad metr ,zgubila sporo liści( zólkly i opadaly) ,a od dwóch miesiecy rodzi duzo mniejsze kwiaty,mimo nawozenia. Acha! Od bardzo dawna jej liście sa prawie zawsze bez polysku,a czasem oklapniete. Jest strasznym pijakiem,sadzilam nawet ,ze przesadzam z podlewanie ,ale zawsze po podlewaniu polepszal sie jej wyglad,na jakiś czas liście blyszczaly i pidnosily sie . Domaga sie co drugi dzień 1,2 szklanki wody w tym okresie. Czy utracila swoja zywotność ,na co wskazuja male kwiaty i liscie?,czy nie ma juz szansy na zwarty krzaczek z mnóstem kwiatów?.Kilka lat temu zadadzilam zadzonke pobrana po przycieciu. Chcialam mieć forme pienna
i obecnie ma ponad 140 cm.Regularnie cielam,zeby zageścić korone.I tez nigdy nie byla gesta i taka jakie widywalam u ogrodników. Petrus pisal ,ze lubi kwasna ziemie(jak azalie ?),jezeli dobrze zrozumialam.Moja źródla podawaly ziemię kompostową lub mieszanke torfowa,wiec moze to byl blad?.Petrusku,czy to mozliwe ze to zly material genetyczny byl winny ?
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Róża chińska, hibiskus - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post autor: Petrus »

Witaj Sylwio. Czasem tak się dzieje, że chcąc mieć piękny okaz bardzo staramy się, nawozimy podlewamy a roślina nie chce ładnie wyglądać.
Nie musi być stricte ziemia dla azalii, chodzi o to by nie była zasadowa bo tego ketmie nie lubią i dostają wtedy chlorozy liści. Ważne też by podlewać je ciepłą i miękką wodą.
Jeżeli twoja miała zbyt małe liście i kwiaty to wyraźnie mogło jej brakować odpowiednich substancji odżywczych. Ketmie lubią mieć trochę ciaśniejsze doniczki wtedy lepiej kwitną, ale mogą mieć wtedy liście mniejsze.
Myślę, że jednak jest jakiś błąd w uprawie (np. niewłaściwe podlewanie, podłoże, nawożenie, zimowanie) i dlatego nie jest w najlepszej formie.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Róża chińska, hibiskus - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post autor: Merghen »

Wydaje mi się, że to błędy uprawowe. Po pierwsze - mało wody, po drugie może nie taki nawóz. Moje np. uwielbiają nawóz do pomidorów :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Róża chińska, hibiskus - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dzieki za odzew.Jeszcze do niedawna miala duze kwiaty. A co do podlewania,to naprawde dziwne. U mojej mamy szczepka ode mnie ma duzo suchsze podloze i nie wiednie. Roślina mamy róewniez nie ma ladnego pokroju,moze to jednak gatunek? Moja róza,jezeli nie ma bardzo mokro , wyglada jakby zwiedla. Wiem ,ze taki sam efekt moze być po przelaniu,tylko,ze ona po podlaniu sie podnosi.A nawóz uzywam ten co do pelargoni i innych kwitnacych,ogrodnik mówi,ze to najlepszy(?). Jak czesto powinnam nawozić,moze robie to za rzadko? A gdyby tak ściać do 20 cm i zmienić ziemie? Widzialam kiedyś krzak ketmi na klatce schodowej ,byl gesty o polyskujacych liściach,osypany mnóstwem kwiatów.Moja na raz max miala 4 kwitnace kwiaty. Acha! stoi przy szklanych drzwiach balkonowych od poludnia,nieraz widze ,ze opuszcza liście w najgoretszej porze.Niestety,nie mam innego miejsca,opuszczam troche zaluzje.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Róża chińska, hibiskus - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post autor: Sylwia,Gosia »

Kochani! jeszcze jedne pytanie.Tu gdzie mieszkam woda jest bardzo dobra,wedlug wielu lepsza od wody mineralnej w sklepie.Ci co wiedza pija z kranu. Jest tylko jeden problem dla moich kwiatów:odklada straszny kamień gdziekolwiek jest kontakt z woda.Wymyślilam ,zeby zmiekczyć wode i zmienić pH ,nie muszac gotować ogromne ilości, dodaje do kazdej konewki kilka kropel cytryny albo octu winnego. Czy to dobry pomysl?
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Róża chińska, hibiskus - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post autor: Merghen »

Najlepsza dla hibiskusów jest wystawa wschodnia i tutaj może być "pogrzebany pies". Jeśli nie masz innego miejsca to odsuń od drzwi by nie operowało tak bardzo słońce. Zimą mniej nawozimy ale w okresie intensywnego wzrostu to można dawać nawóz do każdego podlewania.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Róża chińska, hibiskus - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post autor: Petrus »

Dlatego pomimo mokrej ziemi może czasem więdnąć, ponieważ liście tracą turgor od upalnego słońca i powietrza. Możesz przyciąć roślinę i przesadzić ją do świeżej zasobnej ziemi. Lepiej sok z cytryny albo kwasek, unikaj octu.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Róża chińska, hibiskus - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dziekuje serdecznie za wszystkie rady - spróbuje je wdrozyć w zycie.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Róża chińska, hibiskus - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post autor: malina »

Do mojej róży dotarła jakaś zaraza , pierwszy raz mnie to spotkało , skróciłam ją trochę , ale końce patyczków też zasychają :kwasny:
Załączniki
tak wyglądała jeszcze nie dawno
tak wyglądała jeszcze nie dawno
tak wygląda dzisiaj - od 3 tygodni
tak wygląda dzisiaj - od 3 tygodni
20170119_095442.jpg
liście zasychają
liście zasychają
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Róża chińska, hibiskus - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post autor: Sylwia,Gosia »

Pamiętam te piękne ,pełne kwiaty -wielka szkoda :( .Miałam kiedyś takie objawy i niestety nie udało mi się uratować roślinki,może jednaj Piotruś coś wymyśli .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
ODPOWIEDZ